Nadační fond proti korupci (NFPK) Karla Janečka se znovu vrací na scénu. Znovu projevuje ambici zasahovat do politického dění. Ukazuje se, že nehodlá věnovat svoji energii jen dnes už neaktivním politikům a odstaveným lobbistům (což se samozřejmě nevylučuje). Je přitom úplně jasné, komu hraje do karet. Jasným a nejviditelnějším důkazem je souhra fondu a masivního angažmá zejména Babišových médií v kauze České pošty.
Kauza České pošty
Fond vstoupil do této kauzy velmi razantně. Poté, co se na něj obrátil podnikatel Lukáš Čadek, podal trestní oznámení kvůli podezření ze spáchání trestného činu přijetí úplatku. Čadka právně zastupuje.
Čadek fondu předal tajně pořízenou nahrávku rozhovoru se sociálním demokratem Kamilem Chocem a e-mailovou korespondenci, mající dokládat trestnou činnost v okolí ministra Milana Chovance. Poněkud bizarní kauza „milion pro Chovance“, jak hlásaly titulní strany Babišova tisku, začala žít svým životem krátce poté, co vyplavaly na veřejnost nepříznivé skutečnosti z vyšetřování Babišovy firmy Agrotec.
Ředitel NFPK Petr Soukenka poskytl před jednáním Bezpečnostní rady státu rozhovor Lidovým novinám a vystupoval spíše v roli inkvizitora, pranýřujícího sociální demokracii. Stejně jako Andrej Babiš kritizoval postup Bohuslava Sobotky. Svolání rady považoval za „neuvěřitelné“ a byl jím „šokován“.
Čadkův příběh sociální demokracii neprospívá
Podle něj je možné, že tato kauza je daleko závažnější než třímilionový úplatek, jinak si neumí chování ČSSD vysvětlit. Dodal: „Ať už je Čadkův příběh, jaký chce, sociální demokracii zkrátka nijak neprospívá, že se tu hovoří o podezřeních z uplácení. Předseda ČSSD Sobotka o Chovance nemůže přijít, je pro něho důležitým spojencem v rámci taktizování uvnitř strany.“
Jedná se o první výrazně medializovanou a citlivou kauzu rozehranou fondem, spojenou s působením současné vlády. Figuruje mezi osmnácti „kauzami“ na webu NFPK, přičemž zbývající jsou v drtivé většině tak či onak spojovány s předchozí politickou sférou. Pozoruhodné je, že v kauze „Česká pošta“ není na webu ani slovo o jejím širším pozadí, především v souvislosti s podezřením, že firma Agrotec ministra financí manipulovala s veřejnými zakázkami.
Cílem je dosažení zásadní změny poměrů
„Jediná šance jak zabránit společenskému rozvratu a chaosu je dosáhnout zásadní společenské změny politických a společenských poměrů u nás. Andrej Babiš je díky svým bohatým životním zkušenostem a aktivitám schopen nahlédnout, že kritický bod zlomu se nezadržitelně blíží. Právě snaha o pozitivní změnu je podle mého přesvědčení cílem iniciativy ANO 2011. Iniciativu pana Babiše osobně velmi podporuji a doufám, že ve svém poslání bude úspěšná a pomůže dosáhnout pozitivního vývoje a výsledku v naší společnosti.“
To byla slova podpory zakladatele NFPK Karla Janečka na stránkách hnutí ANO už v roce 2011. Janeček, který jezdil po českých městech se svojí show Pozitivní evoluce, jakožto předstupněm „kritického bodu zlomu“, se projevil jako vizionář.
K zásadní změně poměrů u nás skutečně došlo. Jen stěží však lze tento vývoj považovat za pozitivní. Zvláště když znamená očividné posílení vlivu některých velkokapitálových ekonomických skupin, z nichž jedna působí poprvé po Listopadu přímo ve vládě. Kdy zároveň dochází k zásadní proměně mediální scény a proti minulosti k oklešťování svobody slova.
[ctete]14960[/ctete]
Souznění s Andrejem Babišem
Nadační fond proti korupci (NFPK) vznikl v březnu 2011. Brzy se vyprofiloval jako čelná a mediálně nejviditelnější protikorupční iniciativa, mající na mušce selektivně vybrané „zlojedy“ z okruhu tehdejší vládnoucí garnitury. Brzy se postavil po bok Andreje Babiše a jejich aktivity se v tažení proti „Palermu“ protnuly.
Fond v té době vyvíjel hektickou aktivitu a podával jedno trestní oznámení za druhým. Jeho klíčovým spolupracovníkem se stal bývalý rozvědčík Karel Randák, který taktéž patřil k hlasitým Babišovým podporovatelům a několik let s ním spolupracoval. Týdeník Respekt o něm tehdy napsal, že založil soukromou firmu V 97, působící podobně jako tajná rozvědka.
