Hudebník, spisovatel, básník a dokumentarista Jaroslav Hutka bude dnes slavit svoje 70. narozeniny. V rodinném kruhu, jak by se v tomto požehnaném věku čekalo, to ale nebude. Vystoupí v divadle Semafor, kde bude slavit se svými fanoušky na dávno vyprodaném koncertě Hutka „70“. Písničkáři, zdá se, stárnou pomaleji. Jaroslav Hutka totiž nejen že zahraje a zazpívá, ale pokřtí nové album, kompilační dvojcédéčko a sbírku básní. Zdá se, že Jaroslav Hutka přece jen svůj věk vnímá a začíná bilancovat. A to i přes to, že za posledních třicet let se vizuálně téměř nijak nezměnil a jeho věk by mu hádal málokdo.
Nové album V rozpitých barvách podle hudebníka prý mnohé překvapí, skalní fanoušky snad i šokuje. Jedná se o poslední projekt, na kterém se podílel kytarista Radim Hladík (zemřel v prosinci 2016) a je to hudební experiment, na kterém spolupracoval i houslista Jan Hrubý a violista Petr Přibyl.
Experimentem, i když v jiném slova smyslu, je i dvojcédéčko Sladké žluté. Jde se o náhravky jedné noci, roku 1974, kdy Jaroslav Hutka ze strachu z absolutního zákazu nahrál všechny své tehdejší písně. Podle svých slov na ně později zapomněl, přišly nové písně i zážitky. Na výběrové album Hutkových největších hitů se potom prý fanoušci mohou těšit na podzim tohoto roku, kdy hudebník oslaví padesát let na koncertních pódiích.
Posledním z dárků, který si dnes večer Jaroslav Hutka k narozeninám nadělí, bude básnická sbírka Agonda. Básně, ze kterých prý časem možná vzniknou i písňové texty, vznikaly převážně ve stejnojmenné rybářské vesnici na břehu Indického oceánu. Tam Hutka jezdí již deset let trávit část zimy. Právě při pobytu v Indii se letos v lednu dozvěděl o sprostých výrocích Karla Srpa v rozhovoru pro časopis Týden. Srp se měl stát členem etické komise hodnotící účastníky protikomunistického odboje, když však prezident Zeman tento úmysl nahlásil, zvedla se velká vlna nevole. Mezi těmi, kteří jsou přesvědčeni o spolupráci Karla Srpa s Stb, je i Jaroslav Hutka. Na nové básně se tedy opravdu můžeme těšit, budou jistě nejen o Indii.
Jaroslav Hutka se narodil 21. 4. 1947 v Olomouci. V Praze studoval na uměleckoprůmyslové škole, od konce šedesátých let začal veřejně vystupovat. Nejprve s Vladimírem Veitem, později v samostatném programu. Podepsal Chartu 77, byl pod stálým tlakem perzekucí ze strany komunistického režimu, nakonec roku 1978 emigroval do Holandska. Již 26. listopadu 1989 se vrátil zpět do vlasti a od té doby se kromě hudební činnosti neúnavně podílí na odhalování komunistických zločinů. Pro Českou televizi vytvořil dva dokumentární cykly Příběhy železné opony a V zajetí železné opony. V roce 2008 se stal signatářem Pražské deklarace o svědomí Evropy a komunismu.