Ačkoli už se celorepublikový projekt „online pokladen“ povinně napojených na „Babišovu“ centrálu rozběhl, stále ještě není rozhodnuto, zda do něj bude patřit také babička z Kladna, kterou ministr financí Andrej Babiš (ANO) potkal a rozhodl se, že ji osvobodí od svého vlastního monstrózního nápadu, který měl původně zasáhnout, či dokonce zlikvidovat všechny podnikající babičky po celé republice.
Jenže celý ten příběh se odehrál poněkud jinak, než ministr Babiš tvrdí. Kolem celého projektu zvaného EET vzniká chaos a řada živnostníků se logicky obává pořídit si potřebné vybavení („online pokladny“, tiskárny, stabilní připojení atd.), když babičky nemají jistotu, zda do povinné online evidence spadnou. Finanční správa přitom naopak všechny vyzývá, aby si vše nenechávali na poslední chvíli.
Veškerému chaosu předcházela tisková konference pana ministra a jeho příslušné náměstkyně, na které zazněla řada podivných informací. Pan ministr mimo jiné tvrdil, že byl díky listopadové zkoušce EET nanečisto poprvé v historii zorganizován pilotní projekt na nějaký vládou vymyšlený systém. Ve skutečnosti již vláda Petra Nečase provedla ve zkušebním režimu prostřednictvím Všeobecné zdravotní pojišťovny devítiměsíční testování elektronických zdravotních knížek IZIP ve dvou vybraných krajích.
Dále si Babiš postěžoval, že jsme jedni z posledních v Evropě, kdo nemá evidenci tržeb. Bylo by to krásné, ale není to pravda. Jednak měl zřejmě na mysli online evidenci tržeb, protože jinak evidenci tržeb už dávno máme a říká se jí podvojné účetnictví. Ale online evidenci nemá v Evropě téměř žádný stát, pane Babiši. Některé státy východní a jižní Evropy mají pokladní evidenci příjmů (známé „registrační pokladny“), ale shromažďování obchodních údajů na centrále, navíc okamžitě (online), velká většina států nemá, jak už zaznělo v médiích v poslední době mnohokrát.
Už v důvodové zprávě k zákonu psali Babišovi úředníci, že existuje celá řada způsobů, jak platit. Jejich cílem bylo zahrnout do povinné online evidence všechny možné způsoby placení, v hotovosti i platební kartou. Zdůrazňovali, že se bude evidence týkat také platebních bran i všech možných způsobů placení, které budou vymyšleny v budoucnosti. Tato důvodová zpráva byla napsána před více než rokem a půl a sám ministr Babiš si společně s vládou stěžoval, že se projednávání zákona neúměrně prodlužuje. Sám přitom až nyní zjistil, že existuje asi 18 způsobů, jak zaplatit, když se setkal s výkonným ředitelem Asociace pro elektronickou komerci. Proto náhle navrhl, aby bylo z evidence na „jeho“ centrálu vyňato placení z domu. Jestliže však zaplatíte platební kartou v obchodě či restauraci, povinnost zůstane zachována.
Takový přístup se nezdál předsedovi poslaneckého klubu ODS Zbyňkovi Stanjurovi, který se divil, proč musí být evidovány přesuny provedené platebními kartami, když je stejně zachycena elektronická stopa všech takových pohybů peněz. Babišova odpověď byla odzbrojující. Online evidence takových prodejů je z hlediska dopadení neplatičů daní úplně zbytečná, avšak finanční správa potřebuje všechna tato obchodní data k analýze. Potřebuje mezi sebou porovnávat hospodu, ve které se platí jen hotovostně, s hospodou, kde se platí jedině kartou. Takže si i podnikatelé, kteří si nechávají platit výhradně kartami (popřípadě občas bezhotovostním převodem, ale nikdy v hotovosti), musí kvůli tomu, že chtějí Babišovi úředníci provádět analýzy jejich obchodů, pořídit potřebné vybavení a mořit se i své zákazníky s online evidencí. [ctete]87976[/ctete]
Kromě výjimky pro e‑shopy prosazuje Babiš také osvobození zmíněné podnikající babičky. Důvodem však nebylo setkání s babičkou. Nebudete věřit, jak pan ministr, velkostatkář a uzenář v jedné osobě zdůvodnil, proč podává takový návrh pozdě. Prý proto, že to vrcholí a podnikatelé konečně pochopili, že se to neodloží. Nikdo se nemůže divit vzteku živnostníků.
