Komentátor Jaromír Bosák je známý tím, že se neostýchá pojmenovat věci napřímo a pravým jménem. Když se při závěrečném ceremoniálu fotbalového mistrovství světa v Rusku (2018) nechal slyšet, že v zemi, která porušuje všechny možné normy a nevládne jí prezident, nýbrž car, se mistrovství světa nikdy nemělo konat, vysloužil si tvrdou kritiku Jiřího Ovčáčka nebo Jaroslava Foldyny.
Zdá se přitom, že v současnosti politika zasahuje do sportu více než kdykoli v minulosti. „Bohužel je to fakt. Politici měli a mají zálusk na sport odpradávna. Rádi se nechají vidět na zaplněných stadionech, při hojně sledovaných akcích, i když je třeba ten který sport vůbec nezajímá. Šéfové FIFA nebo MOV si podávají ruku a označují za své přátele autokraty typu Putina nebo čínského prezidenta. Což souvisí s tím, že megalomanské akce, jako olympijské hry, se v posledních letech často stěhují do Ruska nebo Číny. Zároveň se ale sportovní asociace tváří, že jim politika nesmí přes práh. Sportovcům je zapovídáno vyjadřovat se k čemukoli, i kdyby jejich vlast byla napadena agresorem,“ říká Jaromír Bosák.
Knihu Jaromír Bosák: Zápasy, které změnily můj život objednávejte na e-shopu FORUM.
Ve své nové knize na rovných 600 stranách (vše doprovází přes dvě stě fotografií) vzpomíná na zápasy, které zásadním způsobem ovlivnily jeho život. Mnohé z nich sledoval ještě jako fanoušek, jiné už jako televizní komentátor. Začíná na mistrovství světa v roce 1974 a přes slavný bělehradský šampionát (s ještě slavnější penaltou Antonína Panenky) a velké zápasy českých klubů dojde ke světovému šampionátu 1990 v Itálii s československou účastí nebo stříbrnému mistrovství Evropy 1996 v Anglii.
Knihu Jaromír Bosák: Zápasy, které změnily můj život objednávejte na e-shopu FORUM.
Kniha končí skvělou poutí českého týmu s Nedvědem, Poborským, Kollerem, Barošem či Rosickým na Euro 2004 v Portugalsku. Jaromír Bosák přitom nevypravuje jen o dění na hřišti, ale líčí také zákulisí komentátorské práce a společenské i sportovní poměry, v nichž se zápasy odehrávaly.