ROZHOVOR / „Jsme strana se stoletou historií. Naší zodpovědností je, aby ten příběh pokračoval, a nemůžeme dělat kosmetické změny,“ říká o stavu KDU-ČSL její 1. místopředseda a místopředseda poslanecké sněmovny Jan Bartošek. V rozhovoru pro deník FORUM 24 popisuje, proč se od lidovců odklání voliči, a hovoří o změnách, které podle něj budou muset nastat.
V jakém stavu je nyní podle vás KDU-ČSL?
KDU-ČSL se dlouhodobě pohybuje pod 5 %, nejsme v dobré kondici. Myslím si, že jsme opustili naše voliče, a tím pádem oni opustili nás. Řešíme věci a témata, která naše voliče a podporovatele nezajímají, že jim nabízíme jen určitá marginální témata a řešení, což neznamená, že to je špatně, ale jdou zkrátka úplně mimo naše voliče a podporovatele a to se do toho promítá.
Proč se to děje?
Příčina je podle mě velmi jednoduchá. Odešli jsme do Prahy a začali jsme být mnohdy okouzleni pražským liberálním do určité míry zeleným světem. Naši voliči a podporovatelé ale zůstávají v malých městech a obcích, mají své starosti a problémy, které v běžném životě řeší, a my jim na ně nenabízíme řešení. Nepomáháme jim.
Má na to vliv i koalice SPOLU a skutečnost, že už několik let fungujete dohromady?
Koalici SPOLU bych to nepřičítal. Myslím, že jsme do vlády šli s tím, že některé věci zreformujeme, přičemž chápu, že lidi takové věci mohou štvát, ale byly potřeba. Jednou z nich je, že jsme řekli, že jako lidovci začneme řešit otázku důchodové reformy, což byl náš závazek. To jsme řešit začali z toho důvodu, aby na důchody měly i naše děti a státní rozpočet se nezhroutil.
A za druhé jsme řekli, že budeme konsolidovat veřejné finance, protože by jinak nastoupila dluhová brzda už v letošním roce a to by znamenalo, že nebudou peníze ani na sociál, ani na zdravotnictví, ani na školství, ani na dálnice. Myslím si, že lidovci do značné míry prostě sklízí za tu důchodovou reformu, která není populární, ale je potřeba.
Takže za to, že máte ve vládě post ministra práce a sociálních věcí?
Myslím, že tato vláda udělala řadu dobrých věcí, ale vůbec to neumí komunikovat a vysvětlit lidem, proč to dělá, a to má přímý důsledek i to, že lidé, kteří nás volili, o volbě pochybují nebo říkají, že nepůjdou volit nikoho. Je to škoda, protože za touto vládou je, myslím si, spousta důležitých věcí včetně zvládnutí energetické krize nebo zastavení inflace. Strategická komunikace vládě ale bohužel moc nejde.
Vrátila bych se k lidovcům. Říkáte, že to schytáváte za důchodovou reformu, ale zároveň jste řekl, že řešíte často marginální témata. Čím tedy ztrácíte tu energii, kterou byste mohli efektivněji využít?
Mohu to ukázat na konkrétních příkladech. Lidovci vzešli z místních komunit. Vždy jsme žili s lidmi v našich městech a každý z nás je rybář, hasič, je vidět ve folklorním kroužku nebo je myslivec. Spolky jsou naše moře a náš svět a my nyní řadou opatření vyloženě proti tomu spolkovému životu jdeme. Kdo jiný je nám lidovcům blíž než dobrovolný hasič a myslivci?
Řešíme věci a témata, která naše voliče a podporovatele nezajímají.
Chystá se například zálohování, které chápu, že je potřeba, ale pokud přemýšlíme o tom, že letáky zatížíme dalšími poplatky, což v praxi znamená, že zdraží a obchoďáky je přestanou vydávat nebo se náklady promítnou do cen zboží.
Proč ale takto zbytečně trestáme seniory? Pro důchodce je to ale jednak nástroj, podle kterého nakupují, a zároveň je to součást jejich života. Je to velmi jednoduché, od určitého věku, když máte mít aplikaci v mobilu, potřebujete brýle a pro seniory jsou letáky skvělý materiál, protože si tam všechno jednoduše přečtou. Podle mě to opravdu není dobrý krok.
