Janečkův Nadační fond proti korupci se rázně zapojil do policejní války. Nekriticky se postavil na stranu bývalého šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty. Jeho internetovým stránkám dodnes dominuje elaborát určený veřejnosti „Utajovaná blesková reorganizace policie“. Šel tak daleko, že zveřejnil celý spis GIBS týkající se mobilu z okruhu policejního prezidenta.
[ctete]71082[/ctete]
Sporadické Janečkovy aktivity
Protikorupční fond miliardáře Karla Janečka (NFPK) proti nedávné minulosti citelně utlumil mediální aktivity. Je téměř neviditelný, jeho vliv zeslábl a v podstatě žije ze svých starších kauz. Po nástupu babišistánských poměrů, kdy si i s jeho přispěním několik silných mediálně-ekonomických skupin rozparcelovalo stát, se významněji zapojil pouze do dvou mediálních příběhů.
Před rokem figuroval v kauze České pošty, kdy se spojil s podivínským podnikatelem Čadkem, který obvinil některé představitele ČSSD z korupčního chování. Když se ukázalo, že je jeho legenda postavena na vodě, fond z této iniciativy vycouval.
V současné době se jeho představitelé s mnohem větší vehemencí zapojili do války o policejní reorganizaci, která přerostla v neuralgický bod koaličních vztahů mezi ČSSD a hnutím ANO. Spor o nové uspořádání speciálních útvarů nekončí. Andrej Babiš téma nevídaným způsobem zpolitizoval a použil v celostátní volební kampani. Současně probíhá vyšetřování parlamentní komise, které má doběhnout koncem října.
Soulad fondu s Babišovým impériem
Jako první na záměr sloučit protimafiánský a protikorupční útvar do jedné centrály zareagoval Janečkův spolupracovník Radim Jančura. Už v polovině června polepil desítky svých autobusů fotografií Milana Chovance s telefonickými čísly ministra vnitra a premiéra. Nebylo možné přehlédnout sladěný slovník Jančury, Babiše a jeho médií, že jsou změny v policii dílem mafie.
10. srpna fond zveřejnil vlastní analýzu „Utajovaná blesková reorganizace policie“, který jednostranně popisuje anabázi kolem vzniku nové Národní centrály boje proti organizovanému zločinu. Materiál barvitým způsobem podrobuje drtivé kritice celý proces jejího vzniku, přičemž je k nerozeznání od desítek podobných „analýz“ a článků, vycházejících v Babišově mediálním impériu.
Analýza fondu ještě markantněji než vydavatelství Mafra potlačuje nápadnou souhru Babiše a Šlachty, vytvářejících nátlakový dvojblok proti ČSSD. Politický boj, který se kolem reorganizace rozpoutal, jednoduše nelze vytěsnit, jelikož leccos o okolnostech změn v policii vypovídá.
NFPK přehlíží i partyzánské překračování kompetencí Šlachtova útvaru a mediální gloriole neodpovídající výsledky jeho práce. Zveřejněný text ani nehodlá aktualizovat. Popisuje například, že se proti reorganizaci otevřeně v dopise postavilo 238 příslušníků ÚOOZ, aby nakonec odešlo jen šest z nich, přičemž někteří ze signatářů funkčně povýšili. Pikantní jsou i výhrady, že se na místo ředitele nové centrály přihlásil jediný zájemce. Krátce nato totiž vyšlo najevo, že Ministerstvo financí v celní správě Šlachtovi doslova šije na míru pozici klíčového náměstka pro pátrání, zřejmě i za cenu obcházení platných předpisů.
V Janečkově elaborátu se k policejní reorganizaci vyjádřili i „experti“. Do jednoho to byli ti, kteří se k ní v médiích vyjadřovali kriticky: člen správní rady Janečkova fondu Karel Randák, bývalý ministr vnitra ČSSD František Bublan, komentátor Aktuálně.cz Martin Fendrych, bezpečnostní analytik spolupracující s Babišovou Českou pozicí a Lidovými novinami Jan Schneider, senátor Václav Láska, a někteří další.
