Europoslanec Jan Keller se v Právu (25. 8.) pustil do Karla Schwarzenberga za jeho výrok, že Hrad je uzavřenější, než to bylo za Husáka.
Píše: „Při zahájení volební kampaně TOP 09 vystoupil čestný místopředseda Karel Schwarzenberg s odhalením, že současný režim postupně omezuje lidské svobody. Jako příklad uvedl nová bezpečnostní opatření na Pražském hradě. Ten se podle něj stává policejním sídlem a je uzavřenější, než byl za Gustáva Husáka. Někdo by si mohl myslet, že Schwarzenberg zaspal dobu. Za Husáka nebylo nutno nijak zvlášť chránit Hrad jednoduše proto, že byly zadrátovány celé hranice. Nyní, kdy do Evropy může přijít za asistence Frontexu prakticky kdokoliv, se strategické objekty ochraňují obtížněji. A Pražský hrad strategicky významným objektem je i přesto, že v něm nesídlí Karel Schwarzenberg.“
Tak nejdřív k věci. Hrad je skutečně uzavřenější, než byl za Husáka, to ví každý, kdo se tam ještě v 80. letech vydal. Uzavřeny byly zahrady kolem Hradu, které se otevřely až za prezidentování Václava Havla. Proniknout se samozřejmě nedalo do hradních budov, kde prezident Husák homeopaticky nad zemí panoval. I do té katedrály jste se ale dostali volně a zadarmo. Ale budiž, z něčeho se ten kostel „všeholidu“, ať pokrokového nebo zbožného, platit musí, aby nespadl.
S argumentem, že byly zadrátované hranice a dnes sem může přijít kdokoliv, Jan Keller trochu zkresluje, jak to bylo. Nebyly zadrátované, aby sem nikdo nepřišel, to si soudruzi pohlídali pečlivě vízy a je pravda, že teroristé sem jezdili jen spřátelení, ale všechny ty ploty a vraždící psi sloužili k tomu, aby naši občané nemohli svobodně ven. Jinak se sem mohl z nepřátelského Západu dostat kdokoli, pokud ho soudruzi neměli na nějakém seznamu. Pro teroristu, kdybychom ho zajímali, by to nebyl ani tehdy problém. Jenomže koho by zajímal nějaký Husák dohasínající v dlouhém stínu kremelských věží.
Všechny ty kontroly jsou jen Potěmkinova vesnice. Terorista potřebuje spektakulární akci a zabít co nejvíc lidí. Když se neodpálí před vchodem do katedrály a před obeliskem na nádvoří, udělá to v tom zástupu lidí čekajících na kontrolu. Když kontroly posunou na začátek Nerudovky, odpálí se tam. Ochrana důležitých budov má smysl, všude jinde se dá útoku zabránit jen preventivní činností tajných služeb. Malý prostor se uhájit dá, proto také už moc nepadají kvůli terorismu letadla, pokud je nad Ukrajinou nesestřelí Rusové raketou. Letiště se ale už moc bránit nedají. Výjimkou je snad letiště Ben Gurion v Tel Avivu, které je tak už vybudováno, nikoli evropská letiště, která s dnešními postupy teroristů moc nepočítala. Veřejná prostranství a další velká shromaždiště lidí se nedají prakticky chránit nijak.
Hrad proměněný v Zemanovu pevnost je bizarní ukázka demonstrace moci. Je to všechno pomsta zhrzeného mocnáře za červené trenýrky? To by mělo aspoň nějakou logiku, byť zvrácenou.