Hláška „odešel za Kobzonem“ nebo „jít na Kobzonův koncert“ je na sociálních sítích velmi populární. Je to ironické označení ztrát ruské armády na Ukrajině a naráží na to, že sovětský a ruský zpěvák Josif Kobzon, který již zemřel, se podílel na ruské armádní propagandě. Na ukrajinské Wikipedii má mem „Kobzonův koncert“ dokonce své vlastní heslo. Na Ukrajině vzniklo i parodické hudební vystoupení nazvané „Kobzon v pekle“, které lze zhlédnout na YouTube.
Josif Kobzon byl v SSSR a pak Rusku kultovní osobností. Po rozpadu SSSR se Kobzon stal velmi bohatým mužem a byl často obviňován z účasti na organizovaném zločinu. Následně mu byl zakázán vstup do Evropy, Izraele, Kanady a Spojených států. Od roku 2014 podporoval ruskou agresi proti Ukrajině, navštěvoval představitele loutkové separatistické „Doněcké lidové republiky“ a koncertoval na okupovaných územích. Zemřel v roce 2018.
„Jednou jsem se zúčastnil jeho živého koncertu: na hranicích s Afghánistánem, stojící na nákladním autě, Kobzon zpíval pro ruské pohraničníky. Na pódiu ze sebe vydal všechno, stejně jako ve Státní dumě, kde hlasoval pro ty nejkrutější a nejnespravedlivější zákony,“ komentoval Kobzonovu smrt ruský novinář a moderátor rozhlasové stanice Echo Moskvy Vladimir Varfolomejev.
„Hláška a příslušný mem se objevily několik hodin po zabití vůdce DLR Oleksandra Zacharčenka 31. srpna 2018 na tryzně za Josifa Kobzona, který zemřel den předtím. Na ukrajinských sociálních sítích tehdy kolovaly vtipy, že Zacharčenko šel na ‚Kobzonův koncert‘. Vtipkovalo se také o jeho ‚setkání‘ s dříve zabitými bojovníky Givim a Motorolou a o společném vystoupení se sborem Alexandrovova souboru, který zahynul 25. prosince 2016, když letěl blahopřát ruskému kontingentu v Sýrii k Novému roku,“ píše ukrajinská Wikipedie.
Heslo zmiňuje, že v srpnu 2020 vypustili ukrajinští dobrovolníci pomocí balonů „zásilku“ pro bojovníky na donbaské frontě. Byly to tisíce letáků, které měly demotivovat ruské vojáky a byly stylizovány jako pozvánky na „koncert na památku Kobzona“. Kromě Kobzona byli na „vstupence“ zobrazeni zlikvidovaní bojovníci, kteří měli „sedět v prvních řadách“, včetně bývalého vůdce separatistického útvaru DLR Oleksandra Zacharčenka, Michaila Tolstycha (známého jako „Givi“) a Arsenije Pavlova (známého jako „Motorola“).
Po invazi 24. února 2022 se začalo v médiích a na sociálních sítích o Kobzonově koncertu psát v souvislosti s ruskými vojenskými ztrátami.
V květnu 2022 digitální agentura Isobar, nadace Sergeje Prituly a provozovatel vstupenek Concert.ua vyhlásili „pekelný koncert“ Josifa Kobzona a začali na něj prodávat vstupenky, jejichž výtěžek byl určen pro potřeby ozbrojených sil Ukrajiny; vybralo se 79 000 hřiven.
V říjnu 2022 uspořádali herci Kvartálu 95 a „Ženské čtvrti“ charitativní komediální koncert, v jehož jednom čísle zazněl „Kobzonův koncert v pekle“.
Na YouTube se objevily i další variace, na jedné byly vkomponovány záběry do publika, kde sedí vůdce Vladimir Putin.
V posledních dnech se hláška objevila v souvislosti s další úspěšnou ukrajinskou operací. „Ozbrojené síly Ukrajiny poslaly na Kobzonův koncert velitele Černomořské flotily Ruské federace, střela zasáhla jeho kancelář.“