Proč je důležité respektovat svobodné rozhodnutí Jaromíra Jágra, že podporuje kontroverzní aktivity Andreje Babiše. A proč je důležité, aby za to sklidil kritiku.
Na serveru iDnes.cz jsem se dočetl komentář kolegy novináře Roberta Sáry o tom, abychom nechali hokejovou legendu Jaromíra Jágra na pokoji. Kritiku za to, že se bratříčkuje s Andrejem Babišem si prý nezaslouží. A navíc: Farma Čapí hnízdo, kam Jágr nedávno zavítal, je veřejně přístupná, takže tam může přijít každý. I Jágr. I on má přece právo se svobodně rozhodnout. I on je jenom člověk. A my bychom to měli respektovat.
Kolega Sára asi nepochopil.
Takže ještě jednou.
Je úplně jedno, kdo na Čapí hnízdo přijede a políbí prsten kmotrovi. I kdyby tam svobodně přijel třeba svatý Petr nebo Matka Tereza. Vždy si zaslouží kritiku.
[ctete]147177[/ctete]
Pokud je to stále k nepochopení, tak ještě jiný, třeba český příklad. I kdyby na farmu přijel Karel Schwarzenberg nebo zesnulý Václav Havel, slyšeli by ode mne to samé, co Jágr. Tedy přibližně toto: „Děláte blbost. Chováte se amorálně. Jen pomáháte Babišovi žehlit problém, který si sám způsobil a který šetří policie.“
Stejné by to bylo, kdyby se tam zjevil jakýkoli jiný sportovec, třeba můj milovaný fotbalista Lionel Messi nebo mnou obdivované Barbora Špotáková, Petra Kvitová či Gabriela Koukalová. (Mimochodem, stejně jako jich si Jágra nesmírně vážím za špičkové sportovní výkony. V tomto ohledu mají všichni absolutní respekt. A jednou bychom jim měli nechat vytesat aspoň sochu – tedy minimálně Jágrovi.)
Kdyby Farmu Čapí hnízdo neřešila policie a státní zastupitelství a policisté by kvůli tomu nežádali sněmovnu o vydání Babiše k trestnímu stíhání, nebylo by proč se nad marketingovými návštěvami celebrit na Čapím hnízdě pohoršovat.
[ctete]147347[/ctete]
Asi bych si zabrblal něco ve stylu: „No jo, tak už i Jágr podlehl tomu všehoschopnému Babišovi.“ Ale nic víc.
Jenže tady jde o malý, ale významný detail. To místo, na kterém se marketingové setkání Babiše a Jágra uskutečnilo, provází vážné podezření, že bylo postaveno zčásti na nemalém dotačním podvodu.
Jágr (jako by podvědomě tušil tenhle malý, ale nepříjemný detail) nechal fotky z návštěvy na Čapím hnízdě šířit jen na síti instastories, kde po 24 hodinách automaticky zmizí.
Mimochodem, Babiš Jágrovy přítomnosti pár dní poté samozřejmě využil. A v médiích říkal: „Teď jsem měl na farmě Jágra a říkal, že se mu tam líbilo.“
Stojí za to zopakovat základní věc, kterou komentátor Sára – stejně jako Jágr – zcela pomíjejí. Ta farma byla postavena zčásti z veřejných peněz určených pro malé a střední podnikatele. Farma na to dostala dotaci bezmála 50 milionů korun. Policie však nyní shromáždila důkazy, že šlo o úmyslný podvod, jak dostat z veřejných zdrojů peníze, protože vlastník projektu nebyl malý a střední podnikatel. Na dotaci tedy neměl nárok a dopustil se podvodu, který se v normální společnosti trestá odnětím svobody.
Tento případ je samozřejmě daleko více o Babišovi a jeho amorální politice než o Jágrovi. Přiznejme si, že skutečný démon kauzy je Babiš. Nikoli Jágr.
[ctete]8699[/ctete]
Byl to Babiš, kdo Jágra na Čapí hnízdo pozval. A je ten zase jen Babiš, kdo zná nejvíc podrobností, co a jak se v dotační kauze odehrálo. Babiš tedy sám moc dobře ví nejlépe, k čemu Jágra používá.
A jsme u podstaty. Babiš Jágra využívá a zneužívá. A Jágr se tomu – bohužel – poddává. Což samozřejmě respektuji, protože je to jeho svobodné rozhodnutí. Ale on (stejně jako sportovní komentátoři nebo jeho skalní fanoušci) by mohli respektovat kritiku a fakt, že řada dalších lidí může mít na jeho chování mimo led jiný názor.
Vzájemný respekt je tedy na místě. V téhle zvláštní symbióze dvou odlišných hrdinů naší doby jde totiž nejen o svobodu pana Jágra, ale hlavně o padesátimilionový dotační podvod, který se svobodně rozhodl učinit – jak je o tom přesvědčena policie – politik, podnikatel a mediální magnát Andrej Babiš.