
JD Vance FOTO: Gage Skidmore from Surprise, AZ, United States of America, CC BY-SA 2.0
FOTO: Gage Skidmore from Surprise, AZ, United States of America, CC BY-SA 2.0

KOMENTÁŘ / Republikánský kandidát na viceprezidenta hájí vyvrácené zkazky o tom, že Haiťané jedí ve Springfieldu psy a kočky místních obyvatel, což v debatě s Kamalou Harrisovou šířil Donald Trump. Několik dní tvrdil, že je to pravda, že mu to lidé píší. Teď už příběh tak srdnatě jako pravdu neobhajuje, ale brání se tím, že „pokud si má vymýšlet příběhy, aby se problému konečně začala věnovat americká média, tak to dělat bude.“ Eva Hrindová jistě nadšeně souhlasí, akorát už její názor nikoho nezajímá.
Není ani úplně zřejmé, jaký problém má Vance na mysli. Za imigranty z Haiti se postavil i republikánský guvernér státu Ohio, v němž dotyčné město Springfield leží. Připomněl, že tito lidé jsou v zemi legálně, přišli pracovat a výrazně se podílejí na ekonomické obrodě města.
Generální ředitel firmy McGregor Metal pak řekl, že by si přál mít Haiťanů více, protože „chodí do práce každý den, nemají problémy s drogami, neodcházejí od strojů. […] Celkově je to velký rozdíl oproti tomu, na co jsme zvyklí od místních.“ Pokud tedy Vance chtěl upozornit na problém, vybral si k tomu naprosto nevhodný příklad.
Lež ve jménu pravdy je pořád lež
Pojďme ale k samotnému principu. Je v pořádku vymýšlet si vymýšlet, pokud chceme ilustrovat něco, co je v jádru pravdivé? Nelegální imigrace má samozřejmě své negativní důsledky. Měli bychom tedy přijmout Vanceovo vysvětlení, že přeháněním chtěl přitáhnout pozornost médií a že to je tak v pořádku?
Něco takového je samozřejmě absurdní. Lež zůstává lží bez ohledu na to, jestli se její autoři tváří, že slouží nějaké obecnější pravdě. Krom toho je potřeba si uvědomit, že škodí konkrétním lidem. Springfield čelí od debaty, v níž Trump obskurní lež z Facebooku popularizoval, bombovým hrozbám.
Dezinformační myšlení a vztah k pravdě
Pokud někdo v tak významné pozici legitimizuje lži ze sociálních sítích, protože vyhovují jeho agendě, je to krajně nezodpovědné. U Trumpa nejde o nic nového. Celé jeho tvrzení o ukradených volbách funguje na podobném principu. Nové je ale to, že Vance nyní otevřeně přiznal, že šlo o vymyšlený příběh, byť to následně opět zpochybnil.
Princip dezinformací je mimo jiné v tom, že jich vypustíte tolik, že se v nich pravda ztratí. Není úplně nutné přesvědčit druhou stranu, aby věřila vám. Stačí, aby nevěřila ničemu. Ukázkovým příkladem jsou ruské dezinformace ohledně sestřelení letu MH17. Ruští trolové vypustili mnoho často protichůdných verzí, což ale vlastně vůbec nevadí.
Každá další lež zatěžuje informační prostor a zapleveluje veřejnou diskuzi. Pokud je imigrace skutečně takové peklo, tak by přece neměl být problém najít dost pravdivých negativních příkladů. Můžeme se různit v interpretaci faktů, ale pokud nebude většina společnosti žít ve stejné realitě, tak na to doplatíme všichni.