Katar si prostě šampionát koupil, aby na sebe upozornil jako na destinaci, kam by měli turisté jezdit utrácet své peníze, říká v rozhovoru pro deník FORUM 24 sportovní komentátor České televize Jaromír Bosák k aktuálně probíhajícímu fotbalovému mistrovství světa v Kataru. Podle něj je představitelům mezinárodní fotbalové federace (FIFA) úplně fuk, že na stavbách stadionů umřely tisíce lidí, že lidská práva jsou v Kataru na seznamu zakázaných slov, že v zemi nemá fotbal žádnou tradici a že se do malého státu nevejdou ani fanoušci.
Jak vůbec mohlo dojít k tomu, že tak obrovskou a významnou akci pořádá země velká jako Středočeský kraj, navíc s velmi problematickým režimem a extrémními klimatickými podmínkami?
Klasická odpověď zní – peníze. Katar si prostě šampionát koupil, aby na sebe upozornil jako na destinaci, kam by měli turisté jezdit utrácet své peníze. Navíc jde o první fotbalové mistrovství světa v této části světa. Takže velkou roli hraje i prestiž. Pokud ti, kteří chtějí uplácet, najdou porozumění na straně těch, kteří rozhodují, jde to jako po másle. A jelikož je představitelům FIFA úplně fuk, že na stavbách stadionů umřely tisíce lidí, že lidská práva jsou v Kataru na seznamu zakázaných slov, že tu fotbal nemá žádnou tradici, že se nevejdou do malého státečku ani fanoušci, tak se nemůžeme divit, že se včera hrál úvodní zápas mistrovství světa zrovna v Chúru.
Dokonce i někdejší šéf FIFA Blatter mluví o tom, že přidělení mistrovství světa Kataru byla chyba…
Aby nemluvil, když se v minulých dnech objevil na Netflixu dokument, který odkrývá korupci při udělení mistrovství světa Kataru. Blatter věděl, že se o něm bude hodně mluvit, a tak přispěchal v kapuci kajícníka, jenž ovšem ukazuje, že hlavní viníci jsou ti pánové vedle něj. Je to směšné vzhledem k tomu, že korupcí jsou řídící orgány FIFA prorostlé již dlouhá desetiletí. A Blatter, jako hlava celé organizace, byl za celou věc zodpovědný.
Je nějak zdokumentováno, kolik lidí zemřelo během horečné stavby stadionů?
Podle anglických a německých pramenů by se mělo jednat o několik tisíc mrtvých. Je to naprosto strašidelné.
Zdá se, že nadcházející turnaj leží v žaludku i mnoha fanouškům. Například poslední kola německé Bundesligy provázely protesty proti jeho konání…
A nešlo jen o protesty na stadionech. Zatímco před jinými turnaji šly na dračku dresy německé reprezentace, tentokrát leží ve skladech, nikdo je nechce. Třeba se při dobrých výkonech německého týmu začnou prodávat, ale zatím je to finanční katastrofa pro výrobce i prodejce. Zkrátka spousta lidí nechce mít s tímto šampionátem nic společného – snad kromě sledování zápasů v televizi.
Existují náznaky, že by Světová fotbalová federace FIFA mířila k nějaké vnitřní obrodě?
O tom pochybuji. Podívejte se na Blatterova nástupce Infantina, který přicházel jako pan Čistý, co vrátí vlak FIFA na správnou kolej. Dnes žije v Kataru, jeho dcery tu studují. Že by to byla jen náhoda?
Asi těžko…
Přesně tak. Navíc Katar nemá s evropskými zeměmi dohodu o extradikci. A když proti vám běží vyšetřování ve Švýcarsku, je pouštní stát a život v luxusu příjemnou volbou. Před několika lety, když se hrálo mistrovství světa v Rusku, byl pro Infantina největším přítelem zločinec Putin. Velmi se obávám, že ve vrcholných strukturách FIFA je chování ala Blatter nebo Infantino tak zakořeněným jevem, že se brzké změny nedočkáme.