Na čtvrteční mimořádnou schůzi byly zařazeny sněmovní tisky 201, který má umožnit manželství všem bez ohledu na pohlaví, a 211, který má naopak zakonzervovat stávající definici manželství jako svazku muže a ženy do Ústavy.
V diskuzi vystupovali především odpůrci přijetí manželství pro všechny z KDU-ČSL a SPD, kterých se přitom přímo daný návrh netýká. Tomio Okamura, který v roce 2011 reagoval proti kritice Prague Pride, který se účastnil křtu katalogu zájezdů pro homosexuály a ještě v roce 2013 uváděl, „že mít dva milující táty je pro dítě lepší než být sám v padesátihlavé smečce, bez člověka, který vás přitulí a pohladí,” nyní v diskuzi otočil a prohlásil: „Nikdy bych nechtěl být adoptován stejnopohlavním párem, to bych raději skočil z okna.”
Naopak argumenty pro zavedení manželství pro všechny, které podporuje 67 % Čechů a které platí ve většině zemí moderního západu včetně sousedního Německa a Rakouska, moc nezaznívaly. Proto jsem se rozhodl přečíst dopis od Lucie, která v něm popisuje, proč se kvůli odlišné orientaci odstěhovala z Česka a jaké komplikace může mít pro ni neuznání manželství pro všechny v Česku s ohledem na plánované rodičovství. Při čtení dojemného dopisu jsem neudržel emoce na uzdě, za což jsem se také omluvil. Ač jsem heterosexuál, tak bych rád žil v zemi, kde mají všichni stejná práva.
Po proběhlé diskusi byly v polovičním počtu hlasovány návrhy na zamítnutí manželství pro všechny i změna ústavy. Pro podporu manželství stejného pohlaví, tedy proti zamítnutí, hlasovalo 100 % Pirátů, 66 % Starostů a TOP 09, 50 % ČSSD a KSČM, 37,5 % ANO, 20 % ODS, 0 % SPD a KDU-ČSL. Naopak pro podporu změny ústavy s definicí, že manželství je pouze svazek muže a ženy, hlasovalo 100 % KDU-ČSL a SPD, 40 % KSČM, 36 % ODS, 33 % STAN, 22 % ANO, 0 % Pirátů, TOP 09 a ČSSD. Mnoho poslanců se zdrželo u obou návrhů, proto nebyl zamítnut ani jeden. Oba návrhy tak prošly do druhého čtení. O jeden hlas větší podporu získal druhý návrh na změnu Ústavy. I když Piráti chtěli zkrátit lhůtu u manželství pro všechny na projednání ve výborech, byly naopak u obou návrhů prodlouženy lhůty o 20 dní, což téměř jistě znemožní stihnout přijetí návrhů v tomto volebním období.
Návrh na manželství pro všechny tak bude pravděpodobně nutné předložit znovu po volbách a doufat, že ve sněmovně bude větší zastoupení podporovatelů přijetí tohoto návrhu. V programu pro sněmovní volby má návrh na rovnoprávné sňatky pro osoby stejného pohlaví zatím pouze koalice Pirátů a Starostů.
Autor Tomáš Martínek je poslancem za Piráty.