Největší česká mlékárna Madeta, která kvůli vládním škrtům přijde o zemědělské dotace, zřejmě ukončí dodávky mléka do škol. V pátek to prohlásil generální ředitel Madety Milan Teplý. Ten si postěžoval, že škrtání zemědělských dotací míří proti velkým podnikům.
Jeho slova nenechal bez povšimnutí ministr práce a sociálních věcí a někdejší šéf resortu zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Jakože se Madeta sama dobrovolně vzdá programu, který je poměrně dobře placen z prostředků EU?“ podivuje se na sociální síti.
„Souhlasím s Marianem Jurečkou. Pokud se některý podnik rozhodne nedodávat své výrobky pro určitý segment trhu, je to samozřejmě jeho volba a nahradí jej konkurenční dodavatelé. Škrtnutí jednoho dotačního titulu ve výši 230 milionů korun určitě velké potravináře nepoloží,“ reagoval na vyjádření Teplého také ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).
Šéf největší mlékárny zároveň prohlásil, že jeho firma přijde také o dotace na technologie. „V našem případě je to dotační podpora technologických investic, druhá stránka věci je taky školní mléko, vládní program. Přestanou ho dotovat, tak já nebudu dělat charitu a zavážet 1100 škol mlékem, abych na každé dodávce tratil takové strašné peníze. Jak nejrychleji to půjde, tak to skončím,“ prohlásil Teplý na dotaz ČTK.
Ten si také postěžoval na to, že vládní škrty v dotacích jsou zaměřeny proti velkým fabrikám. „To jde proti Agrofertu, proti nám taky. Tak uvidíme, jak to malinké, menší a zanedbatelné mlékárny převezmou za nás,“ pokračoval generální ředitel Madety, který však zároveň vládní úspory jako celek označil za nezbytné utahování opasků.
Nula korun na dotace
Podporu z programu, který chce vláda při škrtech v zemědělských dotacích zrušit, čerpalo v minulosti několik potravinářských firem z holdingu Agrofert, také Madeta, Mlékárna Kunín nebo společnost Hamé. Vyplývá to z informací o příjemcích dotací na webu Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF).
Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) ve čtvrtek řekl, že od příštího roku bude na dotaci určených nula korun. Vláda chce z peněz na dotace do zemědělství ze státního rozpočtu ušetřit 10,2 miliardy korun, víc informací zatím neuvedla. Podle informací na webu SZIF obdržela Madeta ve fiskálním roce 2021 dotace z národních zdrojů 115,1 milionu korun.
V roce 2021 měla Madeta tržby z prodeje výrobků, služeb a zboží 5,94 miliardy korun a zisk po zdanění 247,6 milionu korun, vyplývá z výroční zprávy. Výsledky za loňský rok zatím nezveřejnila.