Jak Nadační fond proti korupci oznámil 28. července na svých stránkách, podává trestní oznámení na koncern Agrofert. Je to prozatím zajímavý konec jednoho příběhu. Fond založený matematikem a miliardářem Karlem Janečkem totiž zpočátku Andreji Babišovi moc pozornosti nevěnoval.
Na stránkách NFPK se píše:
Nadační fond proti korupci (NFPK) podal trestní oznámení k Městskému státnímu zastupitelství v Praze v případu veřejných zakázek, které získávají společnosti z koncernu Agrofert.
Podle názoru právního experta Fondu Ondřeje Závodského existuje podezření mj. z trestného činu podvodu tím, že jednotliví zaměstnanci uvedených společností uvádějí v omyl organizační složky státu a státní organizace, které řeší zadávací řízení u veřejných zakázek, tím, že tvrdí, že nejsou ovládanými osobami dle § 4b zákona o střetu zájmů. Veškeré dostupné informace však svědčí o opaku, tj. o tom, že Andrej Babiš jako veřejně činná osoba předmětné společnosti ovládá, a proto se dle zákona o veřejných zakázkách nemůže o státem vypisované veřejné zakázky ucházet, dvojnásob pak předmětné veřejné zakázky získávat.“
„Jsme si vědomi toho, že bylo podáno více obdobných oznámení, například rozsáhlé podání České pirátské strany, avšak jsme přesvědčeni, že nebyly zacíleny právě na toto jednání, v němž trestný čin spatřujeme,“ vysvětlil právník Ondřej Závodský. NFPK byl v kontaktu s několika společnostmi, jež se cítí být podvedeny, neboť konkurenční společnosti, dle českého práva, zakázky získat nemohou. Podle něho je možné, že by z podvodu i dalších trestných činů měly být obviněny i společnosti z koncernu Agrofert jako právnické osoby. NFPK požádal státní zastupitelství o průběžné informování o průběhu šetření.
To by nebylo samo o sobě tak zajímavé. Spíše je úsměvné, jak dlouho Karlu Janečkovi a jeho fondu trvalo, než to došlo k tomuto bodu. Na samém počátku Babišovy dráhy totiž Babiš nebyl pro Karla Janečka rozhodně žádný „sprostý podezřelý“, spíše vůbec žádný podezřelý.
V roce 2011 se na stránkách hnutí ANO objevilo sdělení Karla Janečka: „Jediná šance, jak zabránit společenskému rozvratu a chaosu, je dosáhnout zásadní společenské změny politických a společenských poměrů u nás. Andrej Babiš je díky svým bohatým životním zkušenostem a aktivitám schopen nahlédnout, že kritický bod zlomu se nezadržitelně blíží. Právě snaha o pozitivní změnu je podle mého přesvědčení cílem iniciativy ANO 2011. Iniciativu pana Babiše osobně velmi podporuji a doufám, že ve svém poslání bude úspěšná a pomůže dosáhnout pozitivního vývoje a výsledku v naší společnosti.“
Janeček pak říkal, že se tam jeho výroky objevily bez jeho vědomí. Tak dejme tomu.
„Já jsem se s panem Babišem měl možnost několikrát setkat. Jeho ekonomická motivace může být taková, že řídí řádově 250 firem. A pro ty firmy je extrémně nákladná korupce, on musí platit korupci,“ řekl v Českém rozhlase v říjnu 2011. To je opravdu zajímavé sdělení. Zakladatel organizace bojující proti korupci si myslí, že Andrej Babiš jede v korupci a nic s tím nedělá. Zřejmě na něj Babiš zapůsobil jako obrácený hříšník.
V rozhovoru pro Echo 24 dne 21. června 2014 Janeček o Babišovi řekl: „Považuji za velmi pravděpodobné, že jeho úmysly, s nimiž šel do politiky, jsou férové. Mám pro to jednoduchý důkaz. Jsou to asi tři roky – to už existoval Nadační fond proti korupci – když za mnou přišel Andrej Babiš do kanceláře a přesvědčoval mě o tom, abych založil politickou stranu. Říkal, že je stará struktura a nemůže jít do politiky. Prý to všechno zaplatí, nic z toho nechce mít a nebude do toho vůbec mluvit. Říkal, že to, co dělám s NFPK, mu dává smysl. Takže to je pro mě ten důkaz. On si nemohl myslet, že by mě mohl manipulovat, ani z hlediska financí, protože už v té době jsem byl velmi bohatý člověk.“
A ještě: „Přesvědčoval mě o tom a byl strašně naštvanej, že jsem to odmítl. Já věděl, že to nechci dělat, že se nechci omezit nějakou politickou stranou… Já ho naposledy viděl v září minulého roku (2013). Pak byl zase naštvaný, že jsem ho nepodpořil ve volbách do Poslanecké sněmovny, ale vztahy máme podle mě fajn.“
Fajn asi byly, když Babišově straně přispěl na volební kampaň v roce 2013. „My nemáme peníze jen od Andreje Babiše. Sponzorské dary jsme dostali od řady dalších podnikatelů, mimo jiné od Radima Jančury a Karla Janečka,“ řekla pro Hospodářské noviny tehdejší místopředsedkyně ANO Věra Jourová.
Časy se mění a lidé v nich. Dnes tedy Janečkův protikorupční fond podává trestní oznámení na Agrofert. O Agrofertu si jen malé dítě a skalní volič ANO mohou myslet, že nemá nic společného s Andrejem Babišem. Lepší pozdě než nikdy. Ale stejně nám to může vrtat hlavou. Takový matematik, který dokázal realizovat onu cestu „myšlením k bohatství“ a tak protikorupčně naladěný, to ho nenapadlo předem, co je Babiš zač?
Ono to totiž nebylo ani žádné „předem“, Babiš byl známá figura už před vstupem do politiky. Normalizační komunista z nomenklaturních kruhů zahraničního obchodu, který v 90. letech strašně moc zbohatl. Osoba, jež nikdy věrohodně nevysvětlila, z jakých peněz financovala rozjezd svého podnikání. Pověstný podnikatelský predátor. A nakonec celé „protikorupční revoluci“ nejen unikl, ale ještě se díky ní dostal k moci, ke střetu zájmů, k obohacení z dotací a státních zakázek. Ale Janečka zajímal Ivo Rittig a další, což jsou poměrně menší ryby. Chybička se prostě vloudila.