O tom, že se významný český konspiracista a antisemita Jan Korál letos na přelomu května a června zúčastnil tzv. XII. všeslovanského sjezdu, už referovala například Česká televize, server Aktuálně.cz nebo i server Manipulátoři (v textu Co Slovan, to antisemita?). Dnes se dovíte opět něco bližšího – o armádě andělů, ruské duši a bruselských kašparech. A dostane se i na Vladimíra Remka.
Uvádíme překlad části souhrnných informací o XII. všeslovanském sjezdu, která se věnuje Janu Korálovi. Celý nedatovaný text si můžete přečíst v ruštině na ruském serveru Ateney.
***
[…]
Nestálo by za to poptat se, jak o našem sjezdu informovaly zahraniční hromadné sdělovací prostředky? Přední světové agentury ignorovaly tuto událost a neutrousily o ní ve zprávách ani krátkou zmínku. Oficiální osobnosti projevily minimální zájem a od našich akcí se distancovaly. Když například došlo k osobnímu setkání českého velvyslance Vladimíra Remka se Zdeňkem Opatřilem, hlavou organizace „Všeslovanský výbor“, tisková mluvčí ministerstva zahraničí České republiky Irena Valentová zdůraznila, že přijetí nebylo oficiální diplomatickou akcí. Český politolog Jan Šír prohlásil, že „akce podobného typu jsou součástí programu šíření ruského vlivu a že Česko se dostává do centra zájmu Ruska“. Zdeněk Opatřil samozřejmě bude zprávu o sjezdu publikovat někde ve svých elektronických médiích, ale to nenahrazuje reakci tisku.
Od Čechů přišel pozoruhodný ohlas napsaný účastníkem sjezdu Janem Korálem. Je to mladý novinář, který vede internetový portál „New World Order Opposition“. V Rusku byl poprvé, proto jsou jeho dojmy vykresleny v jasných barvách. Janovi se velice líbila velkolepá, dynamická a rychle se rozvíjející Moskva a krásou Petrohradu byl nevýslovně nadšen: „Je to jako by se to nejlepší z Říma, Benátek, Paříže dalo na jedno místo a několikanásobně se zvětšilo.“ Uprostřed dobromyslných, pohostinných ruských lidí a delegátů sjezdu se cítil jako doma, což dosvědčil v pozoruhodném závěru: „Byl jsem nesmírně šťasten, že jsem mohl do hloubky poznat (nejen, ale především) ruskou duši, porozumět vztahu mezi námi a tomu, jak postupovat dále. Pochopil jsem, že každý Slovan v sobě má část ruské duše, která se projevuje především nadšeným přijímáním života, láskou, dobrem a snem o vzájemnosti. Zejména ruská duše je tím, od čeho se nás snaží odtrhnout Západ, k čemu musíme znovu nalézt cestu, znovu navázat kontakt na všech úrovních.“ Naši mladou generaci, která optimisticky hledí do budoucna, Jan Korál připodobnil „armádě andělů, kteří jsou schopni vnímání a lásky, kteří za 10-20 let budou schopni řídit svou zemi.“
Nadšení Ruskem Janu Korálovi nebránilo ve střízlivém zhodnocení práce a výsledků sjezdu. Líbilo se mu, že konference, setkání a diskuse probíhaly navýsost demokraticky. „Bylo neuvěřitelné slyšet, jak otevřeně vyslovují známí představitelé slovanských národů to, za co nás doma nazývají »dezinformátory», «agenty Kremlu» a bůhví čím, a pak slyšet ovace více než tří set účastníků akce, kteří nevypadali jako lidé, kteří kdesi cosi zaslechli.“ Mladý Čech patrně poprvé viděl tak velké množství lidí stejného smýšlení, kteří se sešli na jednom místě.
Jan zároveň poznamenal, že kultura skupinové komunikace nebyla příliš vysoká. „Bylo tam mnoho lidí, kteří pouze mluvili, vnucovali svůj názor, namísto aby naslouchali a porozuměli druhým. Bylo přitom znát, že všichni upřímně věřili tomu, že jejich osobní zkušenost je neocenitelná, a snažili se ji předat druhým.“ Zvlášť dotěrný mu připadal církevní patos některých akcí. Označil to jako „setkání s náboženstvím“. Sám Korál věří v Boha, ale v protestantském duchu. Snažil se objasnit křesťanům, že je možné obcovat s Pánem bez prostřednictví církve, která podle jeho názoru využívá věřící pro své zájmy. Jako odpověď mu nabídli, aby přijal Pravoslaví.
Plavba lodí se se mu také velmi líbila, ale zabýval se otázkou, kdo a proč platil takový drahý výlet. Vysvětlili mu, že „všechno zaplatil jakýsi ruský boháč, který uvěřil tomu, že pravoslavná církev pomůže všem Slovanům a přikázal svým přátelům, aby zorganizovali tuto akci“. Mezinárodní organizace „Všeslovanský svaz“ opravdu obdržela významnou finanční dotaci v rozsahu 12,5 miliónu rublů, o čemž několikrát veřejně referoval О. А. Platonov. Dělá to přibližně 500 eur na delegáta, což je poměrně málo, když vezmeme v potaz rozsah mezinárodní události.
Avšak nejvíce otázek Janu Korálovi tanulo na mysli při závěrečném zasedání, kde se schvalovaly dokumenty sjezdu. Návrh na vytvoření Svazu nezávislých slovanských států v něm vyvolal údiv. Mnozí představitelé české delegace podle jeho názoru považují tento projekt za „nesmyslný“, „odsouzený k nezdaru“, ale jejich stanovisko bylo oslyšeno. „Zbývající účastníci sjezdu – vzpomíná účastník – nadšeně aplaudovali a my jsme se rozhodli, že když už se nám nepodaří je získat pro svůj názor, nebudeme jim kazit radost z dosažení ať už jakýchkoli dohod.“
Poté, co poslední den zasvětil studiu ruské kultury, se mladý Čech podíval na několik televizních kanálů, a dospěl k tomuto závěru: „Ať už byla řeč o jakémkoli žánru – zprávy, showbyznys, publicistika, seriály, filmy, zábava – ve srovnání s českou a západní produkcí měly výrazně lepší úroveň. Rusové si osvojili západní mediální technologie a přidali k nim bohatství ruské duše. Výsledkem je velkolepá podívaná, vysoká úroveň zábavy, pořady s koncentrovanými, a přitom přístupnými informacemi. To vše znamená, že Rusko v oblasti kultury a technologie předstihlo Západ a že jeho ekonomická dominance je již na obzoru.“
Pod dojmem všeho, co viděl, slyšel a procítil, Jan Korál učinil závěr o nezbytnosti těsnější spolupráce s Ruskem, zejména s jeho mladou generací. Rozhodl se, že bude zapotřebí zorganizovat velký tým „schopných, kreativních a zkušených lidí“, aby bylo společně možné dosáhnout všeobecného úspěchu. „Naplivat na nějaké sankce. Koho by zajímali ti ostudní kašpaři z Bruselu v době, kdy se zde tvoří velkolepá budoucnost celého lidstva!“
[…]
***
Jak je vidět, členství v tzv. Asociaci nezávislých médií, kde Jan Korál spolupracuje s Petrem Žantovským, má na Korála blahodárný vliv. I z něj se už stává mediální analytik a odborník na všechno. Blahopřejeme.