Zpravodajství
9. 10. 2016
Přinášíme vám podrobné výsledky voleb do krajských zastupitelstev.
Triumf hnutí ANO Andreje Babiše je značný, ale nedosáhne na tak velké množství mandátů, jaký měla po posledních volbách ČSSD. Ta získala v roce 2008 více než milion hlasů a ještě před čtyřmi lety 621 961 hlasů. Hnutí ANO nyní získalo „pouze“ 533 061 hlasů.
- Vítězství Andreje Babiše v devíti krajích ze třinácti je i tak přesvědčivé a je to významný symbol dominance nové anti-systémové strany. Na druhou stranu jde o pětinu voličů a stranické preference, jež mu přisuzují až třicetiprocentní voličskou podporu, jsou nadsazené. Babišova dominance je tedy i výsledkem rozdrobené politické struktury. Vedle Babiše tu máme tlačenici mnoha malých stran.
- Hlavní poraženou stranou je ČSSD, protože přišla zřejmě o sedm hejtmanů z jedenácti. I její procentuální výsledek je na hlavní vládní stranu nesmírně slabý. Ve většině krajů ztratila 5 až 10 procent hlasů.
- Kdyby se hlasovalo i v Praze, tak by zřejmě výsledek ANO byl kolem 20 procent a výsledek ČSSD kolem 15 procent. Naopak výsledek ODS i TOP 09 by byl lepší. Absence voleb v Praze činí tyto výsledky hůře čitelné a méně relevantní pro prognózu celkového politického vývoje země. Dominance Andreje Babiše je jistá, ale není tak přesvědčivá, jak by se na první pohled zdálo.
- Za stabilní stranu lze považovat KDU-ČSL díky velice věrné skupině katolických voličů na Moravě a také několika tradičním místním baštám v Čechách. Lidovci neztratili žádné madáty, a tím jsou mezi tradičními stranami výjimkou.
- Naprostým propadem skončila KSČM. Ztratila v každém kraji kolem 10 procent hlasů. Je na tom vidět, že neideologické hnutí Andreje Babiše s lehkým nánosem normalizační mentality a se svým pohrdáním klasickou demokracií je dobrou a modernější náhražkou za zaostalou komunistickou stranu.
- Výsledek ODS je v kontextu faktického krachu strany v roce 2013 mírným úspěchem. Radost představitelů ODS, že porazili TOP 09, je ale absurdní a desetiprocentní výsledek není možné komentovat tím, že je „hegemonem pravice“, jak jsme to slyšeli včera. Takové hodnocení je dětinské. ODS má ovšem šanci opětného růstu.
- TOP 09 je na tom v celostátním měřítku opravdu špatně. Vzhledem k tomu, že jde o jedinou přesvědčivě proevropskou liberální – tedy nesocialistickou – stranu, tak je její slabý výsledek třeba brát vážně. Absence voleb v Praze, kde je TOP 09 silná, a jisté zatemnění jejího výsledku v místních koalicích by však neměly vést k jejímu předčasnému pohřbívání, jak to s oblibou činí Babišovi dvorní novináři.
- Nízký úspěch národoveckých a xenofobních stran je jistě prima. Jen je třeba si uvědomit, že tuto polohu umí dobře saturovat vládní hnutí ANO a navíc formou, která vedle pana Okamury působí rozumněji. Okamurův vstup do několika krajských zastupitelstev i tak není dobrou zprávou a důvod k oslavám na sluníčkářské frontě fakt není.
- Volební účast v těchto volbách je jistě velmi nízká, ale při stávajícím systému příliš mnoha voleb není možné dost dobře očekávat účast vyšší ve volbách, jejichž smysl není veřejnosti tak zřejmý jako volby do Poslanecké sněmovny a do obecních zastupitelstev.
- Tím nejvážnějším výsledkem voleb je depresivní a poraženecká atmosféra mezi českými demokratickými stranami. To je ten nejhorší výsledek, protože může vést k rezignaci a k dalšímu upevnění pocitu, že cesta k autoritářské budoucnosti České republiky je nezvratná. Není.