Arachnofobie, neboli chorobný strach z pavouků, je jednou z nejznámějších a nejrozšířenějších fobií vůbec. Vědci nyní vyvinuli aplikaci pro chytré telefony, která má lidem, kterým se ježí vlasy hrůzou při představě kontaktu se živým pavoukem, pomoci strach překonat. A to tím, že si díky technologii takzvané rozšířené reality a svého telefonu „posadí“ třeba na dlaň pavouka virtuálního, což podle expertů vede ke zlepšení jejich stavu.
Že aplikace jménem Phobys, která je podle britského Daily Mailu nyní k dispozici zdarma pro chytré telefony s operačními systémy Android i iOS, opravdu funguje jako léčebná pomůcka pro pacienty s arachnofobií, dokázalo i klinické testování ve Švýcarsku. Aplikace přitom vznikla právě v této zemi – na univerzitě v Basileji.
Virtuální terapie je rozdělená do deseti kroků, jejichž intenzita se postupně zvyšuje. Poslední úroveň pak promítne na ruku uživatele aplikace už zmiňovaného neexistujícího, ale velmi realisticky vypadajícího pavouka. Výzkumníci, kteří prográmek vyvinuli, přitom ujišťují, že aplikace Phobys opravdu funguje, protože klinické zkoušky prokázaly, že snižuje závažnost arachnofobie. Dobrovolníci totiž pociťovali méně intenzivní strach při kontaktu s opravdovými pavouky, pokud předtím doma používali zmíněnou aplikaci.
Rozšířená realita funguje tak, že do reálného prostředí (třeba právě na ruku uživatele) promítá počítačem generovaný obraz či předmět, v tomto případě pavouka. Technologii využívají například i hry, které kombinují reálné prostředí například s digitálními monstry. Autoři „pavoučí“ aplikace uvádějí, že jejich výtvor je vhodný pro všechny, kdo trpí „mírným, klinicky nevýznamným“ strachem z pavouků. Tito lidé mohou Phobys používat jen tak. Pokud ovšem někdo trpí vážnější formou arachnofobie, měl by program zkoušet jen pod dohledem lékařského profesionála.