
Aktivista Jakub Čech FOTO: ČTK
FOTO: ČTK

Mladý aktivista Jakub Čech dlouhodobě upozorňuje na problémy politiků z Prostějova, tedy města, ve kterém žije. Jako varování už přišla výpověď z práce pro jeho otce. Nyní se s Čechem chce soudit dokonce primátorka Alena Rašková, kterou pro její střet zájmů při pronájmu městského majetku firmě, kterou ovládá, nazval „malým Babišem“. Navíc hrozí, že bude muset za svá slova zaplatit 50 tisíc korun pokuty. V rozhovoru pro FORUM 24 Čech vysvětlil, jak složité je bojovat s politiky z pozice občana, zda se chystá do velké politiky, nebo jak hodnotí výsledky parlamentních voleb.
Jakube, paní primátorka Rašková na vás podala trestní oznámení za její údajnou dehonestaci. Trváte stále na tom, co jste řekl, včetně toho, že je „malý Babiš“?
Určitě ano. Co se týče těch konkrétních tvrzení, že neoznámila střet zájmů, tak tam jsem vycházel z tehdy zveřejněného zápisu. Dnes bych to tak neřekl, protože mezitím se udělaly další dvě verze a vlastně nevím, jak to proběhlo.
Označení malý Babiš je naprosto přiléhavé. Primátorka je spolumajitelka a jednatelka firmy, která sídlila a stále sídlí v městských prostorách za velmi nestandardních podmínek, jaké by na běžném trhu v životě tato škola (firma) nezískala. Dělá to stejné co Babiš – z veřejné funkce pomáhá svému byznysu.
Zápis z jednání rady byl dvakrát upraven a nakonec se v něm objevila i zmínka o střetu zájmů, na který jste upozorňoval, je to tak už v pořádku?
Na to neumím dost dobře odpovědět, protože na tom jednání Rady města jsem nebyl, je neveřejné. Jestli zápis odpovídá realitě, to nedokážu posoudit. Postup města ale v pořádku určitě není – úprava provedená mediální referentkou neměla oporu v zákoně o obcích, byla naprosto svévolná. Mou důvěru nebudí ani fakt, že primátorka posléze předložila námitku proti zápisu, který předtím sama podepsala.
Jste trnem v oku některým politikům v Prostějově, jak se s touto pozicí vyrovnáváte?
Jim je trnem v oku každý, kdo se proti nim vymezí, upozorní na nějaký problém nebo se zapojí do nějaké občanské iniciativy. U mě je to ještě umocněno věkem, protože když na jejich problém upozorní někdo, kdo má dokončené základní vzdělání, přirozeně se jich to dotkne víc.
Já se s tím nijak složitě nevyrovnávám, jsem na to zvyklý, že to tak prostě je.
Váš otec přišel o práci v prostějovském kině, vnímáte to jako odplatu za váš aktivismus?
Je to tak, otec dostal výpověď pro nadbytečnost, což si myslím, že už samo o sobě víceméně přiznává, že ta výpověď je účelová. Zdejší klientelistické skupiny mají nezvládnutou touhu se pomstít, a navíc to má i ten efekt jako měly politické represe za minulého režimu – zastraší se tím ti ostatní lidi okolo. Velmi často mezi lidmi slyším, že nemůžou říct svůj názor, protože by dopadli jako můj otec. Dřív bych jim na to řekl, že to si přece nemůžou dovolit, nežijeme v totalitě. Co na to odpovědět teď, nevím.
Jak s odstupem času hodnotíte výsledky voleb a následná jednání v poslanecké sněmovně?
Volby z mého pohledu nedopadly dobře, lidé uvěřili na laciné populistické řeči, ať už Andreje Babiše, nebo Tomia Okamury. Neprohlédli jejich pokrytectví, nepoznali, že oba jsou jen političtí podnikatelé. Tradiční strany podcenily marketing, typicky ČSSD. Vždyť její ministři demonstrující v ulicích za konec levné práce působili spíš úsměvně, po čtyřech letech vládnutí. Pravice dojela na svou rozhádanost, ale i na nespravedlnost našeho volebního systému, který ve sněmovně nadprezentuje velké strany na úkor těch malých. Vždyť strany tzv. Demokratického bloku získaly ve volbách jen o 100 tisíc hlasů méně než hnutí ANO – rozdíl v počtu poslanců je přitom propastný. Navíc systém fakticky znemožňuje účast ve sněmovně koalicím, když jim zvyšuje uzavírací klauzuli. Nemělo by zapadnout, že toto je dílem opoziční smlouvy Klause a Zemana.
Tyto volby ale byly i ukázkou vyprázdněnosti stran z hlediska programů, strany s ničím zajímavým nepřišly. Můžeme se stokrát smát knize Andreje Babiše O čem sním, když náhodou spím, ale je to aspoň nějaká vize – představa, jak by to mělo fungovat, i když nereálná a nesplnitelná. Sociálním demokratům také mohlo uškodit to, jak lidé dnes a denně vidí, že ta strana se neřídí hodnotami, které by měla zastávat, a často dělá pravý opak. Nejsou věrohodní.
Hodláte do budoucna i více hovořit o problémech v celostátní politice?
Pro mě je v současnosti hlavní místo působnosti Prostějov, člověk by měl jít postupně a nejprve získávat zkušenosti na nižší úrovni. To ale neznamená, že budu k celostátním problémům mlčet.
Rýsuje se vaše politická budoucnost v nějaké straně?
Dlouhodobě jsou mi sympatičtí Zelení, jsem zvědavý, jak se teď budou po sjezdu vyvíjet. Každopádně nemám zcela jasno, zda a nakolik se budu v budoucnu politicky angažovat.