Bývalí pohraničníci z Klubu českého pohraničí odhalili minulý víkend na Cínovci sochu strážce hranice se psem. Přestože stojí na soukromém pozemku, vyvolalo to vlnu nevole: proti vztyčení sochy protestovali lidé, podle nichž oslavuje totalitní režim a uráží památku více než dvou stovek lidí, kteří na drátech železné opony našli smrt. Manželé Anna a Vladimír Šavlovi teď na dohled od kontroverzní sochy plánují vybudovat památník obětem.
„Vůbec se nám nelíbí komunistická aktivita, kdy se více než třicet let po revoluci staví oslavné pomníky lidem, kteří nesou přímou odpovědnost za smrt stovek lidí,“ říká Vladimír Šavel.
Na dohled od nově vztyčené sochy na Cínovci má s manželkou pozemky, kde plánují v budoucnu žít. „Rozhodli jsme se část našeho pozemku věnovat památce těch, kterým se hranice přejít nepodařilo, jejich rodinám i obyčejným brancům, kteří tyto hranice nedobrovolně střežili, a v neposlední řadě těm, kteří na cestě za svobodou zvítězili a pokořili tak své věznitele. V našich očích si všichni tito lidé zaslouží úctu a respekt, které jim touto cestou chceme projevit,“ dodává Vladimír Šavel.
Od roku 1948 do roku 1989 bylo hlídkami pohraniční stráže zastřeleno 144 lidí, dalších 95 lidí zemřelo při překonávání elektrického zařízení k ochraně hranic. Byly i další oběti: 11 lidí utonulo v pohraničních řekách, 19 lidí spáchalo sebevraždu v bezvýchodné situaci, 5 lidí zahynulo při pokusu o překonání vzdušné hranice, 6 lidí zemřelo při pokusu o zdolání hranice pozemními prostředky při nárazu do pohraničních zátarasů.
Odpůrci činnosti Klubu českého pohraničí právě tyto oběti připomněli minulou sobotu, kdy na Cínovci proti nové soše pohraničníka se psem protestovali.
Po vzoru Sovětského svazu
Bývalí pohraničníci, jejichž organizaci mimochodem ministerstvo vnitra považuje za extremistickou, sochu vztyčili u příležitosti 70. výročí přijetí zákona o ochraně státních hranic. Ten byl přijat v červenci 1951 spolu se založením Pohraniční stráže a tvořil zákonný rámec pro vraždění lidí, kteří s komunistickým režimem nesouhlasili a chtěli ho opustit. Pohraniční stráž byla vybudována po vzoru sovětského pohraničního vojska a byla vybavena pravomocemi ozbrojeného sboru.
Proti vztyčení sochy protestovali i politici z vládnoucí krajské koalice. „Zabíjení vlastních občanů na československé hranici dává tenhle bizarní spolek ke cti tehdejším pohraničníkům. Takový pokroucený výklad dějin do dnešní doby nepatří. Jsem historik, a tak si dám záležet, aby se k veřejnosti dostaly informace o tom, co skutečně znamenala komunistická ochrana hranic,“ uvedl náměstek hejtmana pro kulturu a cestovní ruch Jiří Řehák (Spojenci pro kraj).
„Umístění sochy je zneuctěním památky těch nejméně 282 zabitých civilistů, kteří se pokoušeli uprchnout z totality za svobodou. Stejně tak neuctivé je vztyčení sochy k pohraničníkům, kteří na hranicích umírali povětšinou kvůli komunistickému šlendriánu a drilu na následky nehod a sebevražd,“ dodal radní Michal Kučera. Socha je podle něho urážkou všech obyvatel severních Čech a kraj bude zkoumat právní možnosti, jak sochu odkazující ke zločinnému komunistickému režimu zase odstranit.
Vladimír Šavel s přáteli chystá založení spolku, který vybuduje památník obětem. „Železná opona nikdy do území Cínovce nezasahovala, přesto se staly místní krásné louky a společně s nimi i lidé, kteří tu žijí a tohle místo milují, svědky něčeho hrozného. Nechceme budovat památník pro nás samotné, ale pro posílení kolektivní paměti a na znamení toho, že lidé v této zemi ctí práva a svobody, na jejichž základě naše demokratická republika stojí,“ říká Vladimír Šavel.
Aktivity spolku chce představit ve středu 6. října na místě, kde by měl budoucí památník stát. Jeho podoba zatím není jasná. „Bude se to odvíjet od toho, kolik se podaří vybrat peněz. Pokud budeme úspěšní, tak bychom ideálně chtěli vypsat architektonickou soutěž,“ plánuje Vladimír Šavel.
Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.
Převzato s laskavým svolením redakce serveru HlídacíPes.org.