Za neúspěšná považuje Jan Skopeček z ODS jednání premiéra Sobotky na skončeném summitu EU. Podle zástupce opoziční strany předseda vlády nevyužil příležitost vyjednat lepší podmínky od Evropské unie pro Českou republiku. Místo toho prý nabídl další nelogické kroky, jakými jsou například zvýšení minimální mzdy nebo staronové proplácení nemocenské. Tím se podle Skopečka ukázalo, že se Sobotka neorientuje v tom, jak funguje ekonomika.
Bohuslav Sobotka měl podle ekonomického experta občanských demokratů trvat na postojích, které zastává například Velká Británie. „Propásl příležitost vyjednat po vzoru Británie pro ČR smysluplné ústupky či benefity – například respekt EU k tomu, že nevstoupíme do špatně konstruované a v problémech se brodící eurozóny, tedy že nepřijmeme euro,“ myslí si Skopeček. „Následující den pak na stranickém jednání představil škodlivé socialistické plány na další zvýšení minimální mzdy a znovuzavedení proplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci,“ upozorňuje na další kroky předsedy vlády.
[ctete-foto]46827[/ctete-foto]
„Zvyšovat minimální mzdu – kterou řada evropských vlád vůbec nestanovuje – je asociální opatření poškozující zejména nejméně kvalifikované zaměstnance, které za takových podmínek zaměstnavatelé odmítnou zaměstnávat a raději je nahradí například agenturními pracovníky,“ vysvětluje Skopeček. „To není jen logický závěr ekonomické teorie, ale i stále častější varování našich zaměstnavatelů. Zvyšovat životní úroveň zkrátka nelze administrativním rozhodnutím ze Strakovy akademie. Tak svět nefunguje, ať už se to socialistům líbí či nelíbí,“ trvá na svém člen ODS. „Zvyšovat životní úroveň všech skupin zaměstnanců lze pouze a jen prostřednictvím dobrého ekonomického výkonu našich podnikatelů a firem, jež se pak bez zásahů „moudrého“ státu přelije i do vyšších mezd zaměstnanců,“ dodává.
Znovuzavedením platby nemocenské v prvních třech dnech nemoci nás chce prý zřejmě Sobotka vrátit na špici v nemocnosti, kam jsme dlouhá léta patřili. „Je všeobecně známo, jak se u nás nemocenská zneužívala a je neuvěřitelné, nakolik premiér Sobotka dokáže nevnímat realitu a podléhat populismu,“ říká Skopeček.
[ctete-foto]46979[/ctete-foto]
Pro příště doporučuje politik Sobotkovi, aby se spíše věnoval víc evropským summitům, než domácí hospodářské politice. „Sice v Bruselu pro ČR opět nic nevyjedná, alespoň bude mít ale méně času přicházet se škodlivými socialistickými opatřeními, jako je zvyšování minimální mzdy či proplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci. Možná tyto návrhy znějí na první pohled bohulibě, v realitě však přinášejí více škody než užitku. To je nicméně průvodním jevem všech socialistických receptů,“ tvrdí Jan Skopeček.