Jaroslav Bašta, někdejší ministr ve vládě Miloše Zemana a bývalý velvyslanec, momentálně poslanecká hvězdička v barvách Tomia Okamury, se rozhodl poradit Evropě a Ukrajině, co by se mělo dělat s válkou na Ukrajině. V podstatě vykládá, že si Západ a také Česko přílišnou pomocí Ukrajině mohou ublížit. V Kremlu by podklady pro takové komentáře nenapsali jinak.
Bašta na webu První zprávy 30. května píše: „Mír je dnes sprosté slovo. Usuzuji tak na základě velmi ostré ukrajinské reakce na slova téměř stoletého bývalého ministra zahraničních věcí Henryho Kissingera o nutnosti jednání Kyjeva s Moskvou o mírové dohodě, která by ukončila probíhající válku s Ruskem. Starý pragmatik vzal v úvahu především to, že konflikt se pro Ukrajinu nevyvíjí dobře a reálně hrozí, že ruské ozbrojené síly a jejich separatističtí spojenci opravdu mohou dojít po severním pobřeží Černého moře až do Podněstří. Poté by v nevyhnutelných diplomatických jednáních o míru byl prezident Volodymyr Zelenskyj ve značně nevýhodnější pozici než dnes.“
To je zajímavé. Zatím se konflikt nevyvíjí dobře pro Rusko. To nejsou žádné západo-ukrajinské vlahé sny, ale prosté pozorování situace. Sto dní války pryč a výsledky nikde. Původní plán bleskově svrhnout vládu, zrušit Ukrajinu jako stát, nastolit tam loutkovou vládu a provést čistky (Putin a spol. tomu říkají denacifikace) -není z toho nic. Rusko zesměšnilo svou armádu, utrpělo ztráty na lidech a výzbroji, čelí sankcím, které tam nikdo nečekal, Ukrajinci se bez ohledu na svůj původní jazyk sjednotili, počet vojenských sil na východu NATO se zvýšil, Švédsko a Finsko chtějí vstoupit do NATO, Nord Stream 2 padl, zbraně dodává i Německo, byť zdráhavě. Ruští činovníci se nejspíš dočkají obvinění z válečných zločinů. Oligarchové reptají, protože přišli o své jachty a zmrazili jim majetek. V první únorové dny by takový debakl pro Moskvu čekal jen nějaký optimista. Územní zisky jsou pro Rusko asi 20 procent ukrajinského území, které se povedlo změnit ve spálenou a vylidněnou zemi.
Jaroslav Bašta je ale fakty nezlomen. Popisuje, jak se „neústupnost Kyjeva“ opírá o ukrajinské veřejné mínění, které z více než 80 procent jakékoliv územní ústupky (Krym, Donbas) Ruské federaci odmítá, a prezident a vláda věří, že pomohou dodávky vojenské výzbroje. Bašta se nejvíc bojí toho, co už dávno je, ale on to nechce říct, ačkoliv to dokonce vyhlašují v ruské státní televizi i kremelští propagandisté: „Rusko-ukrajinský konflikt by se změnil na plnohodnotnou válku mezi Severoatlantickou aliancí a Ruskou federací. Nejspíše by pak došlo dle ruské vojenské doktríny k použití jaderných zbraní.“
Válka to dávno je, jen Západ neposílá své vojáky. Víme to tady, vědí to v Kremlu, jen Jaroslav Bašta to neví.
Pak následují dojemné obavy, aby nás to všechno neoslabilo: „Někteří cynici tvrdí, že neutuchající hlad Ukrajiny po zbraních a munici již dokázal středoevropské státy (včetně Německa) účinně odzbrojit. Když k tomu připočtu předchozí třicet let trvající demilitarizaci, greendealové omezování průmyslu, energetickou závislost na Rusku a celkovou nepřipravenost na válečný konflikt, obávám se nejhoršího. Ukrajina se totiž na válku připravovala osm let. My jsme s tím ještě ani nezačali. Proto bychom zcela nehrdinsky a pragmaticky měli naslouchat radám Henryho Kissingera. Stávající česká vláda je však v tomto ohledu plně ukrajinská. Proto se hrozím toho, že by jí Pánbůh to odhodlání z huby do rukou vraziti ráčil.“
Řečeno jednoduše česky, Bašta je buď prosťáček, nebo je navedený. Pointa je jednoduchá. Nemá cenu vyjednávat s někým, kdo se nechce dohodnout. Putinovy ozbrojené bandy vypalují města a vraždí civilisty, kradou ukrajinské obilí nebo ho ničí bombami, deportují Ukrajince do Ruska a na okupovaných územích zavádějí rubl a hodlají ničit ukrajinské knihy. Putin stále jako konečný cíl vyhlašuje „denacifikaci“ Ukrajiny, propagandisté ve státní televizi tvrdí, že ruskojazyčné občany Ukrajiny, kteří prý byli nacifikováni, je třeba převychovat. Putin žádné dohody týkající se Ukrajiny nikdy nedodržel, ohledně invaze do poslední chvíle lhal. Není to politik jako jiní politici. Pokud si to myslí Kissinger, není to nejbystřejší z jeho úvah. Jeden „mír pro tuto dobu“ už jsme zažili. Netrval dlouho.
A pokud si podobné věci myslí Jaroslav Bašta, taky není zřejmě nejbystřejší. Celkem to ale zapadá do kolaborantské mločí politiky celého útvaru Tomia Okamury.