Populární režisér Jan Hřebejk je známý nejen svými slavnými Pelíšky nebo nově trilogií Zahradnictví, ale také pro své politické názory. Ty se nebojí prezentovat na sociálních sítích a nyní i v rozhovoru pro Revue FORUM. Trojnásobný držitel Českého lva hovoří o pro něj nepochopitelném fenoménu Andrej Babiš, hrozbě diktatury u nás, ale i o své práci.
Pane režisére, jak se díváte na současnou politickou situaci u nás, když máte i díky tvorbě svých filmů nastudováno, jak komunismus zasáhl naši zemi v minulosti, a nyní se některé věci vracejí?
Šokující je ta snadnost. Já si nemyslím, že to, co hrozí, je doslova komunismus, ale hrozí to, co se děje po celé Evropě a do jisté míry i v Americe. Jakýsi odklon od liberálně demokratické politiky. Nemyslím si, že by to směřovalo k diktatuře. Lidem jako Okamura, Babiš a bolševikům nejde o ideologii. U Babiše si myslím, že může být i určitý díl mesianismu.
Co je tedy motivem jejich jednání?
Jde jim o moc a peníze z toho plynoucí. Nesmysly, že když je někdo bohatý, tak nechce mít víc, to si mohou vyprávět děti na základce a i ty vědí, že je to blbost. Prostě chtějí vládnout, ovládat a vydělat.
Jak si tedy vysvětlit výsledek voleb?
Vždycky je dvacet procent totálně defektních hlasů pro strany, které jsou extrémní, byli tu třeba sládkovci, a na tom se nic nezměnilo. Hlasy, co ubyly komunistům, se zřejmě přesunuly k SPD nebo ANO, u kterého nevěřím, že je tady třicet procent lidí, kteří se najednou zbláznili.
Jestliže polonoviny, třeba jako Parlamentní listy, což nejsou noviny, ale hlásné trouby, píší záludné a útočné zprávy, které vydávají za „zamlčováná fakta“, lidé pak mají pocit, že jsou ohrožení prolhanými liberály, kteří si myslí, že jsou vyvolení. Bydlí v Praze, chodí do kaváren, pracují v ČT, za „naše“ peníze, jak neustále píší. Pak je demontáž liberální demokracie velmi rychlá.
Někam se to hnulo. Dneska je možné, že v rádiu hovoří profesor Grygar s pánem, který si myslí, že Země je placatá. Já mám devítiletou dceru a ta ví, že je kulatá, protože to viděla na fotografii z vesmíru. A to není nijak zvlášť geniální dítě. Ale ne že by ten člověk uznal, že nemá pravdu, on ví svoje. Zrovna tak někteří lidé vědí, že jsou tu uprchlíci, že za všechno může Kalousek nebo Soros. Dnes vám řekne dětská doktorka, že se z e-mailu dozvěděla takové věci o panu Drahošovi, že radši nešla volit. To si člověk říká, že se ti lidé zcvokli.
Co vás na tom překvapuje nejvíc?
Fascinuje mě lehkost, s jakou lidé, kteří bezostyšně lžou, jako například Jaromír Soukup z Barrandova, ovlivní lidi. Jen díky tomu, že mají peníze a moc, což mnohým imponuje, protože si myslí, že to je ten pořádek proti chaosu, kterému oni nerozumějí, a lidi jako Babiš a Zeman tomu zabrání. Lidi tady pobuřuje, když novinář udělá hrubku na internetu, ale nevadí jim, když Okamura vybílí konto své strany nebo zpochybňuje vraždění lidí.
Kdybyste se s Petrem Jarchovským, vaším dvorním scenáristou, rozhodli, že natočíte film o tom, co se tady nyní odehrává, byla by to komedie, nebo drama? Co by víc zafungovalo?
Na lidi nezafunguje nic. Představa, že film nebo literatura může lidi nějak změnit, je iluze, protože tomu dává váhu jen zlomek lidí a ještě se podle toho neřídí. Třeba Dostojevského romány byly dostatečnou analýzou velké ruské duše a nikomu to nezabránilo, aby se nechal obejmout jejich „obtížnou láskou“. Mě vždycky fascinuje, když se nám povede udělat něco takového, čím jaksi předběhneme události. Nedávno mi někdo říkal: Vy jste tady předpovídali uprchlíky v Horem, pádem, jak jste to věděli takhle dopředu? Vysvětloval jsem, že vůbec, vždyť tady žádní nejsou. To tehdy, za Zemanovy vlády, jsme jich přijímali desetitisíce a nevěděli jste o tom. Ale teď nic.
Stejně se ale dozvíte, že je prý někde u Frýdku uprchlický tábor a je tam neskutečný bordel. Na to můžu říct jen to, že pokud by tam opravdu byl, tak tam už stojí z jedné strany Okamura, z druhé strany Konvička a ukazují na něj.
Jak podle vás funguje fenomén Babiš?
Takto: Slibem nezarmoutíš. Pro mě je ale nevěrohodný. Nejsem soudce, ale třeba korunové dluhopisy, vím, co jsou, je to legální, ale je to přesně ono „ojebání“ lidí v této zemi. Čapí hnízdo jde bagatelizovat, že pro Babiše nepředstavuje padesát milionů nic, ale je to zřejmě velký podvod nejen na Evropské unii. Je to lhaní a já nechápu, že to lidem nevadí, nevidí to. Ale věří na fiktivní uprchlické tábory u Frýdku, kde imigranti dělají nepořádek, jen je nikdo nikdy neviděl.
Mluvil jste o České televizi. Nyní je velký tlak, jak politický, tak mediální ze strany Jaromíra Soukupa, který má veřejnoprávní televizi zdiskreditovat přes údajnou neobjektivitu nebo špatné hospodaření. Jak tohle vnímáte?
ČT je instituce jako každá jiná a jako taková není prostá nějakých problémů. Ale ty útoky se netýkají té sféry, ve které se pohybuji já. Argumentují, že televize je drahá a podobně. Ale já si myslím, že to, co nejvíce antidemokratům vadí, tam funguje nejlíp, to znamená zpravodajství. Kdybych tam já hledal chyby, najdu je tam, do čeho vidím, ale to je na odbornou diskusi. Ale s tím nemají útoky Jaromíra Soukupa nebo politiků nic společného. Jde jim o to ochromit zprávy a reportáže.
Celý rozhovor si můžete přečíst Revue FORUM, které vychází v pondělí 12. března. Předplaťte si jej ZDE.