Rozsáhlý průzkum Sdružení místních samospráv ukázal, že zatím kvůli EET zaniklo 700 provozoven. Jedná se zejména o hospůdky bez teplých jídel. Tedy pokud nechcete ohřát utopence. Zánikem drobných pohostinství, obchodů a dalších živností je přímo ohroženo 600 obcí ze zhruba 900 zapojených do průzkumu.
Zánik venkovských hospod či kantýn byl očekávaný. Základní důvody jsou tři: vysoké náklady na „online pokladny“, přísný dohled nad výběrem daní a strach z likvidačních pokut.
Uvědomme si, že se povinná online evidence tržeb týká také hospod, které mají otevřeno jen v pátek a sobotu, nebo jsou umístěny v letním kempu či v horách poblíž sjezdovky a mají otevřeno jen během sezóny. Majitelé mohou mít takovou hospodu jen jako vedlejší činnost, jako přivýdělek k důchodu a podobně. Ale co je komu do toho, proč mají hospodu? Hlavně, že občerstvení funguje a zákazníci jsou spokojení.
[ctete]87976[/ctete]
Podnikatelé většinou počítají na začátku podnikání s tím, že si vezmou úvěr a budou si utahovat opasky. Ale poté, co se jim podaří splatit hospodu (pokud vůbec), už chtějí mít klid, chtějí si naspořit na důchod a mimořádné výdaje vidí jen neradi. Když je zapotřebí koupit nový mrazák, lze to překousnout. Ale „online pokladnu“?
K ní je nutné zakoupit tiskárnu. Malá termotiskárna, jakou duchovní otec EET Andrej Babiš (ANO) ukazoval v televizi, pravděpodobně nepostačí, protože účtenka, která z ní vypadne, brzy vyšisuje, což by mohlo být daňovou správou považováno za maření „Babišova“ projektu. Do tiskárny potřebujete náplně, které jsou mnohem dražší než do klasických starých pokladen. Dokonce i papír na nově vymyšlené účtenky s dlouhými kódy může někomu přinést nezanedbatelné náklady.
Další položkou jsou poplatky za internet. Jak jsme vás již informovali, na horách se obávají častých výpadků spojení s „Babišovou“ centrálou. Pokud vám spojení vypadne, musíte zahájit online evidenci (tedy přinejmenším mít zapnutou „online pokladnu“) okamžitě poté, co bylo spojení obnoveno. I kdyby však obnoveno nebylo, musíte své obchodní údaje odeslat nejpozději do 48 hodin včetně Vánoc, narkózy či pobytu u moře, a to bez ohledu na to, jaké jsou důvody výpadku a zda vůbec důvody znáte.
[ctete]88141[/ctete]
Ministerstvo financí však ve výčtu živnostníkových (či podnikových) nákladů na „Babišův“ projekt zapomnělo ještě na jeden podstatný náklad. Po celou dobu, kdy máte „online pokladnu“, ji lze považovat za takovou položku v zásobách ležících zbytečně ladem. To znamená, že každoročně přicházíte o úrokové výnosy, které byste získali, kdybyste místo nákupu pokladny opakovaně nakupovali zboží či suroviny na obědy.
Ministerstvo se sice ohání slevou na dani pro živnostníky ve výši pět tisíc korun, ale ta je jednak jednorázová a jednak stejně řada drobných živnostníků tak vysokou daň z příjmů ani neplatí, takže si nebudou mít proti čemu tuto slevu uplatnit.
Zároveň se snižuje DPH jídel a „nealko“ nápojů na stejnou úroveň, jako je DPH nakupovaných surovin, ale to také příliš nepomůže, nehledě na to, že by zákazníci nejradši viděli promítnutí snížení sazby do cen.
Kromě vysokých nákladů může být pro mnohé podnikatele zátěží také náhlé řádné placení nehorázně vysokých daní (ve srovnání s historií i s téměř celým současným světem s výjimkou eurozóny). Každý si musí vybrat, zda chce mít u sebe na venkově i o prázdninách v kempu hospodu, nebo chce, aby fungovaly pouze větší restaurace ve městech či lokalitách se zahraničními turisty, které budou schopny řádně platit daně, aby si ministr Babiš mohl jako podnikatel v rostlinné výrobě i nadále uplatňovat obrovské vratky spotřební daně z pohonných hmot (která byla všem ostatním lidem, mimo rostlinnou výrobu, na jeho návrh naopak zvýšena) a aby mohla vláda podporovat velké zahraniční investory. Na vesnicích pak buď zůstanou jen sklady, nebo budou provozovat hospody radnice, protože tržeb obcí se povinná online evidence netýká, jak upozornil ministr Babiš.
V neposlední řadě hrálo jistě významnou roli při zavření zmíněných hospod riziko likvidačních pokut, které by si navíc živnostníci přenesli i do vlastních životů, protože ručí celým svým majetkem. Prostě pochopitelný strach.
Jak už jsme vás informovali, hrozící pokuty za nevydanou nově vymyšlenou účtenku či vydanou falešnou účtenku jsou drakonické, pro většinu živnostníků spolehlivě likvidační a navíc ani není potřeba prokázat živnostníkovi úmysl. Bude pykat za svůj omyl i za omyly svých zaměstnanců. Zaměstnanci (třeba servírce) také hrozí až půlmiliónová pokuta, ale je mu nutné prokázat úmysl.
Kromě až půl miliónu za neodeslání informací o každém jednotlivém nákupu a dalšího až půl miliónu za nevydanou „novou“ účtenku, hrozí taky dalších půl miliónu za ztížení, či dokonce zmaření Babišovy online evidence, tedy pokud vám „finančák“ dočasně nezavře provozovnu. Tato pokuta navíc hrozí úplně každému svéprávnému občanovi, a to bez ohledu na to, kde a jak ztížil fungování Babišova výmyslu. Pokud je takový občan podnikatelem (byť třeba zrovna čerpá dovolenou a evidenci zásadně ztížil dejme tomu klopýtnutím o kabel v nějaké hospodě na druhém konci republiky, než je jeho vlastní obchod, opět mu nemusí být ani prokazován úmysl).
[ctete]88230[/ctete] [ctete]89187[/ctete]
Jistě se navíc najdou také živnostníci, kteří Babišův projekt vzdali, protože mají odpor k moderním technologiím.
Ministr Babiš sice slíbil, že od svého výmyslu osvobodí alespoň malou část z těch živnostníků, kteří nemusí vést roční evidenci tržeb (v rámci daňové evidence) a je proto hloupost, aby vedli jejich online evidenci, nicméně doplnil, že hospod či penzionů se takové opatření nebude týkat. Otázkou je, zda to tvrdí pouze proto, aby nemusel rozčíleným živnostníkům proplácet nakoupené „online pokladny“, nebo opravdu ve zjevném rozporu s Ústavou vyřadil stravovací zařízení z této plánované výhody.
[ctete]89579[/ctete]