Sociolog Jan Keller, bývalý europoslanec za ČSSD, má drobný úspěch. Jeho myšlenek si všimli v Rusku a citují ho. Nikoli to, co Keller napsal o dějinách sociologie, problematice střední třídy, ekologii a dalších tématech, kde je jako autor doma, ale zaujalo je, jak líčí naši bídu, do které se propadáme, protože jsme se odtrhli od zdroje našeho blahobytu. Tím zdrojem je údajně Rusko.
Pointa je obsažena už v titulku článku na webu Rossijskaja Gazeta: „Profesor Keller: Česká prosperita byla založena na levných surovinách z Ruska.“
Článek vyšel původně na casopisargument.cz, kde si ho případný zájemce může přečíst celý.
Keller tam nejdřív líčí, v jakém stavu hospodářského a sociálního propadu se podle něj teď nacházíme. Ceny energií drasticky ukrajují z rozpočtů domácností, hrozí zruinovat firmy vší velikosti, inflace znehodnocuje úspory a ohrožuje životní úroveň všech, „snad jen s výjimkou politiků, jejichž platy s ní budou po plánovaném navýšení držet krok“. Prudce rostou ceny potravin, pro „mnohé rodiny se mohou stát přepychem i školní obědy“, domácnosti ze středních vrstev mají obavy „z deklasování“.
Když se něco zhoršilo, tak to předtím nejspíš muselo být lepší a Keller vysvětluje, proč jsme se podle něj měli lépe.
„Naše prosperita (či pro mnohé alespoň její příslib) nebyla založena v rozhodující míře na přechodu od socialismu ke kapitalismu, od plánované ekonomiky k ekonomice s tržními rysy, a již vůbec ne na připojení k Evropské unii. Jejím předpokladem byly laciné energie, dostupné suroviny a výhodné obchodní vztahy, což vše pominulo s útokem Ruska na Ukrajinu a s doprovodnými sankcemi. Tento faktor má ohledně stavu naší ekonomiky a sociálních poměrů u nás nesrovnatelně větší váhu než všechno to, co se slibovalo od privatizace, od příchodu cizích investorů a od připojení k EU,“ píše sociolog.
Keller má teď příležitost zúčtovat se vším, na čem byla naše reforma v 90. letech založena. Míní, že prosperita, kterou měla zaručit privatizace a „přesun strategických výrobních i finančních odvětví do zahraničních rukou“, se odkládá na neurčito. Zahraniční investoři nám ale prý ekonomiku nezmodernizovali. Vzestup slibovaný od našeho vstupu do Evropské unie podle Kellera nepřišel. A ještě je země zadlužená. (Začal s tím zlý Kalousek, kdo jiný.) Podle Kellera jsme aspoň trochu prospívali díky levným energiím z Ruska, a nyní máme problém.
Musí to tedy uzavřít povinnou hláškou všech, kdo by se chtěli vykašlat na pomoc Ukrajině a radši kapitulovali před Ruskem. „Současná vláda si tyto skutečnosti patrně vůbec neuvědomuje. Naopak se snaží svými skromnými silami přispívat k vyhrocení konfliktu, který obnažuje iluzornost mnohého z toho, od čeho jsme si příchod prosperity slibovali,“ skončil Keller své apokalyptické kázání.
Keller ale snad ví, že naše konkurenceschopnost závisí na přidané hodnotě, ne na cenách z Ruska importovaných energií. Plyn se na výrobě elektrické energie u nás podílel v roce 2021 jen z 10,4 procenta. Tři čtvrtiny máme z jádra a uhlí. Jak by bez vstupu zahraničního kapitálu některé naše podniky dopadly, si lze domyslet. Některé nedopadly dobře ani s ním, ale bez něj by byly v koncích všechny. O přínosech členství v Evropské unii by už snad mělo být jasno. Komunistům a různým klausovcům a „vlastencům“ to jasné není. Spíše to tedy předstírají, protože potřebují najít nepřítele a před ním pak zachraňovat lid. Zvláště legrační jsou ty Kellerem zmíněné „výhodné obchodní vztahy“, o které jsme podle něj přišli. Když pomineme plyn, to myslí skutečně ty s Ruskem? To snad ne.
Snaha zpochybnit EU jde ruku v ruce s proruskými tezemi o tom, jak na Ukrajině přispíváme k „vyhrocení konfliktu“. Konflikt ovšem způsobil a stále vyhrocuje Vladimir Putin.
Část levice má prostě Moskvu stále za své svaté město. Protože není možné všechny ruské zločiny popřít, volí strategii připsat nějakou vinu Západu, EU, NATO a univerzálnímu zloduchovi USA. Západ se přitom choval k Rusku až s neuvěřitelnou a naivní vstřícností, a to ještě i po anexi Krymu. Co by tihle lidé tedy radili? Pokračovat v byznysu, jako by se nic nestalo? Nechat nás závislé na ruských energiích, aby nás šlo kdykoli vydírat? Umožnit Rusku, aby ovládlo Ukrajinu? Vidíme, co Rusové dělají na okupovaných územích. Mučení, krádeže, únosy, zbavování ukrajinského občanství, likvidace ukrajinské kultury. Na to nemají užiteční idioti co říct, tak vytahují pomocné argumenty o banderovcích, neonacistech a korupci na Ukrajině. Nacistů je přitom plná ruská duma i ruská oficiální média a na korupci je celý tamní systém založen. Když jsou na Ukrajině volby, neví se předem, kdo vyhraje. V Rusku je to jasné. Tam se ostatně už desetiletí nic, co by si zasloužilo označení volby, nekoná.
Jinak je to ale zajímavý výjev, když vidíme, jak se Jan Keller a Václav Klaus ocitli na jedné lodi. To by stálo za nějaké umělecké ztvárnění. A taky chápeme, proč Kellerův článek stál za zmínku něčemu, co se jmenuje Rossijskaja Gazeta. Souznění duší.