Místopředseda poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) podal ve čtvrtek mandátovému a imunitnímu výboru dolní komory stížnost na několik výroků předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše. Novinářům řekl, že primárně chce řešit křivá obvinění opakovaně pronesená ve sněmovně počátkem dubna, kdy podle něj expremiér bez jakýchkoli důkazů tvrdil, že se strany KDU-ČSL a ČSSD v roce 2009 nelegálně obohatily na úkor České pošty. Druhé podání se týká Babišova chování během jednání sněmovny o mimořádné valorizaci penzí počátkem března, kdy šéf ANO neumožnil přistoupit k řečnickému pultu dalším poslancům.
Babiš řekl, že netvrdil, že se na úkor České pošty přímo obohatily KDU-ČSL a ČSSD. Strany ale podle něj byly ve vládě při finančních machinacích v souvislosti se spoluprací pošty a ČSOB. „Došlo k uzavření smlouvy o poskytování bankovních služeb, (…) potom došlo k vyplacení nějakých peněz,“ uvedl. Za jediný omyl ve svém vyjádření považuje to, že hovořil o roku 2009, přičemž ve skutečnosti šlo o rok 2005. „Ve vyjádření neříkám, že peníze dostala KDU-ČSL, říkám, že byla vyplacena provize,“ dodal.
Co se týče jednání o valorizaci penzí, koalice podle Babiše porušila jednací řád sněmovny. Vládní strany podle předsedy ANO omezují opozici ve vyjadřování. Bartošek by podle něj měl dbát v první řadě na dodržování demokratických principů, v čemž selhal, a neřídil sněmovnu nadstranicky.
Podle Bartoška, který tehdy schůzi řídil, naopak Babiš hrubě porušil jednací řád. Chce, aby za svévolné blokování a porušování jednání sněmovny Babiš zaplatil pokutu 30 000 korun. „Snad by neokradli samoživitelky,“ reagoval Babiš, který podle svých vyjádření poslanecký plat posílá právě samoživitelkám.
„Jsem přesvědčen, že není možné beztrestně lhát nebo urážet poslance jiných stran jen proto, že řečník neumí ovládat své emoce nebo se cíleně snaží poškozovat dobré jméno jiných politických stran,“ uvedl Bartošek. Případná pokuta podle něj půjde do státního rozpočtu, čímž se Babiš „symbolicky omluví i všem občanům“. Jak rozhodování výboru dopadne, nechtěl místopředseda sněmovny předjímat. Po jeho verdiktu chce rozhodnout, jak případně postupovat dál.
Babiš na jednání pléna 3. března během vyhrocené a dlouhé debaty o snížení plánovaného růstu důchodů dvakrát odmítl respektovat rozhodnutí koaliční většiny ve sněmovně o omezení řečnické doby pro všechny a opustit řečniště. Kolem něj se shromáždili poslanci opozice, aby zabránili případnému Babišovu vyvedení ze sálu. Sněmovna předtím po 83 hodinách od začátku schůze ke spornému návrhu na návrh koalice omezila vystoupení poslanců na nejvýše dvakrát pět minut, a to včetně řečníků s přednostním právem. Předseda lidoveckého klubu Marek Výborný návrh zdůvodnil tím, že opoziční obstrukce dosáhly míry destrukce.
Při pokusu o zařazení debaty o změnách v České poště pak Babiš o měsíc později v diskusi uvedl, že poštu odmítl podporovat, protože se tam podle něho děly podivné kšefty. „Na poště se historicky kradlo,“ prohlásil.
Mandátový a imunitní výbor řešil několikrát vydání Babiše k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo. Naposledy to plénu sněmovny doporučil loni na jaře.