A co vám na to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík?
Petr Hladík mi řekl, že to je jakási protiváha proti zálohování PET lahví a podobně. Zálohování PET lahví a plechovek a podobně podporuji, to je samozřejmě myšlenka dobrá, pomáhá ochraně životního prostředí.
Ale v okamžiku, když to provážete s tím, že zatížíte letáky novou daní, což v praxi znamená, že seniorům seberete něco, co jim do určité míry přináší i radost do života, protože vím, že důchodci rádi nakupují a je to součást jejich životního stylu, tak to není dobrá politika.
Proč to děláme? Jsou tu věci, o kterých si myslím, že vypovídají o tom, jako bychom nerozuměli komunitám a lidem, z kterých jsme vzešli. Řešíme věci, které lidi netrápí, a přinášíme témata, která je nezajímají nebo štvou. Jako bychom nerozuměli komunitám a lidem, z kterých jsme vzešli.
Která témata je podle vás štvou a nezajímají?
Mluvil jsem o těch letácích. Naopak řadě studentů zkomplikovaly život registrace dohod, které jsme uvedli do života. Co se týká životního prostředí, vztah k přírodě byl pro nás vždy důležitý, vždy jsme přírodu brali jako něco, co jsme dostali od našich tátů a dáme to dětem, ale budování tůněk byla pro lidovce vždy spíš volnočasová aktivita než hlavní politický bod programu.
A co novela mysliveckého zákona?
S myslivci se bavím a oni jsou z toho nešťastní, protože by měli být například sankcionováni za to, že nenastřílí potřebný počet zvěře, a má to určitá úskalí.
Například v souvislosti s těmi letáky. Je to tady tak, že ve straně stojíte proti sobě, je to stále v mezích?
Myslím, že v každé straně je to úplně normální. Bavíme se o tom, jakým způsobem především naplnit program, ale platí to, co jsem říkal, naše preference jsou kolem 2 %, dlouhodobě se nelepší a to znamená, že řešíme témata, která naši voliči neoceňují, a v praxi to vede k tomu, že se rozplýváme v ODS, stáváme se nesrozumitelnými pro naše lidi a ztrácíme lidoveckou autenticitu.
Rozplýváme se v ODS a ztrácíme lidoveckou autenticitu.
Lidovci vždycky byli těmi, kteří v rámci nějakého systému vyvažovali. Stejně jako jsme ve své době byli protiváhou proti nastupující liberální vlně, v současnosti musíme plnit roli a určitou hráz proti nastupujícímu populismu, protože dalším krokem je extrémismus a polarizace společnosti. Tomu bychom se měli intenzivně věnovat a plnit roli konzervativní strany, která měla vždycky na mysli rovnováhu a stabilitu systému. K tomu se musíme vrátit.
A jakou roli v tom hraje vedení strany a předseda Marian Jurečka?
Vedení strany, jehož jsem součástí, v tom hraje naprosto zásadní roli. Nejviditelnějšími tvářemi KDU-ČSL jsou samozřejmě ministři a myslím, že toto je jedna z věcí, i co se týká vedení strany, která nás čeká na sjezdu, kterou tam budeme muset vyřešit z gruntu.
To znamená, že jste pro změnu předsedy?
To znamená, že jako lidovci si musíme říct, že jsme strana se stoletou historií a naší zodpovědností je, aby ten příběh pokračoval a nemůžeme už si dovolit dělat kosmetické změny.
A jak si tedy ty změny z gruntu představujete?
Já svoji roli například vidím v tom, že v následujících měsících budu jezdit po regionech a budu se snažit pomáhat maximálně zužitkovat podporu v rámci krajských voleb, včetně senátních voleb, abychom dokázali uspět. To je pro lidovce strategické.
Co se týká personálií, na to nakonec dokáže odpovědět pouze sjezd. Pro mě osobně to v tento moment není to nejzásadnější téma. Tím je téma podpora regionu a úspěch v krajských volbách.
Měl by podle vás Marian Jurečka pokračovat ve své funkci?
