Média nadále věnují velkou pozornost olomoucké korupční kauze a zejména postavení jediného obviněného politika, hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD). Nejpikantnější je pohled poslance hnutí ANO a Babišova mediálního experta Martina Komárka v taktéž Babišových Lidových novinách. Komárek nejenže radí Rozbořilovi, že a proč by měl odstoupit z funkce, ale zároveň si svéráznými srovnáními olomoucké kauzy s jinými případy mocně přihřívá vlastní politickou polívčičku.
Ojedinělou výjimkou nespravedlivého obvinění politika byl podle Komárka „bolestný případ se šťastným koncem“ bývalé náměstkyně ministra pro místní rozvoj za ČSSD Věry Jourové, nynější eurokomisařky za hnutí ANO. „Medializované obvinění může zničit politikovu kariéru i život. Když se po několika letech ukáže, že bylo nespravedlivé, je na nápravu pozdě,“ soucítí Komárek s křivě obviněnými. Věra Jourová měla ovšem to štěstí či spíše důvtip, že si své životní a existenciální trauma zanedlouho vyléčila právě v barvách ANO.
Argumenty pro odstoupení obviněných z veřejných funkcí jsou ovšem podle Komárka silnější, protože „pověst politiků je horší než špatná“. Symbolem pro oprávněnou nedůvěru občanů k jejich poctivosti je cynismus Ratha, Grosse či Nečase, tvrdí Komárek.
Komárek bohužel nevidí nebo nechce vidět cynismus Andreje Babiše. Třeba pokud jde o státní dotace pro jeho koncern Agrofert.
[ctete]28385[/ctete]
Naopak není vůbec jasné, čím konkrétně se měl projevit cynismus u Petra Nečase. Nečasovi jde jistě vytknout ledacos, ale že by byl zrovna cynik? Navíc předloňskou razii na úřadu své vlády a následnou mediální kampaň neunesl a on i jeho vláda záhy padli. V Nečasově tehdejší situaci by ovšem ztratil nervy kdekdo. Samozřejmě kromě skutečného cynika.
Politik, který se drží svého křesla, škodí své straně, říká Komárek. V tomto případě prý Rozbořil poškodil i svého předsedu Sobotku, jehož nedostatečná síla se opět ukázala, tvrdí dále Komárek. Zde s ním lze výjimečně souhlasit. Sobotkova nedostatečná síla se ovšem ukázala ve skutečnosti spíše v tom, že opět bez boje kapituloval před policejně-politickým tlakem a v obavě z propadu preferencí se svého hejtmana nezastal nebo mu alespoň ostentativně neponechal v jeho rozhodnutí volnou ruku. Nynější kauza je přitom zřetelným varováním, co může čekat i další prominentní politiky ČSSD.
Protikladem tohoto škodlivého jednání je pak podle Komárka přístup jeho stranické kolegyně Radmily Kleslové, která nedávno odstoupila z postu místopředsedkyně ANO „pro pouhé morální pochyby o legální smlouvě s ČEZ“. Tohle je už opravdu hodně velká drzost. Smlouva Kleslové s ČEZ je jistě legální, o tom nikdo nikdy žádné pochyby neměl, natož pak morální (co jsou to morální pochyby, ví patrně jenom pak Komárek). Zato ale ta smlouva představuje bez jakýchkoli pochyb obrovský střet zájmů, neboť Kleslová je zároveň starostkou Prahy 10 a její stranický šéf Babiš zastupuje jako ministr financí zájmy státu v ČEZ. Rezignace Kleslové na místopředsednický post v ANO je pak čistě vnitrostranická záležitost, která může být kromě pánů Babiše a Komárka každému ukradená.
Závěrem Komárek doporučuje, že v případě vážného obvinění z korupce je odstoupení z funkce čestnější a pro nevinného i výhodnější. „Pokud je pak obviněný očištěn, měli by všichni slušní lidé hlasitě volat po jeho návratu do vysoké funkce,“ tvrdí. V daném případě je jasné, pro koho by bylo rok před krajskými volbami Rozbořilovo odstoupení nejvýhodnější. Kterápak nejsilnější a nejdravější strana nemá dosud ani jediného hejtmana?
[ctete]28099[/ctete]
Takže už vidím pana Komárka, jak bude „hlasitě volat“ po návratu Jiřího Rozbořila do vysoké funkce.