Investigativní novinář z Magazínu Reportér Jaroslav Kmenta napsal novou knihu. V ní se opět věnuje předsedovi vlády Andreji Babišovi. V publikaci s názvem Babišovo Palermo (více zde) se věnuje krokům, které Babiš udělal v politice od roku 2014 až do součanosti. V rozhovoru pro deník FORUM 24 vysvětluje Jaroslav Kmenta nejen to, komu je kniha určena, ale popisuje své pocity z fungování hnutí ANO i z toho, co mohou přinést sněmovní volby.
Před časem vyšla kniha Boss Babiš, nyní vychází Babišovo Palermo. V čem je novinka jiná?
Boss Babiš byl o vzestupu miliardáře, který se přerodil v oligarchu, tedy o jeho začátcích v podnikání a zejména o jeho prorůstání se státní správou a s politikou. Nyní jsem se zaměřil na období politiky, moje dvojkniha obsahuje Babišovy politické kroky od roku 2014 do roku 2021. Jedná se o kritický pohled na jeho politické působení. Chtěl jsem svojí knihou dát lidem servis k tomu, jak se vyznat v Babišovi a v jeho straně. Je to taková kuchařka k pochopení šílené politiky Andreje Babiše. Možná i nějaká obžaloba jeho fungování ve vysoké politice.
Andrej Babiš chodí pozdě spát a brzo vstává, takže toho hodně stihne. Jak náročné bylo všechno zmapovat?
Původně jsem si myslel, že udělám jednu knihu týkající se politických eskapád. A samozřejmě mi z toho vylezlo obrovské kvantum informací. Udělal jsem tolik rešerší, že by vystačily na mnohem víc publikací. Náročné bylo se ve všem vyznat a najít červenou nit vyprávění. Zásadní bylo i zmínit to, co se odehrává za kulisami politiky. Politika Andreje Babiše není o tom, co řekne na tiskové konferenci nebo co se dozvíte z televize nebo z jeho médií. Je důležité podívat se na skutečný systém, který Babiš vytvořil. Bylo to stejně složité a těžké jako u knihy Rudý Zeman. Tentokrát jsem se dostal na podobnou úroveň. Měl jsem obavu z toho, že budu z větší části čtenářům předkládat to, co již znají. Z omylu mě vyvedli moji šéfové v Magazínu Reportér Robert Čásenský a Michal Musil, kterým jsem rukopis dával postupně číst. Oni sami totiž byli překvapeni koncentrací informací takto pohromadě. Nakupené informace promluví na člověka úplně jinak než postupně přicházející realita.
Komu je tedy Babišovo Palermo určeno?
Snažil jsem se knihu psát pro obyčejné lidi, kteří se dennodenně nevěnují politice. Tomu jsem přizpůsobil i jazyk a způsob vyprávění. Samozřejmě ale spolu s dodržením všech principů žurnalistiky, všechny informace jsou zdokumentované. Udělal jsem si také test na své rodině, na manželce a dětech. Nejsou rozhodně nepolíbeni politikou, ale nesledují ji denně. Moje manželka má v životě jiný smysl, aby vše neprožívala tolik se mnou. Díky tomu mě upozornila na některé pasáže, kterým třeba úplně nerozuměla, a tak jsem je vylepšil. Nemohu říci, že tomu budou rozumět všichni, protože vyprávět konstrukce z Babišovy hlavy není jednoduché. On něco řekne, od počátku lže, bodne koaličního partnera, jede se dál a Babiš dosáhne svého cíle, aniž by to většina lidí stihla všechno sledovat. Současný premiér tu jako politik nadělal větší problémy než všechny předchozí politické reprezentace, které jsme tolik kritizovali.
Nová kniha Jaroslava Kmenty Babišovo Palermo I (ke koupi zde). Zdroj: Jaroslav Kmenta
Když jste si sám dal všechny informace dohromady, šokovalo tam něco i vás?
Možná to může znít jako nevýznamná hloupost, ale pro mě bylo šokující proniknout do fungování strany ANO. Tam se člověk přesvědčil o tom, že jde o navoněnou krásu, šusparádu, která nemá s demokratickou politikou nic společného. Část novinářské obce to ví, ale i pro mě bylo cenné a zajímavé obejít velké množství lidé, kteří z ANO odešli. Vyslechl jsem si řadu skutečných příběhů, které na mě hodně promluvily. V první části mé knížky, která nyní vychází, jsem to, myslím, zaznamenal dost pečlivě. Miliardář a oligarcha si tu vybudoval vlastní stranu, se kterou si může dělat, co chce. Privatizuje si politickou moc a tím pádem celou zemi. Měl to jednoduché: Dal dohromady tým lidí, které zaplatil, protože byli zvyklí pracovat s ním v Agrofertu, a udělal z nich hlásné trouby a ovečky, které mu slouží. Hnutí ANO se řídí jen tím, jak dlouho jste ve straně, jak dlouho ohýbáte hřbet a jak dlouho nastavujete ruku ke svému mecenášovi, což je Babiš. Jde o zvláštní svět připomínající sektu, kterou nazývám Svědkové Babišovi. Jde o nedemokratickou stranu, která se tváří jako demokratická. Něco, co má blízko k totalitnímu řízení stranického aparátu, ale když je předseda strany premiérem, tak i státního aparátu.
