Jako lhostejný a nemohoucí vicepremiér a předseda vládní koaliční strany promluvil dnes v pořadu České televize „Otázky Václava Moravce“ předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Na otázku, zda by po tříleté zkušenosti šel znovu do současné vládní koalice a jak se poučil ze společného vládnutí s Andrejem Babišem, odpověděl Bělobrádek tvrzením, že zejména neví, zda by chtěl do budoucna Babiš vládnout společně s lidovci.
To je od předsedy vládní strany hodně submisivní a politováníhodné stanovisko. Zároveň z něj ovšem vyplývá, že Bělobrádek půjde rád do vlády s kýmkoli, kdo vyhraje volby a projeví o koalici s lidovci zájem. Nevím, ale pod pojmem „klidná síla“ si představuji něco jiného a poněkud důstojnějšího.
Se zavedením Babišovy elektronické evidence tržeb nemá Bělobrádek problém. V zásadě s ní souhlasí a považuje ji za změnu k lepšímu. O dílčích a v principu nepodstatných změnách, které navrhuje jeho strana, musí dobře vědět, že v parlamentu mají šanci jen tehdy, když k nim přiměje Babiše a Sobotkovu ČSSD. Takže jde o vyložený alibismus.
I další legislativní návrhy a celá koncepce Babišova ministerstva financí jsou podle Bělobrádka v zásadě dobré a prospěšné, ale lidovci k nim samozřejmě mají drobné dílčí připomínky, aby se neřeklo, že jsou ve vládě zbůhdarma.
Podle Bělobrádka má také Andrej Babiš pravdu, když tvrdí, že ho stvořily ODS a TOP 09 svoji dřívější politikou. Jinými slovy tedy souhlasí s Babišovou ideologií „nových pořádků“, i když to neřekl výslovně. Obě demokratické opoziční strany se prý musí samy zasloužit o to, aby se tohoto stigmatu zbavily.
Lidovecký předseda, jehož strana se ocitla jedno volební období mimo parlament, o tom musí vědět své (i když tehdy nebyl jejím lídrem), a teď to dává někdejším koaličním partnerům takříkajíc sežrat. Jenže v nesprávné chvíli a nesprávným způsobem. Za spektakulární neschopnost Jiřího Čunka v roli předsedy KDU-ČSL jeho koaliční partneři tehdy nemohli, zatímco ke svržení Nečasovy vlády v roce 2013, které mělo podobu politického puče, neřekli lidovci nikdy ani slovo. Kdyby byly ODS a TOP 09 v současné době u moci a ve vládě, mluvil by Bělobrádek jinak, zhruba tak, jako teď mluví o Babišovi.
Pavel Bělobrádek je inteligentní člověk a nepochybně má na současnou situaci i nějaký názor. Nechává si ho ale pro sebe, protože chce být se všemi zadobře, s nikým si to nerozházet a pro veřejnost být za sympaťáka do každého počasí a do každé vládní koalice. Přesně tak se ostatně Bělobrádek choval i ke svému partnerovi v diskusi, k předsedovi ODS Petru Fialovi.
A platilo to i z druhé strany, takže jsme po čase viděli v Moravcových „Otázkách“ debatu dvou slušných, vzdělaných a civilizovaných lidí, což bylo příjemné. Jenom ta debata byla jaksi impotentní. Zejména vinou Pavla Bělobrádka, který si tu politickou nicotu doslova užíval, zatímco Petr Fiala zřejmě jenom nechtěl být zbytečně nezdvořilý.