Ministryně práce a sociálních věcí a místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová na sebe před několika dny strhla pozornost svým vyjádřením ohledně toho, že ani druhá světová válka nezpůsobila takové potíže jako covid. Její výrok vyvolal velký poprask, kritiku a posměch, který si bral na paškál to, že ministryně není příliš silná v historii a znalost minulosti jí mnoho neříká. Je pravda, že sociálnědemokratická politička se teď mnohem více věnuje budoucnosti, konkrétně řečeno budoucnosti práce. Maláčová má svůj vlastní youtubový kanál, na který dává jedno video z tohoto cyklu za druhým. Je snad doménou Jany Maláčové právě budoucnost? A co se o ní z těchto videí dozvíme?
Místopředsedkyně sociální demokracie a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová má svůj oficiální youtube kanál už delší dobu, přesněji od března loňského roku. Nedá se ale říct, že by byl nějak zvlášť úspěšný. Najdeme na něm sice desítky různých videí, přihlášených odběratů má však pouze 54 a celkový počet shlédnutí umístěných videí je necelých 20 tisíc.
V posledních týdnech ho ministryně plní videorozhovory z cyklu Budoucnost práce, které pořizuje s různými sobě blízkými osobnostmi a odborníky spojenými s tímto tématem. První byl s předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefem Středulou. Následovalo video s bývalým premiérem Vladimírem Špidlou a posléze i s ekonomkou Ilonou Švihlíkovou a další.
Je to samozřejmě trochu zvláštní formát. Ministryně pokládá velmi obecné otázky, na které její hosté odpovídají. Kdyby tam Jana Maláčová nebyla, vyšlo by to asi na stejno. I když v takovém případně by nikdo nemohl položit doplňující dotaz, který místopředsedkyně ČSSD s oblibou, neúnavně a stále dokola klade: „Co s tím?“ A také by si nemohla v různých momentech přihřívat polívčičku a připomínat a vyzdvihovat, co všechno ministerstvo práce a sociálních věcí skvělého pod jejím vedením udělalo, jaké obrovské zásluhy má a co všechno ještě chystá.
Ze všeho nejvíce to působí jako vlastní předvolební propagace a sebeprezentace, která se odehrává pod záminkou rozhovorů s různými respondenty. Až na to, že to není úplně účinný nástroj a ministryni Maláčové to asi nijak zvlášť nepomůže vzhledem k tomu, kolik zhlédnutí jednotlivá videa mají. Namátkou video s Josefem Středulou jich má na youtube pouze 190, to s Vladimírem Špidlou rovněž 190 a Ilona Švihlíková strhla rekord s 270 zhlédnutími.
Tři třešinky
Ukázku z videa s Ilonou Švihlíkovou doprovodila Jana Maláčová na svém facebookovém profilu tímto komentářem věnovaným právě budoucnosti práce: „Možná některé profese zmizí, spoustu nových ale vznikne. A ‚práce jako takové bude pořád dost!‘ S těmito slovy paní ekonomky Ilony Švihlíkové mohu jen souhlasit. Mám k tomu pouze tři třešinky. Musíme zajistit, aby lidé byli dobře zaplacení, aby byla oceněna péče, a abychom s požadavky trhu práce 4.0. drželi krok! Já chci, abychom stíhali přibližně 100 tisíc rekvalifikací ročně. Ty budou TOP nástrojem dalších let,“ uvedla místopředsedkyně sociálních demokratů.
Krásně se na tom ukazuje, co je pro sociálnědemokratickou političku na rozhovorech, které připravuje, tím nejdůležitějším: říct si a patřičně zdůraznit své tři třešinky. V nějaké podobě je zopakuje v každém ze svých interview, a když ne tyhle konkrétní, tak zase trochu jiné tři třešinky.
Zkrátka nejde o víc než poukázat na to, že paní ministryně a sociální demokracie jako taková je co k čemu, protože nikdo jiný zřejmě podle názoru Jany Maláčové ony třešinky nezajistí. Nikdo jiný se nepostará o to, aby lidé byli dobře zaplacení, aby byla oceněna péče, abychom drželi krok s požadavky trhu práce 4.0 a stíhali 100 tisíc rekvalifikací ročně. Místopředsedkyně ČSSD své rozhovory nakonec netočí pro nic dalšího, než aby upozornila na své tři třešinky.
Konzultace s odborníky
Celé to ovšem halí do trochu odlišného hávu, jak totiž dodává už ve zmíněném komentáři k rozhovoru s Ilonou Švihlíkovou: „A mimochodem, psal mi fanoušek Martin, kde na točení videí nacházím čas. Odpovídám, že prostě musím. Konzultace s odborníky jsou součástí mé agendy. Trh se nám mění před očima, je to závod s časem a vše ještě urychluje koronakrize. Důležité proto bude vybavit se novými znalostmi a schopnostmi! A já jako ministryně práce prostě chci, abyste věděli, co se na poli zaměstnanosti 4.0 chystá.“
Série rozhovorů o budoucnosti práce je všechno možné jen ne konzultace s odborníky. Možná kdyby s nimi ministryně přišla před rokem, před dvěma a ne několik málo měsíců před volbami, tak by se tomu dalo alespoň trochu věřit, takhle ovšem ne. Stejně tak je naprostý nesmysl, že by uvedená videa mohla někoho vybavit novými znalostmi a schopnostmi a dopomoci tomu, aby se lidé dozvěděli, co se na poli zaměstnanosti 4.0 chystá.
Ve skutečnosti se totiž dozvíme jen to, co všechno pro nás Jana Maláčová chce udělat a co vše má být naším cílem, velkou výzvou a co máme podporovat a k čemu motivovat. Prostě jenom samé řeči a nic jiného. Přesně jak Maláčová píše v popisku, kterým doprovodila upoutávku na video s někdejším předsedou ČSSD, ministrem práce a sociálních věcí, premiérem a evropským komisařem Vladimírem Špidlou.
„Karel, Marcela nebo Pepa. Starší kolegové z práce, které známe a chodíme s nimi na kafe. Bohužel v okamžiku, kdy práci ztratí, a novou nenachází, přijdou na čas i o své zařazení… Dopadnou na ně předsudky a mohou se rychle ztratit v odcizené nicneříkající skupině ‚50+‘. Chvíli pak trvá, než v nové práci bude Karel zase ‚ten Karel‘, co nosí každý pátek ty skvělé preclíky, a Marcela ‚ta Marcela‘, která vždy všem zvedne náladu. Naším cílem a velikou výzvou bude tomuhle odcizení předcházet. Podporovat rekvalifikace těchto lidí a motivovat zaměstnavatele v tom, aby si zkušené zaměstnance drželi!“