Když Robin Suchánek uveřejnil na svém facebookovém profilu pozvánku na udílení státních vyznamenání na Pražském hradě, netušil, co bude následovat. Mnozí lidé věci uvěřili – a takhle to probíhalo. Popis zkušenosti se vznikem „fake news“ Robin Suchánek detailně popsal.
Milí přátelé, kamarádi, známí i neznámí,
nějakou dobu jsem přemýšlel, zda se prozradit a napsat o tom pár slov, ale protože se tento výtvor stal velmi virálním a poměrně diskutovaným tématem několika posledních dnů, přesvědčil jsem se, že si to vysvětlení rozhodně zaslouží.
Na začátku toho všeho byla, jelikož se blíží 101. výročí vzniku Československa, pozvánka na recepci pořádanou u příležitosti státního svátku České republiky, kterou se na Facebooku pochlubil pro tuto zemi velmi nebezpečný člověk, jenž pravidelně šíří lži i manipulace, udržuje velmi dobré vztahy s neonacisty a antisemity a zároveň je velkým podporovatelem politiky Vladimira Putina, či je příznivcem arogantního a ješitného lháře Miloše Zemana, Jiří Černohorský.
Jistě, všichni víme, že od doby, kdy se Miloš Zeman stal prezidentem, nemá tato komedie, která se pořádá na Hradě a na které jsou vyznamenávání pouze kamarádi a podporovatelé MZ, nikoliv osobnosti, které si vyznamenání právem zaslouží, žádnou velkou důležitost. I tak mi však přišlo naprosto absurdní, aby byl na Pražský hrad pozván tento nebezpečný proruský aktivista a šiřitel lží.
Vypůjčil jsem si proto zmíněnou fotografii a jako fór jsem vytvořil pozvánku se svým jménem. „Lidé se pobaví, přece každému musí dojít, že se jedná o vtip. Nikdo nemůže věřit tomu, že na Hrad zvou nějakého bezvýznamného Suchánka, který navíc ruského agenta Zemana nemá zrovna v lásce,“ říkal jsem si.
Upravenou fotografii jsem zveřejnil a ta se stala prakticky ihned virální. „Wow, tak takový ohlas jsem nečekal!“ pomyslel jsem si a dostal nápad, jak na tuto absurdní komedii, která se koná 28. října na Pražském hradě, ještě více upozornit. Vytvořil jsem tedy přes 60 pozvánek a poslal s textem „Ahoj, podívej se, co mi přišlo! Asi si spletli adresu,“ lidem, kteří by zřejmě nikdy arogantním dědou Zemanem nebyli pozváni a kteří by především takové pozvání, dle mého názoru, odmítli.
Vše, co od této chvíle následovalo, mě poněkud vyděsilo.
Téměř všichni věřili, že je pozvánka pravá, a často se divili, proč by zrovna je Pražský hrad zval. Když jsem každému „adresátovi“ vysvětlil, že se jedná o fór, někteří ji, jako humor, zveřejnili na sociálních sítích, někteří si ji nechali jen pro sebe a pár hereckých kamarádů dostalo nápad, jak ji použijí v divadelním představení. Už jen fakt, že záměrně vybraní adresáti, kteří si běžně ověřují informace a nevěří každé kachně, která koluje internetem, považovali tuto pozvánku za pravou, mě celkem vyděsil, ale to jsem ještě netušil, jaké to bude mít pokračování.
Tyto pozvánky totiž zmátly také některé poslance a senátory. Když někteří spatřili pozvánku s mým jménem, viděli v tom levou ze strany Hradu, měli o mě strach, a tak mi napsali či zavolali, aby mě varovali. Nebudu je jmenovat, ale co nejupřímněji jim děkuji za starost! Ani nevíte, jak moc si toho, že jste se ozvali, vážím!!!
Jeden známý dostal nápad, abych pozvánku z legrace zveřejnil na inzertním webu, vyzkoušel tak inteligenci lidu a nabídl ji k prodeji. „Na to nemůže přece nikdo skočit! I kdyby si mysleli, že je pravá, vždyť je na pozvánce jasně napsáno, že je nepřenosná,“ pomyslel jsem si. Výsledek? Ulevilo se mi, že ještě náš národ není tak pitomý a umí číst i přemýšlet, jelikož drtivá většina si věty „Pozvánka platí pro dvě osoby a je nepřenosná“ všimla a pohotově na to nezapomněla upozornit do komentářů. Šokujícím a děsivým zjištěním však bylo, když jsem se v Messengeru podíval do složky „filtrované zprávy“ a našel tam sedm zpráv od lidí (když jsem si projel jejich FB profily, všichni byli příznivci agenta Zemana, či Pitomia Okamury), kteří by měli o koupi pozvánky zájem a z komunikace bylo zřejmé, že jejich zájem je naprosto vážný…
Nejděsivější na tomto celém, zpočátku nevinném vtípku, bylo pro mě uvědomění si, že jsem nechtěně vytvořil velmi zdařilou dezinformaci, podobnou té, jaké dennodenně plodí trollové (lidé a roboti, kteří vytvářejí a do celého světa šíří lživé a manipulativní informace) v ruských trollích farmách. Tyto dezinformace pokládají za pravdu často lidé, jenž podporují Miloše Zemana, Pitomia Okamuru a podobné šašky.
Proto na vás apeluji – nevěřte všemu, co se šíří internetem! Vždy se snažte zjistit zdroj informací a zprávu si ověřte u několika dalších, ideálně zahraničních, médií. A hlavně – používejte zdravý rozum!
Převzato se svolením autora