Kulturní instituce se budou muset obejít bez některých výrazných osobností kulturního dění, neboť buď přímo podporují ruskou vražednou agresi na Ukrajinu, nebo ji alespoň neodsuzují. Některé světově proslulé instituce oznámily, že spolupráci s konkrétními lidmi již ukončily.
Metropolitní opera v New Yorku oznámila, že ruší veškeré své vazby na umělce či instituce z Ruska, patřící mezi Putinovy spojence. Peter Gelb, manažer Metropolitní opery, vyjádřil solidaritu s Ukrajinou: „Jako mezinárodní operní společnost může Metropolitní opera pomoci bít na poplach a přispět k boji proti útlaku. Dokud nebude zastavena invaze a zabíjení, nebude obnoven pořádek a provedeno odškodnění, nemůžeme spolupracovat s umělci nebo institucemi, kteří podporují Putina nebo jsou jím podporováni.“ A tak nebude tato instituce spolupracovat s dirigentem Valerijem Gergievem ani se sopranistkou Annou Netrebko.
Gergiev byl navíc suspendován z pozice hlavního dirigenta Mnichovské filharmonie, protože nereagoval na výzvu mnichovského starosty Dietera Reitera, aby odsoudil „brutální útočnou válku, kterou Putin vede proti Ukrajině“. Protože se ruský dirigent takto vyjádřit odmítl, byly s okamžitou platností zrušeny všechny koncerty mnichovských filharmoniků pod jeho vedením. Podle mnichovského starosty je v současné době nezbytné „vyslat jasný signál pro orchestr, jeho publikum, veřejnost a městskou politiku“.
Gergijev nebude dirigovat ani na Dvořákově Praze. „Momentální dění na Ukrajině nemůžeme ignorovat a nechat bez reakce a projevu solidarity nejen vůči nevinným obětem nastupující války. Za festival jednáme jasně a rušíme vystoupení dirigenta Valerije Gergijeva, a to vzhledem k jeho historicky doložitelné podpoře agresivní ruské zahraniční politiky a samotného prezidenta Putina. Situace se týká nás všech, kteří žijeme pro demokracii, byť bychom politiku od umění raději chtěli oddělovat,“ vysvětlil Robert Kolář, ředitel Akademie klasické hudby, která je pořadatelem festivalu.
Podobně dopadla i sopranistka Anna Netrebko, která prohlásila, že „není správné nutit umělce nebo kterékoliv osobnosti, aby veřejně projevili politický názor a zřekli se vlasti. To by mělo být každého svobodné rozhodnutí.“ I ona, stejně jako Gergijev, však v roce 2014 podpořila anexi Krymu a také se účastnila Putinovy kampaně za znovuzvolení prezidentem. Podle svých slov se však nyní rozhodla své umělecké aktivity odložit.
Gergijev a Netrebko nejsou jedinými ruskými umělci, pro které ruský vpád na Ukrajinu znamená stop v jejich umělecké dráze. Bolšoj balet nebude mít naplánované vystoupení v Londýně, aktuálně probíhající turné dalšího uměleckého tělesa – Ruského státního baletu Sibiř – bylo ve Velké Británii okamžitě zrušeno.