„Primární zlojed“ Chovanec
Krátce po zveřejnění analýzy poskytl Lidovým novinám rozhovor Karel Janeček (13. 8. 2016, „Reorganizaci naplánovali zlojedi“). Na otázku, proč se nyní opět vyjadřuje k veřejnému dění, když o fondu nebylo dlouho slyšet, odvětil: „Nechtěl jsem se zabývat místními politickými hrátkami a přetvářkami.“ Zajímavé, dříve mu to problém nečinilo. „Současné dění kolem policie je ale věc, která hraničí s demokracií. Hrozí, že se vrátíme do 90. let, kdy policii a soudnictví ovládaly mafie. Jde o tak velké riziko, že jsem se rozhodl, že se v rámci fondu vynasnažím, aby se o reformě policie mluvilo,“ dodal.
Janeček Babišovu roli v boji o bezpečnostní složky znovu pominul, naopak do mozaiky jeho propagandy zapadl příkladně. Za „primárního zlojeda“ označil ministra vnitra Chovance, který by měl nést odpovědnost. Svoje výhrady má sice i k Babišovi, ale změny v policii považuje za mnohem větší problém.
Aby dostál svým slovům, koncem srpna zveřejnil kompletní třináctistránkový dokument „Usnesení Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS)“ z letošního 24. března, týkající se prošetřování úniků informací o plánované akci v kauze údajně zmanipulovaných IT zakázek.
Zeman: Úniky jsou škodlivé a ohrožující vyšetřování
Jedná se o onu už proslavenou kauzu „brutálního úniku informací“, jak ji nazval Šlachtův blízký spolupracovník Jiří Komárek, ve které hraje hlavní roli mobil prý patřící někomu z okolí policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Prostřednictvím tohoto telefonu měl být den před policejní razií přes syna Davida varován jeden z aktérů tohoto případu, ředitel firmy Tesco SW Josef Tesařík.
V závěru usnesení se doslova píše: „Policejní orgán GIBS v rámci prověřování vyčerpal všechny možnosti, jež by mohl vést ke zjištění konkrétních osob a zahájení trestního stíhání pro konkrétní trestný čin. Provedené úkony sice směřují přes zakoupené německé sim karty do konkrétního okruhu možných pachatelů, nedokázaly však objasnit otázky směřující k tomu zásadnímu, tedy k zdroji úniků z trestního řízení a tomu odpovídající i trestní odpovědnosti konkrétních osob.“
Podle tohoto usnesení není ani jasné, zda Davida Tesaříka informoval příslušník Policie ČR, nebo civilní osoba. Proto byl případ odložen.
Vzhledem k tomu, že v této kauze padlo trestní oznámení, nelze ji zatím považovat za uzavřenou. Z tohoto usnesení však paradoxně vyplývá, že neexistují žádné přímé důkazy proti policejnímu prezidentovi Tuhému, že by za „brutálními úniky“ stál právě on. Brutální úniky ze spisů naopak předvádí nejen Babišův tisk, ale korunu všemu nasadil právě Janečkův fond.
Vyšetřovací komise v téže době, kdy NFPK zveřejnil policejní dokument, požádal Generální inspekci o prověření nezákonných úniků ze živých spisů do médií. Nejprve někdo vynesl do Radiožurnálu lživou informaci, že Šlachta o podezřelém mobilu vypovídal před komisí . A 12. srpna Mladá fronta DNES zveřejnila celé pasáže z tzv. Šlachtovy zprávy, která měla zůstat utajena. Komise se domnívá, že tyto úniky mohou jít jedině z policie nebo státního zastupitelství.
Za škodlivé a ohrožující vyšetřování živých kauz označil úniky nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Situace je o to víc alarmující, jelikož se nezákonné praktiky v konečném důsledku odehrávají ve prospěch oligarchy s bobtnajícím politickým a ekonomickým vlivem. Janečkův fond tomuto vývoji napomáhá.
[ctete]71939[/ctete]