Pravý důvod navržení osvobození alespoň malé části přivýdělků od EET je však ještě úplně jiný. Jak jsme vás informovali v polovině listopadu, ve sněmovním Rozpočtovém výboru prošel návrh na rozšíření prostoru pro tzv. „paušální daň“, což je daň z příjmů, kterou si předem dohodnete se svým finančním úřadem a nemusíte tak vést daňovou evidenci (dříve nazývanou jako „jednoduché účetnictví“). Příslušná Babišova náměstkyně byla dotázána, proč budou tito živnostníci muset vést online evidenci, když nebudou muset vést roční evidenci (účetnictví). Ministerstvo se následně na několik dní odmlčelo a teprve poté přišlo s hloupou historkou o setkání pana Babiše s babičkou z Kladna (čímž není řečeno, že jedna babička nebyla dodána, aby se s ní mohl pan ministr setkat). [ctete]86995[/ctete]
Ministerstvo však navrhlo osvobození jen opravdu pro nejmenší babičky a dědečky. Pokud si přivydělávají provozováním víkendového nebo sezónního hostince či kempu, online evidence se jich navíc už týká. Ministrův návrh se odkládá minimálně zhruba na polovinu ledna. Původně mohl být projednán už 9. prosince, jenže o něm sněmovna mohla začít diskutovat až po 14. hodině. To by ani tak nevadilo, kdyby se ovšem nejednalo o pátek. A po pátku víkend. A po víkendu pomalu už příprava na Vánoce. A mezi Vánocemi a Silvestrem? Přece nechcete, aby sněmovna zasedala mezi svátky. Hned po Silvestru to taky nejde, takže se hlasování odkládá o více než měsíc. Navíc je ministr Babiš momentálně nemocný, takže leží v posteli a jen občas píše komentáře na svůj facebookový profil.
Než návrh projde Senátem a prezidentskými dveřmi, začnou své tržby povinně evidovat také obchodníci. Kdo si tedy pravidelně přivydělává třeba prodejem na sobotních městských trzích, bude si muset pořídit přenosnou „online pokladnu“ i další zařízení, ačkoli bude po pár týdnech možná od toho všeho osvobozen, tedy pokud se jedná opravdu jen o malinkatého živnostníčka s obratem do 250 tisíc ročně, který bude ochotný zaplatit daň (resp. výpalné) dohodnutou se svým „finančákem“, aby se vykoupil z EET. Ostatní budou muset evidovat online na „Babišovu“ centrálu, ačkoli někteří z nich nebudou muset evidovat ročně ve svém účetnictví. [ctete]88364[/ctete]
Kdyby byl Babiš slušný člověk, omluvil by se, starému člověku by se poklonil a zajistil by proplacení těchto zbytečných výdajů v hospodách, penzionech, kempech či obchodech. Vypadá to ale, že se babičkám nejen z Kladna pokloní, slovy dědečka Hříbečka, tak nanejvýš medvěd, jenže Babišův hřbet se přitom nebude ohýbat. Skutečná Babišova reakce však byla jiná. Je to prý dezinformace, zřejmě od nepřátel státu. Hospod ani penzionů se plánované osvobození od EET údajně netýká. Babiš si prostě myslí, že nemůže existovat sezónní (např. zimní) hospoda, která má obrat do 250 tisíc ročně. Na druhou vlnu (která začíná v březnu) si prý žádný živnostník ještě zařízení nekoupil. Následně se Babiš rozčílil, že všichni nechávají přípravu na poslední chvíli, ačkoli měli informace s předstihem. Jinak řečeno, sám prozradil, že jeho cílem bylo, aby si i tito nejmenší živnostníci zbytečně koupili potřebnou drahou „aparaturu“ k EET. [ctete]88230[/ctete] [ctete]89187[/ctete]
Ministerstvo rádo zdůrazňuje, že si živnostníci mohou odepsat v prvním roce evidování až pět tisíc korun z daně z příjmů. Problém je, že si velkopodnikatelé, jako je Andrej Babiš, neuvědomují, že drobní živnostníci tak vysokou daň ani neplatí, takže si slevu na EET nebudou mít možnost z čeho odepsat.
Jenže myslíte, že to Babišovy fanoušky zajímá a trápí?