
Karel Janeček FOTO: ČTK
FOTO: ČTK

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček se profiluje jako bojovník proti zlojedům. Jedním ze symbolů jeho aktivistického tažení je lobbista Ivo Rittig, kterého fond propojil s několika vyšetřovanými kauzami. Postupně však vychází najevo, že s ním měl Janeček leccos společného, naposledy minulost firem na těžbu lithia.
S tímto zjištěním přišli Reportéři ČT (20. 11. 2017), kteří natočili reportáž o podnikání Karla Janečka v oblasti těžby lithia v Krušných horách. Jeho investiční fond RSJ ovládl dvě firmy, které se o lithium zajímaly dříve než on, přičemž minulost obou je „shodou okolností“ spojena s Ivem Rittigem.
Spory Janečka s Rittigem
Toto propojení je pozoruhodné zvláště z toho důvodu, že Janečkův fond vede s mediálně známým lobbistou dlouholeté spory, které vyústily v několik trestních stíhání.
[ctete postid=“134532″ title=“Janečkův fond na moc. Od Babišova sponzoringu ke kšeftům se státem“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2017/06/Janeček-fond-385×230.jpeg“ excerpt=“Vláda schválila surovinovou politiku České republiky. Klade v ní důraz na využití “ permalink=“http://forum24.cz/janeckuv-fond-na-moc-od-babisova-sponzoringu-ke-kseftum-se-statem/“]134532[/ctete]
Nejznámější je „jízdenková kauza“ pražského dopravního podniku, která po několikaletém vyšetřování směřuje k soudu. Figuruje v ní poradenská firma Cokeville Assets Rittigova obchodního partnera Petera Kmetě, stejně jako v pochybné kauze Oleo Chemical, nesoucí rysy nekalého konkurenčního boje kvůli neúspěšnému zájmu Agrofertu o tuto továrnu vyrábějící biopaliva druhé generace. V ní se rovněž angažoval Janečkův spolupracovník a bývalý rozvědčík Karel Randák.
Reportéři ČT se věnují těžbě lithia, strategického kovu budoucnosti používaného na výrobu baterií do notebooků, mobilních telefonů a elektromobilů. Poslední průzkumy odhalily v oblasti Cínovce největší zásoby tohoto vzácného kovu v Evropě.
O hlubinnou těžbu usiluje společnost Geomet vlastněná australským investorem EMH, přičemž kolem podpisu memoranda s touto firmou se strhla předvolební roztržka mezi ČSSD a hnutím ANO.
Na povrchovou těžbu lithia v oblasti Horního Slavkova se zaměřila firma Sanaka Industry. Od roku 2013 patří skupině miliardáře Karla Janečka, propagujícího průhlednou politiku a veřejné zakázky. Podrobné zkoumání jeho investic do lithia ale přinejmenším vzbuzuje otazníky.
Snížení věrohodnosti fondu
Jak zjistili autoři reportáže, firmu se současným názvem Sanaka Industry založila obchodní společnost Akmes v roce 2006. Jednal za ni právník Peter Kmeť, který je vyšetřovaný ve výše uvedených kauzách.
„Janečkův fond je naprosto zbytečně diskreditován. Tím, že existují tyto skutečnosti, které navazují byznys Karla Janečka na jeho protikorupční ražení, snižují věrohodnost jakýchkoliv akcí, které Nadační fond proti korupci provedl,“ tvrdí analytik Transparency International Milan Eibl.
„Lidé, kteří měli vyhodnocovat investiční akci v rámci povrchové těžby lithia, nebrali v potaz další aktivity Karla Janečka. Především jeho zakladatelskou pozici v rámci nadačního fondu a nevyhodnocovali tak reputační riziko, které představuje tato akvizice,“ dodal.
Společnost RSJ se brání, že tyto nepřímé souvislosti jí nejsou příjemné, ale s Rittigem prý nemá nic společného.
