
Slovenský premiér Robert Fico FOTO: ČTK
FOTO: ČTK


Předseda opoziční slovenské strany Progresivní Slovensko Michal Šimečka na sociální síti vyzval k protestu proti rušení elitní složky prokuratury. To ve středu schválila nová vláda Roberta Fica. Společný protest s názvem „Zastavme je“ stran Progresivní Slovensko, Svoboda a Solidarita (SaS) a Křesťanskodemokratické hnutí (KDH) je svolaný na čtvrtek večer před Úřadem vlády Slovenské republiky.
„Je čas jít do ulic. Nedovolme Robertu Ficovi zlikvidovat právní stát na Slovensku. Pojďte s námi před Úřad vlády SR v Bratislavě a ukažme spolu Ficovi, že slovenská demokracie se umí bránit,“ vyzval šéf Progresivního Slovenska Michal Šimečka na sociální síti X. „Spojili jsme se proto i v opozici. Spolu s našimi partnery v SaS a KDH. Začínáme už tento čtvrtek 7. prosince v 18.00. Pomozte nám prosím se sdílením,“ dodal.
Nová slovenská vláda premiéra Roberta Fica ve středu schválila návrh zrušit elitní složku prokuratury, která dohlíží na vyšetřování nejzávažnějších kriminálních případů a také například korupčních kauz z doby předchozího vládnutí Ficovy strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD).
Elitní složka prokuratury, Úřad speciální prokuratury (ÚSP), na Slovensku funguje od roku 2004. Slovenský kabinet kromě zrušení elitní složky prokuratury navrhl také snížení trestů za vybrané trestné činy a v některých případech i za korupci. Předlohy bez širší odborné debaty připravilo ministerstvo spravedlnosti.
Několik slovenských nevládních organizací, opozice i část médií předem označily tyto záměry vlády za zásahy do právního státu či za Ficovu snahu zajistit sobě a svému okolí beztrestnost. Výhrady ke zrušení ÚSP a ke způsobu přípravy změn ohledně justice vyslovila v úterý prezidentka Zuzana Čaputová.
Proti se ozvala i Evropská komise, která vyzvala Slovensko, aby nepokračovalo ve změnách trestního zákoníku ve zrychleném řízení a aby nerušilo elitní složku prokuratury bez důkladného uvážení. „Už i Evropská komise potvrdila, co říkáme! Podle zprávy Reuters požádala Komise vládu Roberta Fica, aby nepokračovala v procesu rušení speciální prokuratury, a speciálně aby to nedělala přes zkrácené legislativní řízení. Důvodem je, že se jedná o zásadní změny, které vyžadují důkladnou diskusi na domácí půdě, jakož i důsledné posouzení souladu/rozporu s evropským právem. Nevzdáme se, za právní stát a demokracii budeme bojovat v parlamentu, ve veřejném prostoru i v EU,“ uvedl k tomu Šimečka.