Pravdivým příběhem konkrétních lidí v převratné době mezi lety 1939 a 1959 je kniha scenáristy Petra Jarchovského Zahradnictví, kterou dnes představil v Praze. S ním ji prezentoval režisér Jan Hřebejk a herci tří samostatných, nicméně propojených celovečerních snímků, které podle ní vznikly. První část Rodinný přítel se v kinech objeví 27. dubna. Premiéry dalších s podtituly Dezertér a Nápadník budou 28. září a 16. listopadu.
„V pozůstalosti svého dědy jsem objevil zápisky líčící jeho odbojovou činnost v ilegální skupině Obrana národa a následně průběh jeho věznění v německých věznicích, kde byl nucen prožít pět let a tři měsíce samovazby. Zápisky popisují jeho kalvárii během pochodu smrti ze Straubingu do Dachau v dubnu 1945. Podařilo se mu uprchnout a vrátit se s podlomeným zdravím k manželce a dceři,“ komentoval Jarchovský zrod kroniky. Vypráví o rodině leteckého radiotelegrafisty Jindřicha Rohna, rodině majitele kadeřnického salonu Otty Bocka a rodině majitele prosperujícího zahradnictví Miloše Pecky. Obsáhne dvacet let života postav, které v pohnutých časech prožily nejlepší léta života.
Podle Hřebejka se Rodinný přítel odehrává za německé okupace, kdy tři mladé ženy a dvě děti čekají na návrat vězněných mužů a otců. Válkou vynucenému rodinnému společenství tří sester pomáhá rodinný přítel a lékař. „Je to příběh lásky, která nesměla být naplněna, viděný pohledem žen, které svedl dohromady osud,“ uvedl.
Jarchovský trilogii označuje za nejosobnější věc, jakou kdy napsal. Vycházel ze vzpomínek rodičů na prarodiče a vrátil se tak k postavám z filmu Pelíšky. Mezi aktéry diváci poznají odbojáře Jindřicha, kterého tehdy ztvárnil Jiří Kodet. Ve filmu se objeví Aňa Geislerová, Ondřej Sokol, Martin Finger, Klára Melíšková, Jiří Macháček či Sabina Remundová.
Producent Viktor Tauš nejprve hledal, jaký formát by tato sága měla mít. „Petr napsal nejprve sedmdesátistránkový text, který v sobě zahrnoval tři filmy. Pak se ukázalo, že jednotlivé příběhy přišly koprodukčním partnerům ze zahraničí natolik silné a zajímavé, že je chtěli uvést do kin. To nakonec rozhodlo o natočení tří filmů,“ řekl ČTK. Celkový rozpočet činí zhruba 130 milionů korun. Největší položkou byla stavba největší novodobé stavby v historii české kinematografie. Vznikaly celé ulice, což si vyžádalo 30 milionů korun.