Běloruské úřady zakázaly prodej románu 1984 anglického spisovatele a esejisty George Orwella o životě a špiclování v totalitní společnosti. Informoval o tom opoziční list Naša Niva s tím, že má k dispozici kopii příslušného nařízení.
„Vyřadit z prodeje všechna vydání Orwellovy knihy 1984. Splnění pokynu hlásit do 19. května,“ citoval list z nařízení. Dodal, že neví, kolika knihkupectví se pokyn týká.
Deník připomněl, že román byl do roku 1987 v Sovětském svazu a dalších komunistických zemích zakázaný, protože popisuje kult Velkého bratra, vyžadujícího od lidí, aby se plně podřídili režimu, což se promítlo i do změn v řeči lidí. Okřídlenými se staly slogany „Válka je mír“, „Svoboda je otroctví“ a „Velký bratr tě sleduje“. Některé z frází použitých v románu se nyní běžně používají při hodnocení politické situace.
Román přeložil do běloruštiny vynikající překladatel Siarhei Šupa v roce 1992, kdy vyšlo první vydání. V roce 2020 román znovu vydalo nakladatelství Januškevič. V roce 2021 vyšlo další vydání díla a stalo se v mnoha knihkupectvích bestsellerem. Dokonce ve státní síti „Belkniga“ se umístil na 4. místě v seznamu nejprodávanějších knih. Naša Niva to hodnotí jako důsledek toho, jak lidé vnímají procesy probíhající v zemi.
Vydavatel Andrej Januškevič byl 16. května zadržen politickou policií GUBAZiK. Jeho zadržení podle listu Naša Niva předcházelo vytvoření zpráv s podvrženými fakty na kanálech TG Azaronka a Gladka, které využívají speciální služby k ospravedlnění svých zákroků.
„Pro Bělorusy jako společnost a pro každého z nás je důležité, aby se Bělorusko nestalo zónou mlčení. Je důležité, abychom věděli jeden o druhém a o tom, čím žijeme, o hrozbách a nadějích,“ napsala Naša Niva.