Jedním z velkých úkolů, před kterým nová vláda Petra Fialy stojí, je schválení takové penzijní reformy, která vládu přežije. Česká republika ji potřebuje a rozhodně by se už nadále neměla odkládat. Klíčovou postavou, do jejíhož rezortu reforma důchodů spadá, je budoucí ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Ten ale zatím v tomto ohledu nepůsobí příliš přesvědčivě a v první řadě velmi silně tlačí lidoveckou agendu.
V koaliční smlouvě budoucí vlády se ohledně penzí mimo jiné dočteme: „Realizujeme skutečnou důchodovou reformu, která nastaví stabilní systém férových důchodů. Důchod se bude skládat ze dvou hlavních složek a třetí dobrovolné. Základní garantovaná složka, jejíž výše by v každém případě měla reflektovat požadavky na důstojnost života ve stáří i finanční možnosti státu, se zvýší. Zásluhová složka bude vycházet z odvodů do systému a počtu vychovaných dětí. Třetí dobrovolná složka: Analýza současné efektivity podpory třetího pilíře. Zřízení státního či veřejnoprávního fondu inspirovaného Švédskem pro dobrovolné spoření nad rámec povinného sociálního pojištění. Dále dobrovolné soukromé penzijní spoření například ve formě účtu dlouhodobých investic.“
Z toho se ale zatím bohužel nedozvíme to hlavní: Jakým způsobem chce nová vládní koalice zajistit udržitelnost penzijního systému, která je ohrožená vlivem demografických změn a toho, že přibývá lidí v důchodovém věku a ubývá těch v produktivním? Chce nastupující kabinet snížit penze? Hodlá zvýšit věk odchodu do důchodu?
Chce přesvědčit veřejnost, aby si výrazně více spořila ve třetím dobrovolném pilíři? Nebo snad plánuje do penzijního systému dostat větší množství finančních prostředků skrze nové daňové příjmy, jak o tom hovořila končící ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová? Na to zatím budoucí vláda uspokojivou odpověď nedává.
Kandidát na ministra práce a sociálních věcí a předseda křesťanských demokratů Marian Jurečka pouze opakovaně zdůrazňuje, že ke zvýšení důchodů by mělo vést to, když dotyčný vychová několik dětí. Minulý týden v pátek tak po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem ČTK dokonce řekl, že rodičům by k důstojné penzi měla stačit výchova více dětí a bezdětní si budou muset na důchod výrazně naspořit.
„Já bych chtěl, aby rodiče, kteří dnes vychovávají dvě nebo tři děti, případně víc, a mají dneska, řekněme, průměrné příjmy, mohli počítat s tím, že toto je ta základní investice, která jim bude stačit pro důstojný důchod v budoucnu. Pro ty lidi, kteří z různých důvodů osobních, zdravotních a tak dále děti nemají, nemohou mít, nedělají investici do dětí, tak tam musí být motivace ze strany státu, aby oni výraznějším způsobem si spořili na budoucí důchod,“ prohlásil Jurečka.
Celospolečenský konsensus na reformě
Doufejme, že je to pouze nešikovný a poněkud zbrklý výrok, který neodráží to, co nová vláda ohledně penzijní reformy ve skutečnosti plánuje a připravuje. V opačném případě by to znamenalo, že bezdětní si oproti dnešku pohorší a důchodová reforma se uskuteční na jejich úkor, protože oni si budou muset oproti současnosti na důstojný důchod připlatit ve třetím pilíři, kdežto k lidem s vychovanými dětmi se zřejmě přesunou finanční prostředky od občanů bez dětí, které do systému odvádí na sociálním pojištění.
Zajímavé bude, až Marian Jurečka, respektive celá vláda podrobněji popíše, jak si to konkrétně představuje a jak moc by se výchova dětí měla do penze promítnout. Minulé volební období byl schválený zákon, podle kterého by se od roku 2023 měl důchod za každé vychované dítě zvednout o 500 korun, nejvýše však o 1500 korun. Stačí to předsedovi KDU-ČSL, nebo bude prosazovat ještě větší navýšení? V koaliční smlouvě vlády Petra Fialy stojí v této souvislosti pouze to, že bonus za vychované děti dostanou už dnešní důchodkyně.
V uvedeném dokumentu se ale vyskytuje ještě jedna důležitá věc, že reforma penzijního systému bude postavena na celospolečenském konsenzu, který zajistí dlouhodobou perspektivu. To je samozřejmě zásadní věc, kterou musí mít vládní koalice na zřeteli, protože jinak by to s její důchodovou reformou mohlo špatně dopadnout, respektive mohla by skončit stejně jako ta z doby kabinetu Petra Nečase, kterou pak zrušila vláda v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Tuhle chybu by nastupující pětikoalice rozhodně neměla opakovat.
Je v zájmu celé české společnosti, aby se už konečně podařilo prosadit takovou penzijní reformu, která bude mít co nejširší společenskou podporu. Pokud by šlo o úpravu důchodového systému, která by byla výrazným způsobem na úkor jedné skupiny obyvatel, nebylo by jednoduché vytvořit široký celospolečenský konsensus, že jde o správnou cestu.
Naopak by taková reforma spíše vyvolávala zbytečný konflikt uvnitř společnosti. Ačkoli Marian Jurečka asi neměl v úmyslu stavět proti sobě lidi vychovávající děti a bezdětné, jeho výroky mohou vyvolávat tento dojem a ve výsledku tak škodit reformnímu snažení budoucí vlády. Snad se mu je brzy podaří uvést na pravou míru a lépe představit směr, kterým se chce v této oblasti vláda Petra Fialy ubírat.