Ministerstvo financí, Andrej Babiš i Alena Schillerová s oblibou opakují, jak velké zjednodušení 3. a 4. vlnou EET pro drobné živnostníky přichystali. Od začátku ale panují velké pochybnosti o tom, jak to vlastně bude a zda o nějaké zjednodušení půjde. Poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík se na novinky podíval podrobně. A co zjistil? Pravý opak. Řemeslníci a drobní podnikatelé budou muset po „zjednodušení“ každé čtvrtletí vyplňovat až 540 položek v tabulkách. To je povedené zjednodušení.
Těm nejmenším podnikatelům chtějí Babiš se Schillerovou dovolit, aby mohli vydávat papírové účtenky. Jenže tak jednoduché to nebude. Vydávat budou jen účtenky z bločků, které si budou muset vyzvedávat na berňáku. Pravidelně budou odevzdávat přehledy o tržbách. Dosti podrobné přehledy.
„Od začátku jsem říkal, že toto oznámení přináší obrovskou byrokracii a že plán daňové správy vyžadovat souhrny tržeb za jednotlivé DNY je naprostý nesmysl. Je to ostatně i jedno z ustanovení, které dáváme k Ústavnímu soudu, protože položky z formuláře vůbec nejsou vymezeny zákonem. Praktická realizace z dílny daňové správy ale překonala moje nejhorší očekávání,“ popisuje Mikuláš Ferjenčík na Facebooku.
Dále uvádí, že berňák kromě souhrnu tržeb navíc vyžaduje tyto údaje: počet tržeb, souhrn storen, počet storen, číslo první účtenky vydané daný den, číslo poslední účtenky vydané daný den. Podle Ferjenčíka to v praxi znamená, že živnostník, který v papírovém režimu realizuje 120 transakcí za čtvrtletí (dvě denně při běžné pracovní době), bude muset vyplnit 360 kolonek formuláře.
Dále shrnul, co všechno musí živnostník udělat, aby mohl fungovat v tomto „jednodušším“ režimu. Postup je následují: Jet na berňák vyzvednout blok účtenek, vyplnit účtenky ručně (případně na ně část údajů natisknout razítkem na míru, vlastní tisk nebo nákup účtenek zákon zakazuje), vydat účtenky, roztřídit účtenky za poslední čtvrtletí po jednotlivých dnech, nasčítat tržby za jednotlivé dny a vyplnit je do tabulky, přepsat první a poslední účtenku z daného dne do formuláře, vyplnit počty účtenek za jednotlivé dny do tabulky, zpracovat počty a souhrny storen do tabulky, formulář odeslat na berňák. Jak jednoduché, že?
„Musím uznat, že vláda udělala maximum pro to, aby EET nemělo žádnou alternativu. Jestli něco motivuje řemeslníky nepřiznávat tržby, tak tento naprosto zrůdný systém, kdy se nepoctiví smějí a poctiví vyplňují 540 kolonek formuláře (za čtvrtletí). Otřesné,“ uzavřel Mikuláš Ferjenčík.
Tato zlepšení a zjednodušení by měla platit od května 2020 pro podnikatele a živnostníky, kteří nemají roční tržby vyšší než 600 tisíc korun, nemají více než dva zaměstnance a nejsou plátci DPH. Měli by mít možnost používat klasickou on-line pokladnu, nebo tuto papírovou offline verzi, která je podle Ministerstva financí úlevou.