
Jaroslav Foldyna a jeho přátelé z Ruska FOTO: ČTK
FOTO: ČTK

NÁZOR / Jaroslav Foldyna z SPD konečně přiznal, že nechce patřit na Západ. My samozřejmě víme dávno, že se mu tady nelíbí, ale je dobře, když člověk během svého života ještě relativně včas pozná, jaká je jeho identita. Přejeme panu Foldynovi, stejně jako jeho souputníkům, aby ze svého poznání vyvodili i nějaké praktické důsledky a zbytečně tady mezi námi netrpěli.
Tomio Okamura na svém Facebooku zveřejnil myšlenku svého politického druha Jaroslava Foldyny. Je vyvedena přes fotografii, na které se ti dva k sobě téměř bratrsky tisknou.
„Zahájení olympijských her demonstovalo, že dnešní Západ je zvrácenou společností fascinovanou hnusem a sexuálními úchylkami. Společností, která nenávidí kořeny, ze kterých vyrostla, a proto, podobně jako strom s přeťatými kořeny, nepřežije. Někteří politici pořád opakují, že patříme na Západ. Nevím jak vy, ale já na takový Západ patřit nechci,“ zní Foldynovo sdělení. Tomio Okamura se jako obvykle ptá: „A jaký je Váš názor?“
Napsali bychom mu, jaký je náš názor, ale podle pojetí „přímé demokracie“, jak ji chápou v SPD, by tam odpověď nejspíš dlouho nevydržela. Drtivá většina příznivců Tomia Okamury ale souhlasí. (Jazykově neupravujeme.)
„pryč z EU a je potřeba se začít chovat a jednat jako střed evropy a nesměřovat doprava, doleva, nahoru a nebo dolů. Jsme jádro a před Fialkou jsme byli silní. Tak se podle toho musíme zase začít chovat. Chovat se jako suverénní stát a ne jako kolonie EU, USA a nebo německa,“ píše jakýsi pán. „Je to prosté . Ti co tam patří ať tam odtáhnou . Na západě potřebují submisivní poskoky , my se zbavíme vlastizrádných idiotů pracujících pro cizáky,“ píše druhý pán.
Zbytek jsou většinou výkřiky o několika slovech, které by mohl psát internetový robot, i kdyby byl jednodušší variantou na klíček a natahovací pružinu.
Kniha Zánik Západu Oswalda Spenglera vyšla v roce 1918 a nepochybně vyjádřila pocity mnoha lidí. Úpadek našeho kontinentu je vůbec oblíbené téma. Nezačalo se s tím až v době první světové války, konec se čekal už v pozdním středověku, když si ještě lidé mysleli, že Evropa je v podstatě celý svět, tak si to spojovali dohromady.
Téma úpadku Západu si velmi oblíbili fašisté, nacisté, komunisté, křesťanští fundamentalisté a islamisté. Dnes je to součást ideologie ruského fašistického režimu a vyžívají se v tom političtí činitelé a miluje ho ideolog Alexandr Dugin. Ten tomu hodlá čelit izolací Ruska od Západu, nastěhovat lidi co nejvíc do vesnic a doporučit jim, že nejlepší jsou malé domečky a živit se kaší z misky. To poslední se možná podaří Rusku dost uskutečnit, jestli to takhle povedou dál.
Kdyby pánové Foldyna a Okamura hledali nějaký skandál spojený s olympiádou, mohou svou pozornost obrátit k zimním hrám v Soči v roce 2014. Tehdy ruští podnikatelé a činitelé blízcí Vladimiru Putinovi rozkradli až 30 miliard dolarů z prostředků určených na přípravu her. „Putin, který vsadil svou pověst na úspěch her, čelí kritice kvůli obviněním z korupce a překročení nákladů, kvůli nimž se cena akce vyšplhala na 50 miliard dolarů, což je více než čtyřnásobek původních odhadů, a jedná se tak o nejdražší olympijské hry v historii,“ psala tehdy agentura Reuters. O korupci tehdy mluvil třeba opoziční politik Boris Němcov, který pak byl kousek od Kremlu zavražděn.
Dekadentní není, když se někde konají nějaké akce spojené s LGBT, ale to, když jsou takoví lidé pronásledováni podle absurdních zákonů, jako je tomu v Rusku, Íránu a arabských islámských diktaturách. Úpadkem je, když náboženští činitelé podporují agresivní válku proti sousední zemi, jako to dělá pravoslavná hierarchie pod vedením patriarchy Kirilla. Řečičky o tradici, hodnotách a morálce pak ztrácejí jakýkoli význam.
Pokud se Foldynovi a Okamurovi na Západě tak nelíbí, asi by měli ulevit své duši a odejít za voláním srdce. Západ se totiž sotva změní. Po invazi Ruska na Ukrajinu si spíš víc lidí uvědomilo, že Rusko je nebezpečná země vedená vyšinutými lidmi a je třeba si dávat víc pozor na ty, kdo s ním kolaborují.
Problém je nejspíš v tom, že takových mají v Rusku dost a přivítali by nejspíš nějaké slavnější kusy, aby se daly použít v propagandě. České fašistoidní nuly pro ně nemají velký význam, potřebují je tady. Také si těžko představit, že by se Tomio vzdal své luxusní tubusové vily navržené západním architektem a nenáročného způsobu obživy, který spočívá ve věšení bulíků na nos prosťáčkům.