Podezřele výhodná cena
Česká televize však dále uvádí, že Sanaka Industry není jedinou lithiovou investicí Karla Janečka. Další je společnost Cínovecká deponie, které patří povrchové odkaliště na Cínovci. V roce 2008 jej získala od státu za pozoruhodně nízkou cenu 866 tisíc korun.
Zcela nová je informace, že odkaliště získala proto, že od nákupu odstoupila firma, která ve veřejné soutěži nabídla nejvíc. Odstoupivší firma je Wilsea a řídili ji Rittigovi právníci Karolína Babáková a David Michal, oba rovněž obvinění v kauzách dopravního podniku a Oleo Chemical.
Na otázku, proč přenechali odkaliště jiné firmě, odpovídají reportérům s ironií. Michal napsal, že „Rittig přepustil tyto cenné pozemky panu Janečkovi, aby měl z čeho financovat NFPK“. A doplnil své vyjádření o smajlík.
Rittigův manažer
Tím podivné souvislosti těžební akvizice RSJ nekončí. Janeček sice vstoupil do lithiového byznysu až šest let po tomto prodeji, nicméně Cínoveckou deponii vede od roku 2007 dodnes stejný manažer – Petr Šedý, který propojuje Ivo Rittiga s Karlem Janečkem. Šedý jako manažer totiž vede i zmíněnou firmu Sanaka Industry. Do vedení slavkovské firmy ho přímo jmenoval Rittigův blízký spolupracovník Peter Kmeť.
[ctete postid=“167426″ title=“Babišova nestoudnost: Příznivci volí hnutí ANO nebo zloděje a tuneláře“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2017/11/Babiš-kampaň-bla-385×230.jpeg“ excerpt=“Andrej Babiš si v den výročí 17. listopadu neodpustil další nestoudnost, vhodně “ permalink=“http://forum24.cz/babisova-nestoudnost-priznivci-voli-hnuti-ano-nebo-zlodeje-a-tunelare/“]167426[/ctete]
Šedý se brání, že využili Kmeťových služeb předtím, než se stal mediálně známý, a prý ho nikdy, stejně jako Rittiga, neviděl. Jenže podobně se bránili majitelé Olea Chemical Kamil Jirounek a Michal Urbánek, a stejně skončili i díky soustředěnému úsilí Janečkova fondu u soudu.
Propojení byznysu Karla Janečka s Rittigovými lidmi vyšlo najevo už v roce 2011 krátce poté, co otevřel kauzu údajně předražených jízdenek pro pražský dopravní podnik. Advokát z kanceláře Šachta & Partners David Michal poukázal na to, že Janeček využil jejích služeb, když uzavřený investiční fond 5P, kde zasedá v dozorčí radě, u ní nakoupil několik firem určených pro projekty fondu.
Michal dále potvrdil, že Janeček osobně v jejich kanceláři podepisoval řadu smluv, „mimo jiné i s kyperskými subjekty, které s jeho společností RSJ ani s fondem 5P neměly nic společného.“
Nevěrohodný protikorupční boj
Obchodní vazby Karla Janečka na ty, které napadá a kriminalizuje, snižují věrohodnost jeho počínání.
„Pokud si já jako investor, který participuje v protikorupčním boji, nezhodnotím, kdo stojí za investiční akcí a odkud společnosti pocházejí, tak v tu chvíli vytvářím špatnou pověst i toho, jak vedu svůj protikorupční boj,“ konstatuje Milan Eibl z Transparency International pro Reportéry ČT.
Jakékoli spojení s Ivem Rittigem je dnes bráno jako stigma, jenže je vidět, jak pro koho. Už dříve vyšlo najevo, že si s lobbistou tyká Andrej Babiš, který se s ním zná přes dvacet let, a podle Rittiga toho „leccos spolu zažili“.
Janeček a Babiš jsou přitom nemalou částí veřejnosti bráni – i díky uměle vytvořené mediální aureole – jako ikony tuzemského boje proti korupci. Jak už to bývá, skutečnost je mnohem složitější a barvitější.