Andrej Babiš dostal krátce před volbami exkluzivní prostor v televizní show prominentního exponenta fondu Jana Krause. Další člen fondu a Babišův podporovatel Radim Jančura se následně svěřil, že mu současná demokracie nevyhovuje. Podporuje spíše „vůdcovskou demokracii“ s jasně určeným lídrem, který rozhoduje o všem. Ano, to sedí.
Povolební útlum
Po vstupu Andreje Babiše do vlády fond viditelně utlumil činnost. Zmizel z titulních stran a projevoval se mnohem komorněji. Karel Janeček zásoboval zejména bulvární média svým „mnohoženstvím“, v MF DNES vycházely jeho PR rozhovory typu „Miliardář na lovu žen“.
Krátce na scénu znovu vstoupil Karel Randák, o němž podle MF DNES uvažoval ministr obrany Martin Stropnický (ANO) jako o řediteli Vojenského zpravodajství. Narazil prý však na tuhý odpor sociální demokracie. Stropnický nakonec ředitelem jmenoval někdejšího Randákova kolegu Jana Berouna. Byl to právě Randák, který oba seznámil.
Teprve v posledních měsících vstupuje NFPK do dění hlasitěji. Kauza České pošty ovšem není první, která stojí za pozornost, i když dostala největší mediální prostor.
Krátká paměť některých „demokratů“
V květnu letošního roku zveřejnil fond analýzu Biopaliva v Česku aneb Krátká paměť některých „demokratů“, v níž podle svých slov veřejnosti nabízí popis podstaty „kauzy“ biopaliv na půdorysu zmiňovaného střetu zájmů. Analýza reaguje na „nebývalé množství nepřesných a zavádějících komentářů nejen ze stran politických činovníků, ale i komentátorů“.
Má však několik zásadních slabin. Ani slovem se nezmiňuje o veřejném lobbování Andreje Babiše, který „obvolával poslance“ před klíčovým hlasováním o biopalivech ve sněmovně před volbami do Poslanecké sněmovny v květnu 2010. Ani slovem nereflektuje zásadní změnu situace, kdy čelný „lobbista“, tehdy uplatňující svoje obchodní zájmy, dnes působí ve vládě.
Je zjevné, že „protikorupční“ Janečkův fond bezprecedentní kumulace ekonomické, politické a mediální moci, a z toho vyplývající každodenní střet zájmů ministra financí, nijak netrápí. Ostatně ve „vůdcovské demokracii“, jakožto výsledném produktu „pozitivní evoluce“, platí zjevně jiná pravidla. Jeho analýza je dokonale využitelná jako marketingový nástroj Babišova hnutí ANO.
Podpora pátrání v kauze bytu Jana Mládka
Nenápadněji se NFPK angažoval koncem června v kauze bytu ministra Jana Mládka, kterou přineslo Centrum nezávislé investigace (CNI), a fond ji umístil i na svoje stránky. Podle CNI si Mládek pořídil svůj současný byt od firmy Leonardo Investment ovládané anonymní společností z Panenských ostrovů. Za jejím vznikem stála kontroverzní panamská společnost Mossack Fonseca sledovaná zahraničními novináři kvůli své nestandardní klientele.
„Vzhledem k anonymitě společnosti, od které Mládek byt koupil, nelze zjistit, od koho byt skutečně pořídil, zda peníze opravdu zaplatil, či zda dodnes nemůže být někomu za tento obchod zavázán,“ uvedlo tehdy CNI, na jehož stránkách lze dohledat, že pátrání podpořil Nadační fond proti korupci.
Kauza Mládkova bytu sice šla doztracena, ale pozoruhodné je, že se objevila den poté, kdy Mládek v médiích kritizoval čistky Andreje Babiše, kvůli kterým nezvládá výběr daní. Nemůže jít o náhodu. Otázkou tedy hlavně zůstává, zda „podpora pátrání CNI“ ze strany NFPK byla jen finanční, nebo spočívala i v něčem jiném.
Fond ostřeluje Babišovy oponenty
Janečkův fond se sympatiemi k Babišovi nikdy netajil. Jde však dnes tak daleko, že působí jako Babišova vlivová agentura, ostřelující jeho oponenty. S blížícími se volbami bude zajímavé sledovat, v jakých vládních kauzách se bude nadále angažovat. A zda se bude jako doposud vyhýbat mediálně citlivým případům spojeným s hnutím ANO. V jeho „koaličním“ hledáčku je zejména ČSSD. Ostatně pár „zlojedů“ se v ní najde vždycky.
[ctete]15375[/ctete]