V sezóně různých nachlazení, kašlů, chřipek a dalších respiračních nemocí je každá pomoc dobrá. Australští vědci díky provedené srovnávací studii nyní zjistili, že proti těmto zdravotním neduhům pomůže, pokud si lidé dopřejí doplňky stravy obsahující zinek. Tento prvek může nejen zmírnit či neutralizovat některé nepříjemné příznaky nákaz, ale v průměru o dva dny zkracuje dobu léčení u pacientů, které některá z respiračních chorob „sestřelí“. Zatím ale badatelé nevědí, zda zinek takto dobře funguje i proti covidu, který se mezi respirační infekce rovněž počítá.
Australští vědci během svého výzkumu pracovali s desítkami dřívějších studií, které zkoumaly efekt zinku na infekční onemocnění dýchacího traktu. A dospěli k závěru, že pokud lidé zinek berou, mohou tím úplně předejít některým symptomům, jež respirační infekce provázejí – od rýmy a bolestí hlavy až po vysoké teploty.
Jak dále upozorňuje britský Daily Mail, konzumace zinku má i další pozitivní efekt – tento doplněk stravy totiž zkracuje dobu léčení kašle či nachlazení. A to v průměru o dva dny. Výzkumný tým zároveň informoval, že je třeba dalších zkoumání, než bude možné říct, zda zinek takto účinkuje i proti covidu-19, jehož pandemie už déle než rok a půl trápí celý svět.
Vědci z Western Sydney University zkoumali celkem 28 studií o vlivu zinku na organismus, do nichž se zapojilo skoro pět a půl tisíce dobrovolníků. Výsledky jejich bádání byly zveřejněny v lékařském časopise BMJ Open a ukazují, že pokud je zinek přijímán orálně či ve formě nosního spreje, zabrání to ve stočlenné skupině lidí pěti respiračním infekcím. A užívání tohoto prvku také zkracuje dobu léčení o dva dny oproti lidem, kteří místo zinku dostali placebo.
Jak připomíná Daily Mail, zinek je zásadní pro správné fungování imunitního systému, zažívání a ovlivňuje také zánětlivé procesy v organismu. Přirozeně se tento prvek vyskytuje například v masu, mořských plodech, sýrech a chlebu. Doporučená denní dávka je pro muže 9,5 miligramu, pro ženy 7 miligramů. A lidé, kteří jedí vyváženou a pestrou stravu, ji plně pokryjí pouze tímto způsobem. Odborníci zároveň varují před nadměrnou konzumací doplňků stravy se zinkem, protože jeho vysoký příjem může negativně ovlivnit vstřebávání mědi v těle, což může v krajním případě vést k nedostatku železa a oslabení kostí.