Máme tu už závěry napjatě očekávané zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO) o původu covidu-19, které poukazují na exotická zvířata chovaná pro obchod jako nejpravděpodobnější zdroj koronaviru. Jsou tu i odpůrci této verze, kteří nadále prosazují teorii, že příčinou mohl být únik viru být z čínské laboratoře. Steve Galster na stránkách Independentu soudí, že tato debata je v podstatě zbytečná.
Steve Galster říká, že přes rozpory ohledně toho, kde byl bezprostřední zdroj pandemie, všechny strany sporu ve skutečnosti směřují ke stejnému zdroji a de facto ke stejnému řešení.
„Kritici vyšetřování WHO správně poukazují na to, že její tým vyslaný do Wu-chanu byl nucen spolupracovat s čínskými představiteli a spoléhat se na ně při jejich výzkumu.“ V důsledku toho bývá práce týmu zpochybňována, protože Číňané ukázali jen to, co chtěli. Proto se volá po důkladnějším šetření. Galster si ale myslí, že v tuto chvíli by to byla ztráta času: „Bez ohledu na to, které straně věříte, covid-19 byla zoonotická nákaza. Virus přeskočil ze zvířete na člověka, ať už to bylo z laboratoře nebo z trhu, což naznačuje, že je třeba učinit těžká a jasná rozhodnutí v globálním měřítku.“
Pak pokračuje: „Věnujme chvíli pozornost zastáncům úniku z laboratoře. Kdyby jim nové vyšetřování dalo za pravdu, znamenalo by to, že netopýři nebo netopýří sekret by nakazil pracovníka wu-chanské laboratoře, který pak nakazil ostatní. Čínské laboratoře a laboratoře po celém světě ve skutečnosti používají netopýry a jiná zvířata k provádění testů určených k předvídání a prevenci nových přenosů nemocí. Je ale důležité mít na paměti, že tato ‚pokusná zvířata‘ se v laboratoři neobjeví jen tak sama od sebe. Jejich získání stojí úsilí a peníze. Zkušební vzorky – živá zvířata, jejich sliny, výkaly nebo části těla – se odstraní ze svého přirozeného prostředí a převezou se do lékařských testovacích center. V případě netopýrů výzkumníci navštěvují jeskyně a vzorky sbírají sami. Zvířata mohou být při sběru biologických vzorků ponechána ve svých přirozených domovech.“
Další zvířata mohou být dokonce odchována v zajetí v laboratoři, aby bylo možno pokračovat v pokusech. „Někdy laboratořím chybí čas nebo lidské síly, aby dokončily sběr, a tak získávají vzorky prostřednictvím obchodníků se zvířaty. Tak či onak, lékařská komunita je jedním z mnoha trhů pro globální obchod s volně žijícími živočichy, který dodává různá stvoření schopná přenášet viry na lidi, včetně netopýrů, hlodavců, primátů a mnoha dalších.“
„Tým WHO zahrnoval špičkové světové vědecké odborníky na nově se objevující infekční choroby a zoonózy. Dali svá jména pod tuto hojně čtenou zprávu, čímž riskovali svou profesionální pověst. Domnívají se, že virus byl s největší pravděpodobností přenášen z netopýra na člověka přes mezidruh, který byl komerčně chován pro lidskou spotřebu. Prostředním zvířetem mohl být norek, fretka, mýval nebo jiná zvířata z rodiny lasicovitých šelem, která mají s lidmi společné dýchací cesty a jsou chována v čínských farmách, které jsou někdy zásobovány přeshraničními dodavatelskými řetězci. Další teorií je, že prostředníkem byl luskoun (nejobchodovanější savec na světě). Tak či onak: jde o obchod s divokou zvěří.“
Steve Galster říká, že není vědec, ale ochránce přírody, který je ale v posledních 30 letech obklopen veterináři a biology zabývajícími se volně žijícími živočichy. Podle něj bychom měli brát závěry týmu WHO vážně. „Když se ponoříme do toho, na čem se vědecká obec shodne ohledně nově se objevujících infekčních chorob, dospějeme k tomuto závěru: v přírodě existuje více než 1,6 milionu virů připravených k vypuštění, z nichž mnohé nám mohou vážně ublížit, pokud si nepřestaneme s přírodou zahrávat.“
Autor soudí, že ať už covid-19 vyskočil z laboratorního netopýra nebo nějakého luskouna, jsou za tím společné faktory: lidé zabývající se divokými zvířaty a komerční obchod s těmito zvířaty. Zvířata se ze svých přirozených domovů dostanou do blízkosti člověka a domestikovaných zvířat. Virus si pak najde cestu k člověku, jemuž chybí imunitní reakce.
Zpráva WHO naznačuje, že spouštěčem byla čínská poptávka po volně žijících živočiších, a zdá se, že si to Čína uvědomuje, protože zavřela komerční farmy s volně žijícími živočichy a také takzvané „mokré trhy“, kde se prodávalo čerstvé maso i z divokých zvířat. Udělali to, i když to znamenalo miliardové ztráty.
„Ale co je nejdůležitější: zjištění WHO a Číny naznačují, že virus typu covid-19 by se mohl objevit kdekoli na světě, kde přetrvává komerční obchod s volně žijícími zvířaty nebo ničení volně žijících stanovišť. Po celém světě, včetně Evropy a Severní Ameriky, existují norčí farmy, zatímco farmy chovající cibetky, mývaly a další mnohem podezřelejší druhy působí právě teď v jihovýchodní Asii. Čínské farmy zabývající se volně žijícími živočichy občas dostávají zásoby od dodavatelů mimo zemi, aby si udržely svůj počet a genetickou rozmanitost. Musíme znovu přezkoumat obchodní praktiky, které živí kožešinový průmysl, poptávku po exotickém mase, domácích zvířatech, léčivých přípravcích na bázi zvířat a lékařských experimentech a také průmyslové velkochovy, které ničí biotopy a vyhánějí divoká zvířata do lidských biotopů.“
Autor píše, že Čína letos pořádá největší světovou konferenci o biologické rozmanitosti a je možné, že oznámí, že její zákaz obchodu s volně žijícími a druhy je trvalý. Podle něj by měl svět udělat totéž, protože pandemie mají přeshraniční charakter a taková musí být i reakce.