V rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekl evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr, že Česko má čas pět dní, aby se vyhnulo absolutnímu kolapsu zdravotnických zařízení.
„Myslím, že máme ještě tak pět dnů, abychom se vyhnuli absolutnímu kolapsu zdravotnických zařízení. Máme čtyři tisíce lidí propuštěných z nemocnic a devět set mrtvých, takže každý pátý, kdo se dostane do nemocnice, zemře. Žádný zdravotnický systém tohle nemůže vydržet,“ soudí o průběhu nákazy Flegr.
V pátek přibylo v Česku rekordních 8618 nových oficiálně zjištěných případů onemocnění covid-19. Podle Flegra se čtyři procenta nakonec ocitnou ve zdravotnických zařízeních. Za viníky označil politiky, kteří „chtěli dobře dopadnout ve volbách a zametali pod koberec katastrofu, která se na nás řítí“. Dosavadní přístup podrobil kritice. „Do patnácti dnů tady musí dojít ke kolapsu společnosti. Kdo tohle dopustil, měl by být trestně stíhaný.“
Jak se bude situace dál vyvíjet, si netroufá předpovídat: „Lidé, kteří uvidí plačící doktory, tak přestanou vycházet ven a udělají si lockdown. Skutečně dojde spontánně k zastavení života.“ Vážnost situace už podle něj dle čísel pozná i laik.
Na svém facebooku Flegr popisuje, co znamená v praxi reprodukční číslo koronaviru: „Představ si, že by reprodukční číslo koronaviru bylo 2 (teď je prý asi 1,3, ale jak je to ve skutečnosti, se dozvíme nejspíš až v týdnu po volbách). Kolik lidí nejspíš nakazí jeden nemocný? Jestli tipuješ dva, tak se pleteš. Naprostá většina lidí nakazí nejvýše jednoho dalšího člověka. Ovšem malý počet lidí, superpřenašeči, nakazí naopak opravdu hodně lidí.
Superpřenašeč může být úplně normální člověk, který vylučoval spoustu virů právě v době, kdy se nacházel s mnoha jinými delší dobu v uzavřeném prostoru. Proč je tenhle objev důležitý? Protože to znamená, že epidemiologové by se neměli snažit vytrasovat lidi, které člověk mohl nakazit, ale v první řadě by se měli snažit zjistit, kde se člověk nakazil, a pokusit se najít a dostat do karantény ty, kteří se mohli nakazit spolu s ním. Přesně takhle to už od jara dělají Japonci a podařilo se jim díky tomu z velké části ochránit svou stárnoucí populaci. Covid-19 zkrátka není chřipka a vyžaduje nejen jiný způsob léčby, ale i jiný způsob trasování.“