Serhij Kyslycja, stálý ukrajinský vyslanec při OSN, zesměšnil ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova, který se na jednání OSN odvolával na známý dystopický román George Orwella Farma zvířat.
„Již v minulém století si George Orwell ve svém příběhu Farma zvířat představil podstatu řádu založeného na pravidlech, kde jsou si všechna zvířata rovna, ale některá jsou si rovnější. Pokud vykonáváte vůli hegemona, je vám vše dovoleno. A pokud se odvážíte a začnete hájit své národní zájmy, budete prohlášeni za vyvržence a budete vystaveni sankcím,“ stěžoval si na jednání OSN Lavrov.
Během svého projevu doslova lítostivě hovořil o izolaci Ruska od západních zemí. V rámci současné ruské doktríny se navíc snažil Rusko vykreslit jako oběť, nikoliv jako agresora, který napadl sousední stát.
Jeho slova si nenechal líbit ukrajinský zástupce při OSN Serhij Kyslycja. „Za koho nás má patetický Lavrov, když se snaží využít Orwella na svoji podporu? Možná si neuvědomuje, že newyorští diplomaté skutečně četli Orwella a ve skutečnosti nejsou vedlejšími produkty MGIMO v Sovětském svazu, kde byly Orwellovy knihy zakázány nebo cenzurovány,“ vzkázal Lavrovovi ukrajinský diplomat.
Podle Kyslycji zapomněli skuteční autoři Lavrovova projevu ruskému ministrovi připomenout, že George Orwell byl tvrdým Stalinovým kritikem a vůči Moskvou řízenému stalinismu byl nesmiřitelný. To ostatně dokázal i tím, že Farma zvířat je jasnou alegorií událostí, které vedly k ruské revoluci v roce 1917, a poté i stalinistické éry Sovětského svazu.
„Tedy období, kdy Rusko žilo pod komunistickou ideologií Josifa Stalina a které je tak milováno v dnešním Rusku,“ dodal Kyslycja a Lavrovovi připomněl, že každé zvíře v Orwellově knize reprezentovalo určitou třídu sovětské, tedy dnešní ruské společnosti. Od Boxera, tažného koně ztělesňujícího dělnickou třídu, přes Benjamina, skeptického osla neboli inteligenci, či zlé psy znázorňující represivní složky totalitní společnosti až po kance Napoleona, jenž byl alegorií samotného Stalina či v přeneseném smyslu slova každého sovětského či ruského diktátora.
„Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá zvířata jsou si rovnější. Takže, soudruhu Lavrove, jaké jsi zvíře v dnešním kolchozu Rusko?“ zakončil svoji reakci na Lavrovovo vystoupení Serhij Kyslycja.