Nebezpečná delta varianta koronaviru se v Česku šíří komunitně. Jak vyplývá ze zápisu klinické skupiny z minulého týdne, odborníci, kteří radí ministerstvu zdravotnictví, doporučili, aby vláda zatím ve svých opatřeních nadále nepolevovala – alespoň co se týče ochrany nosu a úst. Šéf resortu Adam Vojtěch se i přesto nechal slyšet, že chce navrhnout na jednání vlády, aby lidé v MHD mohli nosit pouze chirurgickou roušku a nikoli respirátory, které jsou proti nákaze účinnější.
Vláda opět brojí za zrušení účinné ochrany nosu a úst. Řekl to premiér Andrej Babiš (ANO) v rozhovoru pro deník Právo. „Od 1. července chceme zavést nošení chirurgických roušek i v MHD,“ uvedl. To samé přislíbil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, který informoval, že o tomto navrhne jednat na příští vládě. Připustil však, že odborníci se na tomto názoru neshodují.
„Stanovisko odborníků zatím není úplně jednoznačné. Požádal jsem i kolegy ze skupiny MeSES, kde je to tak půl na půl. Klinická skupina ministerstva zdravotnictví taktéž není rozhodnutá,“ sdělil šéf resortu zdravotnictví.
Jak vyplývá z dokumentu z jednání klinické skupiny při ministerstvu, odborníci výměnu respirátorů za roušky v městské hromadné dopravě skutečně nedoporučili. „S ohledem na zvyšující se venkovní teploty a také stále se lepšící epidemiologickou situaci však opakovaně vyvstává diskuse, že by roušky mohly být alternativou. Na druhou stranu mezi členy KS panuje obava z šířících se mutací a také poukazují na neukázněnost občanů, kteří mají pocit, že covid už neexistuje,“ uvádí v dokumentu.
„Klinická skupina se shodla, že je důležité udržet ochranu úst a nosu v uzavřených prostorách během celého léta, abychom se vyvarovali situace, která nastala loni na podzim. Lidé by měli být při každé příležitosti (v hromadné dopravě, obchodních domech) nenásilnou formou upozorňováni, aby ochranu nezapomínali používat,“ shodují se experti.
Během hlasování zvedlo ruku pro zachování respirátorů 7 odborníků, pro roušku 5. Ke shodě a doporučení tak nedošlo. „Klinická skupina je pro zachování použití respirátorů všude ve vnitřních prostorách, kde není možné udržet odstup větší než 2 metry,“ vyplývá z jejích závěrů.
Epidemiolog Petr Smejkal, který stojí v čele skupiny MeSES, řekl, že stojí za ponecháním respirátorů: „Vzpomeňme si, proč jsme vyměnili roušky za respirátory. Bylo to kvůli britské mutaci. Bylo to možná trochu pozdě, ale respirátor vám poskytuje větší ochranu než rouška, takže mutace, která má reprodukční číslo o pár stupňů větší, potřebuje větší ochranu.“
Ministr Vojtěch argumentuje tím, že chirurgická rouška není o tolik méně účinná. „Nic nezlehčujeme. Ochrana chirurgickou rouškou je pouze o něco menší než u respirátoru,“ řekl v nedělních Otázkách Václava Moravce na ČT.
Právě před komunitním šířením nakažlivější a více nebezpečné delta varianty koronaviru varuje také zpráva Státního zdravotního ústavu. V některých případech se dokonce nepodařilo vytrasovat šiřitele nákazy.
„Výsledky nenáhodné WGS surveillance potvrzují setrvalý import nových variant od konce dubna a nyní již i možné komunitní šíření,“ píše v poslední zprávě Helena Jiřincová, vedoucí Národní referenční laboratoře Státního zdravotního ústavu.
Minulý rok se Babišův kabinet stal za neuposlechnutí odborníků terčem kritiky, protože podcenil opatření na konci prázdnin, kvůli čemuž v Česku odstartovala druhá, podzimní vlna epidemie.