Jsou motivací těch lidí, o nichž mluvíme, peníze?
Myslím, že často jde o opíjení se mocí. Část lidí v letech 2011 až 2013 myslela své angažmá dobře, opravdu byli přesvědčeni o tom, že se něco změní. Často je rozebíraná Kristýna Zelienková, která sebe sama popisovala jako „ženskou od plotny“, jež se naučila politické řemeslo a zjistila, že nejde o demokratickou stranu. Že se v poslaneckém klubu hlasuje podle toho, co řekne pan Faltýnek.
Část současných poslanců za ANO je navíc prostě a jednoduše ráda, že se dostala k lizu. Jsou v poslanecké sněmovně, což je pro ně štěstí. A nejde jen o peníze. A nakonec jsou faltýnkovci, což je speciální druh politiků. Je Havlova éra, Klausova éra a bude se říkat Babišova éra, ale jejím symbolem je Faltýnek. Pro mě to je klasický příklad polomafiána v politice. Jak mluví, jak chodí, jak se obléká, a samozřejmě jak se chová a co dělá. U Faltýnka je to DNA, které mu předal jeho šéf Andrej Babiš. Sám Babiš sice potřebuje chránit svůj byznys a rozvíjet ho, ale nejde mu o to, aby měl o deset milionů víc nebo méně. Faltýnkovi a dalším lidem ale ano. A hlavně – Faltýnek je symbolem toho, proti čemu údajně Babiš chtěl bojovat.
Co bude důsledkem téhle Babišovy a Faltýnkovy doby?
Budou tu zase desítky tisíc lidí, kteří budou naštvaní na politiku. Lidé zpočátku věří, takzvaně nalítnou, což se v demokratické společnosti prostě děje. Jenže loď se potápí, jejich guru nechá všechny utopit a loď nechá napospas osudu. Z občanů se pak stávají nedůvěřivci, kteří budou říkat, že už nikoho volit nebudou. Babiš za sebou nechává spálenou zemi, a to i ve vztahu k ryzí politice. To, že nemá ani lidi, kteří by šli do vlády, je důsledkem jeho pojímání politiky. Drtivá většina šikovných lidí s ním nechce a nemůže spolupracovat, a tak vidíme, že se vrací Adam Vojtěch. K ANO přistupuji tak, že když mě v něčem mile překvapí, ocením to. Ale v dané chvíli téměř nic takového nevidím, takže si z toho dělám závěr, že bych byl raději, aby v politice takoví lidé už nebyli.
V jednom rozhovoru před minulými volbami, který jsme vydali v deníku FORUM 24, od vás zazněla myšlenka, že s Babišem jako premiérem padneme na dno. Stalo se to?
Jsem přesvědčený o tom, že ano. Jsme na dně a hlavně koronakrize ukázala, že Babiš je schopen ho stále prohlubovat. Za čtyři roky, kdy je premiérem, byly jeho sliby jenom kecy. Ano, může říkat, že pandemii nikdo nečekal. To je pravda, nebylo možné dokončit celou řadu věcí, chápeme. A jak vláda vyřešila koronakrizi? No hrozně! Já sám jsem to poznal na sobě, na přelomu roku jsem se nakazil covidem a měl jsem poměrně špatný průběh. Jenže zároveň jsem viděl, v jaké situaci je zdravotnictví, a tak jsem se rozhodl zůstat doma a nepřidělávat práci zdravotníkům. Po dvaadvaceti dnech se to zlepšilo, ale potíže s dýcháním jsem měl. A tak jsem si uvědomil, kam až nás Babiš dostal. Politici nechali systém zahltit, místo aby zasáhli ve chvíli, kdy to ještě šlo. Mají zodpovědnost za to, co se stalo. Tak to je. Lidé ale bohužel zapomínají a nechtějí to už řešit. Jenže umřelo 30 tisíc lidí.
Vidíte naději v tom, že dost lidí nezapomene alespoň do října?
Naději vidím v tom, že pro Babiše bude hlasovat už jen jeho věrné jádro, které podaroval penězi ze státního rozpočtu. Velký problém je ale zjevení klonu Andreje Babiše, Roberta Šlachty. Muž, který manažersky nedokázal jako policista nic, objíždí republiku. To je zase zkáza.
Takže by to mohlo být ještě horší?
To nevím. Myslím si, že situace už možná horší být nemůže, ale to špatné se prodlouží. Celá řada lidí se dívá na říjen 2021 jako na naději na velkou změnu. Jako kdyby pomalu mělo být po válce. Ale vývoj situace, ač se na něj snažím dívat pozitivně, není úplně nejradostnější. Mám pocit, že Andrej Babiš a jeho spojenci budou dělat všechno pro to, aby se udrželi u moci. Hodně by mě ranilo, kdyby některá z demokratických stran šla s ANO do koalice. Také bude záležet na tom, jak silný mandát budou mít demokratické strany po volbách. I já už bych chtěl svobodně dýchat. Nechci, aby lidé umírali kvůli neschopné vládě. A nechci zažívat další čtyři roky polostrachu z toho, který úřad si došlápne na novináře jen proto, že jsme vůči Babišovi pořád kritičtí. To si řada lidí moc nepřipouští. Přinejmenším nějakou dobu hrozilo, že některé z nás Babišova parta nechá sledovat, odposlouchávat nebo odstíhat jen proto, aby ukázali, že mohou.