Marian Jurečka si dal sám tři podmínky a on sám si je vyhodnotí a konečným zúčtovatelem bude sjezd.
Říkáte, že budete jezdit po regionech. Jak to budete komunikovat, co budete dělat se svým PR? Narážím na to, že jste nedávno spustili kampaň Lidovci pro lidi a řekla bych, že ji moc lidí nezaregistrovalo.
Popravdě řečeno, zahájit kampaň na začátku prázdnin je něco, co skutečně úplně nezaujme tak, jak bychom předpokládali. Na druhou stranu, nedělat nic také není správné. Že je za lidovci obrovský kus práce, to pravda je, ale sám čekám, jaký efekt ta kampaň přinese.
Co říkáte na výsledky eurovoleb?
Jeden mandát do eurovoleb pro lidovce není možné považovat za úspěch. Plánovali jsme, že budeme mít dva mandáty. Je mi velmi líto, že Michaela Šojdrová přes přepočítávání hlasů neuspěla, stejně jako František Talíř.
Celkově beru výsledky eurovoleb ale také jako jasný vzkaz v rámci koalice SPOLU. Lidově řečeno to byla plichta, ale musíme získat zpět podporu voličů, kteří nás volili v posledních parlamentních volbách, musíme je přesvědčit o tom, že jsme ta správná volba, o čemž jsem přesvědčený, protože na druhé straně je k výběru nejsilnější opoziční strana hnutí ANO, která v současné době na půdě Evropského parlamentu dělá koalice se stranami, které vyloženě poškozují zájmy občanů České republiky i Evropy, a je jen otázkou, jakou cenu by museli platit na domácí politice, aby frakce mohla fungovat dál.
Koalici SPOLU podporuji, naše další fungování mi dává smysl.
ANO se spojuje například s rakouskými Svobodnými, jejichž čelní představitelé hajlují a propagují nacismus a veřejně zpochybňují například Benešovy dekrety, nebo s Maďarskem, které je energeticky podvázáno Ruskem, a dlouhodobě vidíme, jakým způsobem jde Rusákům na ruku. Lidé si to uvědomují, ale my je musíme přesvědčit, že jsme ta správná volba my.
Co se týče SPOLU, zaznívá od ODS nebo od TOP 09 nějaká výtka směrem k lidovcům kvůli nízkým preferencím?
V současné době nikdo koalici nekritizuje ani spojení nezpochybňuje. Za sebe jsem za to rád.
Jak moc lidovci na koalici SPOLU spoléhají?
Je to jako v životě. Vždy se musíte spolehnout sám na sebe a má dlouhodobá pozice je taková, že především lidovci musí být silní, tedy nad 5 %, aby byli svobodní ve volbě. Koalici SPOLU podporuji, naše další fungování mi dává smysl a je to v podstatě jediný nástroj proti nastupujícímu extrémismu a populismu a proti hybridnímu působení například ze strany Ruska v rámci ČR. Jsem přesvědčený, že koalice SPOLU má budoucnost, a my v ní musíme být silným partnerem.
Kdybyste měli více než 5 %, jste svobodní, teď tedy ale svobodní nejste. Vnímáte to jako jedinou možnost, kterou nyní máte?
Ne. Jsem zastáncem koalice SPOLU, protože mi dává politicky i lidsky smysl. Co se týká naší další síly, to se ukáže v krajských volbách. S 2 % nejsem spokojen, jednoznačně nabízíme našim voličům témata, která je nezajímají, a musíme to změnit. Musíme se vrátit k naší původní mentalitě do obcí a měst, do komunit, a tyto lidi hájit. Přestali jsme být efektivní, přestali jsme šlapat do pedálů, musíme přidat.
Máte pro to nějaký časový rámec, dokdy musíte přidat?
Včera. Pracujeme na tom a věřím, že v krajských volbách budeme schopni obstát.
A pokud ne?
Tak to zhodnotí sjezd.
Uvažujete o kandidatuře na předsedu strany?
V tento moment to pro mě skutečně není téma. Pro mě je naprosto klíčový úspěch v krajských volbách. Bez silného zastoupení ve městech a krajích, což byla vždy naše silná stránka, to povede k naší marginalizaci a to já nechci.