Textař Michal Horáček se bude v příštích volbách na začátku roku 2018 ucházet o funkci prezidenta. Novinářům to oznámil na dnešní tiskové konferenci v Praze. Chce být nadstranickým kandidátem a náklady na kampaň nést sám, zřídil kvůli tomu speciální transparentní účet. Kandidatura má být „radikálně transparentní“, Horáček předloží lustrační osvědčení, výpis o plnění povinností na vysoké škole, majetkové přiznání či zprávy o zdravotním stavu.
„Věřím, že službu ve funkci prezidenta lze vykonávat slušněji, kompetentněji a k lidem všech názorů vstřícněji než doposud. Věřím v to, že každý z nás potřebuje respekt od ostatních členů naší pospolitosti, ale především od hlavy státu,“ uvedl Horáček při představování své kampaně. Během ní se nechce nechat zastupovat reklamní agenturou a náklady na kampaň plánuje nést sám s manželkou, bez příspěvků stran či občanů.
Zatím není jasné, zda Horáček ve volbách vyzve i současnou hlavu státu. Miloš Zeman se chce ke svému možnému pokusu o druhé funkční období na Pražském hradě vyjádřit až příští rok v březnu. Kandidaturu již oznámili podnikatel Igor Sládek či lékař a občanský aktivista Marek Hilšer.
Horáček dnes novinářům řekl, že neshání peníze, ale zatím jen dobrovolníky, kteří mu pomohou v regionech sbírat podpisy občanů umožňující kandidaturu. Podpisy bude sbírat, až bude rozhodnuto o případných změnách v zákoně, podle kterého se prezident volí. „Zdržím se rozdávání pečiva, obejdu se bez loga, nehodlám zřizovat funkci tiskového mluvčího, obracet se na vás budu přímo na vlastní odpovědnost,“ uvedl.
O podporu poslanců a senátorů, která také umožňuje kandidaturu na funkci hlavy státu, se Horáček ucházet nechce. „Pokud bych neměl sebrat 50.000 podpisů, neměla by moje kandidatura smysl,“ vysvětlil. Jeho hlavním mottem je, že chce Česko proměnit „ze země úsměšků na zemi úsměvů“. Odmítl se ale vymezovat proti Zemanovi. „Já nekandiduji proti jiným lidem, já kandiduji pro něco. Abychom více ctili ideály, které jsem představil,“ dodal. Jako jednu z inspirací označil slovenského prezidenta Andreje Kisku.
Kandidaturu oznámil v pražské Staré čistírně odpadních vod. „Má to svou symboliku. Je to stavba, kterou obdivuje celý svět, byla zbudována pro lidi, s velkou vizí, v době míru, přesto architekt myslel i na budoucí ohrožení,“ řekl. Základní východiska svého programu shrnul do devíti hlavních okruhů. „Zásadním východiskem je to, že ČR je součástí širšího prostoru, zejména Evropské unie a NATO. Máme svá spojenectví, musíme být dobrými spojenci, ne černými pasažéry,“ dodal.
O kandidatuře Horáček uvažoval od dubna. „Chtěl jsem poctivě zjistit, co si občané myslí, vědět, co si od prezidenta slibují,“ vysvětlil. Za začátek kampaně považuje dnešek. Hrad ho minulý týden kritizoval, že k jejímu zahájení využil už státní svátek 28. října na Staroměstském náměstí, kde Horáček moderoval akci, která se konala jako alternativa hradních oslav.
Horáček (64) byl novinářem, myl nádobí, napsal několik knih nebo dělal plavčíka, nejvíce se ale do povědomí lidí zapsal jako textař a podnikatel. Ještě za socialismu vyzkoušel povolání bookmakera, později spoluzaložil sázkovou kancelář Fortuna. Řadu let spolupracoval se skladatelem Petrem Hapkou a jejich písně zpívaly největší hvězdy české hudby. Na podzim 1989 stál spolu s Michaelem Kocábem za iniciativou Most, jež navázala dialog s komunistickou mocí. „Politiku jsem ale nikdy dělat nechtěl,“ řekl k tomu později Horáček.