Obřím problémům čelí v těchto dnech největší světová automobilka Toyota. Japonské ministerstvo dopravy provedlo v sídle automobilového gigantu razii, jelikož odhalilo nesprávné či zmanipulované údaje v bezpečnostních certifikačních testech některých vozů. Chybná data údajně předložily i další japonské automobilky – Mazda, Honda, Yamaha a Suzuki.
Japonským automobilovým průmyslem otřásl velký skandál. Slavné značky ze země vycházejícího slunce totiž při žádosti o certifikaci vozidel předložily podle informací BBC falešné nebo zmanipulované údaje z bezpečnostních testů. V sídle Toyoty již proběhla razie. Úřady nyní nařídily pozastavení dodávky tří modelů této automobilky na trh. Jde o modely Corolla Fiedler, Axio a Yaris Cross.
„Zanedbali jsme certifikační proces a sériově jsme vyrobili naše vozy, aniž bychom nejprve podnikli náležitá preventivní opatření. Jako osoba odpovědná za skupinu Toyota bych se chtěl upřímně omluvit našim zákazníkům, fanouškům automobilů a všem zúčastněným stranám,“ kál se vnuk zakladatele automobilky Akio Tojoda.
Toyota podle britských médií předložila chybné údaje při testech bezpečnosti chodců u tří současných modelů. Dále potom japonská automobilka použila u dalších čtyř modelů upravená testovací vozidla při testech bezpečnosti při nárazu.
Japonské úřady nyní kvůli podobným problémům kontrolují také další japonské automobilky – Mazdu, Hondu, Yamahu a Suzuki. Zástupci Hondy například uvedli, že zjistili pochybení při testech týkajících se hluku a výkonu motoru. Zdůraznili však, že jejich vozidla jsou bezpečná. Společnost Mazda pak zastavila dodávky některých svých vozů.
Problémy s falšováním bezpečnostních testů začaly již v prosinci loňského roku, kdy se k těmto praktikám přiznala automobilka Daihatsu, vlastněná Toyotou. Následně pak na více než měsíc uzavřela všechny své továrny.