Jaroslav Bašta (SPD) na webu Prvnizpravy.cz 16. ledna varoval před korespondenční volbou. Doprovází to výklady o nebezpečí nové totality. Takový zájem u politika, který kopíruje výmysly kremelské propagandy, nijak nepřekvapuje. Má zřejmě úplně jiné chápání základních pojmů.
Na Prvních zprávách nejdříve sděluje, jak na jeho slova došlo: „Přiznám se, že jsem již rok před volbami do poslanecké sněmovny přesvědčoval zástupce všech menších politických stran a hnutí, že pro budoucnost České republiky bude hlasování v nich přímo osudové. Varoval jsem, aby jejich hlasy nepropadly, protože v takovém případě vyhraje tzv. Demokratický blok (pozdější Pětikoalice) a parlamentní volby v roce 2021 se stanou přímou analogií voleb v roce 1946. Ty tehdy vyhrála Komunistická strana Československa a své vítězství si v únoru 1948 pojistila ozbrojeným pučem na dalších 41 let až do roku 1989. Stačilo totiž jenom upravit zákon o volbách.“
To je skutečně povedené. Srovnat demokratické strany s KSČ, to chce hodně fantazie. Ty „menší“ strany a hnutí, které Bašta tak lituje, jsou vesměs všelijaké subjekty požadující vystoupení z Evropské unie a charakteristické něžným vztahem k Moskvě.
Pak Jaroslav Bašta tvrdí, že „zavést novou, tentokrát neomarxistickou, totalitu nevyžaduje násilí“. Prý stačí jen změnit volební pravidla a volby už dopadnou vždycky stejně. „Jsou k tomu třeba jen dva základní instrumenty – mít k dispozici registr obyvatel a připustit distanční hlasování voličů. Ideální pro tyto účely je samozřejmě to elektronické, ale pro začátek se doporučuje použití dojemné historky o našich krajanech, kteří to mají na naše velvyslanectví a konzuláty v USA daleko, takže pro ně zavedeme korespondenční volbu.“ Podle Bašty „každé jiné než prezenční osobní hlasování znamená, že buď víte, jak kdo volil a pak není tajné (a proto protiústavní), a nebo nevíte, jak volil, pak nevíte, kdo hlasoval a není tudíž transparentní a překontrolovatelné“.
Nesmí samozřejmě chybět oblíbené strašidlo, totiž „neziskovky“: „Zkušenosti ze zahraničí, z USA a Rakouska ukázaly, že ideálním nástrojem pro toto falšování jsou právě tzv. politické neziskovky. Jejich aktivisté pomáhali občanům v ghettech s vyplňováním volebních lístků, které pak dublovali, případně je iniciativně vypisovali sami s pomocí údajů z databáze obyvatelstva… Účast politických neziskovek měla za následek vítězství progresivistických kandidátů v USA, Rakousku a naposledy v Německu.“
Za všemi výklady pana Bašty a jeho údajným zájmem o demokracii je v podstatě jedna věc. Naši občané, kteří žijí v zahraničí, nepatří k voličům všelijakých extremistických a údajně vlasteneckých stran. Také si většinou nemyslí, že putinovské Rusko je strážcem duchovních hodnot proti vlivu dekadentního Západu. Proto je třeba vytvářet nějakou obdobu někdejší „zrádné emigrace“, jako by občan, který na nějakou dobu odjel do zahraničí, byl prašivý. Výsměch občanům, kteří někdy skutečně nemohou putovat někam na vzdálené ambasády a konzuláty volit, ukazuje, jak si v SPD představují rovnost občanů. Co se děje u nás v nějakých vyloučených lokalitách a některých rodinách při vyplňování lístků, to by třeba taky bylo zajímavé vědět. Zatím si ale nikdo moc nestěžoval.
Jediné téma, které je věcné, se týká tajnosti volby. To je ovšem řešitelné. Ministerstvo vnitra už v roce 2019 píše, jak takový postup, osvědčený v zahraničí, může vypadat: „K zajištění tajnosti volebního práva se korespondenční hlasování provádí zpravidla doručováním dvou obálek. S hlasovacími lístky budou proto voliči doručeny dvě obálky, identifikační lístek, na němž budou uvedeny voličovy identifikační údaje, na základě kterých ho příslušná okrsková volební komise bude schopna ztotožnit, a návod na provedení hlasování.
Volič pak doma vybere (příp. i upraví) zvolený hlasovací lístek a vloží ho do úřední obálky. Úřední obálku spolu s identifikačním lístkem vloží do druhé, doručovací obálky, kterou zašle prostřednictvím pošty nebo jiného subjektu zpátky volebnímu orgánu. Příslušný úřad obdrženou doručovací obálku uschová a v den voleb ji předá okrskové volební komisi. Ta po ukončení hlasování z ní nejprve vyjme úřední obálku a identifikační lístek a podle údajů na identifikačním lístku učiní u příslušného voliče záznam o hlasování. Následně vhodí úřední obálku do volební schránky, kde se smísí s ostatními úředními obálkami. Poté bude přikročeno k samotnému zjišťování výsledků voleb v okrsku.“
Jaroslav Bašta je nyní prezentován od SPD jako někdejší „chartista“. Jeho další vývoj ale ukazuje, že časy se mění a lidé v nich taky. Z chartisty se nakonec stal espéďáček, který je schopen tlumočit kdejaký nesmysl ruské propagandy a angažovat se ve straně, která je jen účelovou organizací jejího šéfa Tomia Okamury. Hlásají přímou demokracii, ale stačí se podívat na to, jak to v tom spolku uvnitř vedou.
Můžeme předpokládat, že takhle by se jim to líbilo zavést v celém Česku. Jim asi ano, ostatním moc ne.