Proruské weby dělají dobrou práci. Čtvrtina Čechů věří dezinformacím, které šíří prokremelské portály. Ty samy sebe prezentují jako alternativní a nezávislé zpravodajství, jež bez politické korektnosti nazývá věci pravými jmény. Informace o tom, že bílé čáry zanechávané letadly na obloze škodí zdraví, jsou úsměvné. Jenže s blížícími se volbami přituhuje.
Zpravodajské weby podporující Rusko svůj obsah chytře kombinují: skládá se z článků přebíraných ze seriózních zdrojů, mezi něž vkládají dezinformační texty a hoaxy. Objevují se i zesměšňující fotky západních politiků – hitem je aktuálně německá kancléřka Angela Merkelová nebo demokratická kandidátka na prezidenta USA Hillary Clintonová. Z jistých důvodů naopak tyto weby fandí Donaldu Trumpovi.
Obsah proruských portálů nebývá jednostranně zaměřený – informace se netýkají jen Ruska, konfliktu na Ukrajině, války v Sýrii nebo uprchlické krize. Řeší se zde i celospolečenská témata, například adopce dětí homosexuálními páry. Propírány jsou také „škodlivé a zdraví ohrožující“ korporace, většinou vlastněné Američany židovského původu.
Manipulace bílou, šedou i černou propagandou
Proruská propaganda zesílila s ukrajinskou krizí a svoji roli bezesporu sehrála i v odmítnutí radaru v Brdech. Není problémem jen České republiky. Systematicky působí i v západní Evropě nebo v Americe. Tím se ale nelze utěšovat. Před prokremelskou „bílou, šedou i černou“ propagandou loni otevřeně varovala výroční zpráva BIS. „Ruská vlivová opatření a propaganda se držely zejména konceptu osvědčeného již ze sovětských časů: utajování či zakrývání vlastních (ruských/sovětských) akcí a zdůrazňování či démonizace reakcí západních zemí,“ píše se ve zprávě.
BIS vypozorovala, že Rusko dlouhodobě buduje v Česku vlivové a propagandistické struktury, jejichž cílem je prosazovat a chránit ruské ekonomické a politické zájmy na úkor zájmů Česka, NATO a Evropské unie. „Spektrum nástrojů ruské propagandy v Česku začíná u ideologicky manipulovaných občanů, kteří nevědomě podporují ruské propagandistické úsilí a končí u profesionálů, kteří s Rusy spolupracují vědomě,“ uvádí dokument.
Je obtížné kategorizovat. Žádný relevantní výzkum na to, kdo nejvíce podléhá proruské propagandě, zatím neproběhl. Zajímavé jsou ale výsledky průzkumu STEM, který proběhl v rámci projektu GLOBSEC Trends a stojí za ním Slovenská atlantická komise a český think thank Evropské hodnoty.
- 24,5 procenta lidí věří alternativním (dezinformačním médiím) víc než tradičním.
- 50,2 procenta Čechů si myslí, že za stovky tisíc syrských uprchlíků, kteří přicházejí do Evropy, nesou zodpovědnost USA (i přes jejich minimální angažmá v Sýrii).
- 28,3 procenta lidí si myslí, že vojenský zásah v Sýrii pomáhá řešit evropskou migrační krizi.
- 38 procent respondentů má za to, že ukrajinskou krizi způsobily USA a NATO.
- 48,3 procenta lidí by si zvolilo pozici mezi Západem a Východem.
Američané mají falešný úsměv
Když si prolistujete prokremelské weby – mezi jinými třeba Sputnik.cz, Aeronet.cz, Svetkolemnas.info, Zvedavec.org nebo AC24.cz – jsou podobné výsledky hned jasnější. Ostatně, o vlivu proruské propagandy ještě jednou zpráva BIS: „Zásadní vliv na české publikum měly a mají české prorusky orientované organizace či jednotlivci a jejich webové projekty, které ruské názory a argumenty českému publiku přetlumočí či podsunou a následně potvrzují kruhem takovým způsobem, že se běžný občan může domnívat, že nepřijímá ruské ideje, nýbrž názory a přesvědčení českých spoluobčanů.“
Na první pohled proruské weby nepůsobí agitačně, spíš úsměvně. Světkolemnas.info například nedávno přinesl informaci o tom, že bývalý prezident USA Eisenhower se třikrát setkal s mimozemšťany. Ocitován je web Hlavnespravy.sk. Portál Zvedavec.org zase pod titulkem „Američani se pořád usmívají – jako roboti“ rozebírá, že podle ruského přísloví „smích bez příčiny je znakem hlouposti.“ Článek mimo jiné konstatuje: „…když už se Rus usměje, je jeho úsměv otevřený a upřímný. Americký úsměv vlastně nic neznamená.“ Zesměšňování zapadá do strategie prokremelských portálů: cílem je zdiskreditovat Západ, Američany, NATO, Evropskou unii a její politiky.
Vedle toho se objevují články, které ukazují, jak je Rusko skvělé. Příkladem je třeba informace na webu Sputnik: „Farmáři, radujte se: ruští vynálezci vytvořili bezpilotní traktor, který může orat, sázet, sklízet – a to vše dělat sám.“ A zatímco zatracovaný a zkažený Západ klidně jede na pornu, v Rusku je zakázané – aspoň o tom v článku „Další krok ke zlepšení etické úrovně společnosti? V Rusku zablokovali pornostránky“ píše AC24.
Denním chlebem těchto webů jsou ilustrační fotografie a titulky. Ve světě, kde je informací přehršel, je to výhodná strategie. Nikdo se nepídí po zdroji, nikdo neověřuje, ale zato všichni sdílí. Třeba i hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek, který na dotaz Respektu, proč na svém facebookovém profilu odkazoval na propagandistický web Aeronet.cz, odvětil se strohostí a arogancí sobě vlastní: „Nemám čas a možnosti ověřovat zdroje.“
Pravda, láska a porozumění
Pod prokremelskými články, které jsou často anonymní, bývají obzvlášť výživné diskuze. Nadává se pravdě a lásce. Na to se vždycky ptám: když nechcete lásku, preferujete nenávist? A když neuznáváte pravdu, je pro vás lepší lež? Budeme přepisovat pohádky, protože dobro už nevítězí nad zlem?
A tady se pouštíme na tenký led. Ono dobro není jako dobro. A pravda není jako pravda. Zdá se, že typickým znakem lidí, kteří se vezou na vlně proruské propagandy, je zhruba toto: „Věřím tomu, čemu chci, pokud to zapadá do mého pohledu na svět.“
Každý vnímáme svět přes jinak barevné sklíčko. Setkávám se s názory, že lidé, kteří podobným propagandistickým dezinformacím věří, jsou frustrovaní a potřebují si svůj vztek na svět vybít. Kořist se sama nabízí: uprchlíci, západní politici, vlastníci velkých firem. Jenže kdo z nás někdy nebyl frustrovaný ze svého vlastního života?
Je velmi těžké ukázat protistraně přesvědčené o své pravdě, že věci se mohou mít jinak. Váleční stratégové říkají: poznej svého nepřítele. Protože informační válka probíhá online, za linie druhé strany se dostanete v teple domova. Pro případné poznávání doporučuji nalít si sklenku něčeho tvrdšího.