Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava, který se koná od 24. do 29. října, letos uvede několik snímků, jejichž hlavním tématem je politika. Celkem 21. ročník nabídne 342 filmů. Hned 70 v premiéře celosvětové, 22 mezinárodní a 12 v evropské.
„Sto let nás dělí od Velké říjnové socialistické revoluce. Proto její ikonu, Vladimíra Iljiče Lenina, i její zobrazování v hraných filmech, podrobíme analýze napříč filmovým stoletím,“ řekl na tiskové konferenci ředitel festivalu Marek Hovorka.
Zahajovacím filmem festivalu bude snímek Mečiar režisérky Terezy Nvotové. „Já jsem původně dělala bakalářský film na FAMU, který měl zhruba 30‒40 minut. Byl postaven jen na rozhovoru s Vladimírem Mečiarem v jeho sídle v Elektře. Byl to školní film, který jsme pustili po obědě s žádnou velkou slávou. Vzniklo ale velké mediální haló a společenský zájem. Uvědomila jsem si, že se do toho musím pustit hlouběji a zodpovědněji,“ řekla Tereza Nvotová. Mečiar sleduje celou politickou kariéru bývalého slovenského premiéra.
Další politický portrét je Milda o bývalém generálním tajemníkovi ÚV KSČ Milouši Jakešovi. „Rozhodli jsme se, že natočíme, jak v něm uzrálo tohle extrémní komunistické přesvědčení. Kde má kořeny a jak tenhle člověk putoval z malé vesnice někde na Šumavě až na vrchol české politiky a stal se na několik let nejmocnějším mužem v Československu. Také nás zajímalo, jestli po revoluci prožil nějakou reflexi. Jak se dívá na dobu, kterou zaštiťoval a která je spojena s určitým obdobím nesvobody a zločiny. Chtěli jsme vědět, jestli něčeho lituje nebo zda by se chtěl za něco omluvit,“ řekl režisér snímku Pavel Křemen. Při slovech o omluvě se přítomní na tiskové konferenci neubránili smíchu. Pavel Křemen dodal, že nejde o žádný hezký medailon. „To důležité je, že se ještě nikdy nestalo, aby nějaký bývalý komunistický politik byl ochoten takto otevřeně bez skrupulí promluvit o tom, jak to chodilo v nejvyšších patrech komunistické politiky. V tom je to naprosto unikátní,“ řekl Křemen.
V Jihlavě dále diváci uvidí v sekci Česká radost například hojně diskutovaný snímek o podnikání Andreje Babiše v oblasti zemědělství Selský rozum. Dále například filmy Skokan, Nerodič, nebo Všechno bude fajn.
Světový dokument přiblíží sekce Opus Bonum. Nově organizátoři zařadili sekce Svědectví o politice, Svědectví o poznání a Svědectví o přírodě. „Tyto tři fenomény podle nás hlavním způsobem ovlivňují budoucnost lidstva v 21. století,“ řekl Marek Hovorka.