Když loni v dubnu připravoval tehdejší předseda Národní sportovní agentury (NSA) Milan Hnilička plán na vybudování multifunkčních hal, nechal si od soukromé firmy vypracovat čtyřstránkovou prezentaci. Málokdo tehdy věděl, že jedna stránka prezentace vytvořené v aplikaci PowerPoint stála 12 375 korun.
„Byla to vstřícná cena“
Jak dále uvádí server iRozhlas.cz, prezentaci vyrobila Economic Impact. Její jednatel Ondřej Špaček odmítá, že by šlo o předražený materiál, podle něj byla cena ještě vstřícná. „Připravit takto informačně hutný materiál na několik málo stran je velmi pracné,“ napsal Radiožurnálu e-mailem s tím, že si nepřeje, aby byla jeho „společnost zatěžována obdobnými dotazy“.
Dokument měl sloužit jako podklad k uzavření Memoranda o spolupráci s Českou komorou architektů, Českou komorou autorizovaných inženýrů a Českým vysokým učením technickým. Memorandum bylo nakonec uzavřeno v červnu 2020, podle předsedy České komory architektů Jana Kasla ale spolupráce zatím k ničemu nevedla. „To memorandum se dosud nenaplnilo, protože NSA nebyla schopna vůbec fungovat. My nabízeli určité oblasti spolupráce, abychom cíleně směřovali obrovské investice, které do sportovních staveb měly jít, ale bohužel se nestalo nic zásadního,“ řekl Radiožurnálu.
K čemu a kdy prezentaci Milan Hnilička použil, není jasné. Bývalý hokejový brankář a exposlanec za hnutí ANO tvrdí, že si na to nepamatuje. A ke kontrole se zatím nevyjádřil. Nezvedal telefony ani neodpovídal na SMS. Už v polovině letošního května v čele agentury skončil, odmítal, že by to bylo v souvislosti s kontrolou. „Důvodů bylo několik – tím nejdůležitějším je pracovní vytížení a s tím spojený rodinný život. Pracovní vytížení bylo opravdu enormní. Nebylo to impulzivní rozhodnutí,“ tvrdil při své rezignaci.
Jak se „přezouvalo“ u Hniličky
Finanční kontroloři se podle zjištění Radiožurnálu zajímali také o to, jakým způsobem agentura kupovala služební auta pro Hniličku a dva místopředsedy. Bez soutěže si v listopadu 2019 pořídila tři Škody Superb III za 1 965 000 korun bez DPH. Týž den, kdy auta převzala, k nim zvlášť za dalších 151 tisíc korun koupila od stejného dodavatele zimní pneumatiky s disky. Podle kontrolorů agentura obě zakázky rozdělila úmyslně a nákup kol vyčlenila z celkové ceny jenom proto, aby se vešla do dvoumilionového limitu a mohla vozy nakupovat bez výběrového řízení.
„Postupem zadavatele došlo k porušení pravidla pro zadávání veřejných zakázek,“ napsali kontroloři do protokolu. Podle nich měly být zakázky sloučeny do jedné už proto, že to bylo v listopadu a zástupci agentury museli z autoprodejny vyjet na zimních pneumatikách. Částka, kterou agentura dala za výměnu kol, pak ukazuje, jak utrácela státní peníze – za „přezutí“ jednoho superbu zaplatila přes 39 tisíc korun bez daně.
Zajímavé také bylo, jak NSA dospěla právě k superbům. Auditoři upozornili na to, že agentura zvolila takovou kombinaci parametrů – velikost zavazadlového prostoru, šířky interiéru a minimální rozvor náprav –, která přesně pasovala na Škodu Superb III a zároveň vyloučila většinu jiných vozů, byť mohly být levnější.
Závěry kontrolorů označila agentura za spekulace a namítala, že postupovala podle zákona. Zdůraznila, že šlo o ojetá auta, a proto byl jejich nákup „účelným a hospodárným řešením“. Vyplývá to z vyjádření NSA, které Radiožurnálu poslal její mluvčí Jakub Večerka.
Deset tisíc za stěhování nábytku
Mimořádně štědrá byla NSA také vůči svým zaměstnancům. Za roky 2019 a 2020 s nimi uzavřela nad rámec jejich pracovních smluv ještě 84 dohod o provedení práce a dohod o pracovní činnosti, za což vyplatila celkem bezmála čtyři miliony korun. Třeba jeden z řidičů dostal deset tisíc korun za „stěhování kancelářského nábytku a vybavení“, další zaměstnanec si přišel na 108 tisíc za tři měsíce „poradenské činnosti v oblasti práva“, jiný na 114 tisíc za tři měsíce „odborných konzultací a poradenství v oblasti sportu“. Jenže podle kontrolorů agentura vyplácela odměny neoprávněně, protože nevedla výkazy práce, a tudíž nemohla doložit, co konkrétně zaměstnanec odvedl a kolik času mu to zabralo.
Tehdejší místopředseda agentury Ivo Lukš tvrdí, že některé výkazy existují, ale že se je kontroloři podle něj nesnažili dohledat. A když měla agentura po kontrole vypracovat svoje připomínky, výkazy, které měl, pak prý doložil.
Hrozí i pokuty
Proti výsledkům kontroly podala NSA námitky, ministerstvo financí ale většinu z nich zamítlo. „Ve dvou případech bylo námitkám částečně vyhověno. Ve zbylých třiceti případech byly námitky zamítnuty,“ sdělil Radiožurnálu ve středu mluvčí resortu Šimon Blecha.
„Národní sportovní agentura má v tuto chvíli povinnost přijmout opatření k nápravě a zamezení opakovaného výskytu nedostatků, které ve většině případů vznikly jako důsledek nedostatečně ošetřených řídících a kontrolních mechanismů. O přijatých opatřeních musí podat ministerstvu financí písemnou informaci,“ doplnil.
A nejen to. Agentuře hrozí i pokuty. Jednotlivá zjištění totiž ministerstvo financí předá Státnímu úřadu inspekce práce, Národnímu archivu, finančnímu úřadu, Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a ministerstvu vnitra. Agentura to nyní nechce komentovat.