
Poslanci SPD ve sněmovně. FOTO: Hnutí SPD / se souhlasem
FOTO: Hnutí SPD / se souhlasem

GLOSA / Před svým středečním vystoupením ve sněmovně, která jednala o jeho vydání k policejnímu stíhání, si nechal šéf hnutí SPD Tomio Okamura k mikrofonu nainstalovat cedulku s heslem „neodvolám“. Tak, aby byla hezky vidět do kamery. Do role novodobého Jana Husa, který bojuje za svoji pravdu, se pak vložil celým svým rétorickým uměním. Překvapivě však hovořil jen asi 15 minut.
„Vedeme fakticky debatu o svobodě slova, ne o mně. Na co a jak se smí upozorňovat. To je to, oč tu běží a jsem rád, že tuto debatu můžeme vést, protože svoboda slova je u nás i v Evropě ohrožena,“ pronesl Okamura od řečnického pultu a dodal, že současnost není „nepodobná normalizačnímu socialismu“.
Podle šéfa SPD panuje v médiích cenzura, lidé, „co otevřou ústa, přicházejí o práci“. Žádný konkrétní příklad však neuvedl.
Do komentování situace se svým vydáním zamotal všechno možné, jako když kočička s pejskem pekli dort. „Navzdory přírodě se vymýšlejí nová pohlaví a nepřirozené svazky,“ řekl například Okamura. Poté se zmínil o novém americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi, který hájí normální svět.
„Nepochybuji o tom, že by mi prezident Trump rád udělil azyl,“ domnívá se Okamura, který se následně dovolával myšlenek dvou významných filozofů – profesora Ladislava Hejdánka a prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka.
„Bude u nás nutné prosadit svobodu projevu bez omezení. Jako je to v USA,“ řekl z řečniště Okamura, podle kterého je nutné „zakázat jen projevy, které mají za cíl vyvolat násilí nebo nezákonné jednání. Nelze stíhat za slovní nadsázku, ze které žádné nebezpečí nehrozí“.
Evidentně tedy tak „svůj“ obří billboard se zakrváceným černochem s nožem v ruce a sloganem „nedostatky ve zdravotnictví nevyřeší ‚chirurgové‘ z dovozu“ považuje za nadsázku.
Jenže to žádná nadsázka nebyla. Šlo jen o ukázkovou rasistickou reklamu, která měla za cíl jen rozdmýchávat ty nejnižší vášně a pudy ve voličích SPD. To ostatně nakonec uznali i poslanci, když rozhodli, že Okamuru k trestnímu stíhání vydají.